Książka dzieciństwa - opowiada Maciej Siembieda

Każdy z nas wraca do książek z dzieciństwa. Od stycznia 2019 na blogu Rudym spojrzeniem pisarze opowiadają, jakie książki czytali w dzieciństwie. Jesteście ciekawi, jakie lektury inspirowały osoby, które teraz same piszą dla innych. Dzisiaj kilka słów dla Was napisał Maciej Siembieda - autor świetnego kryminału sensacyjnego Gambit, Miejsce i imię oraz 444. Doświadczony reportażysta, który swój warsztat wykorzstuje w pisaniu książek.
O ile dobrze pamiętam byłem dzieckiem o dość dziwnych zakresach wyobraźni. Kiedy kwalifikowano mnie do szkoły podstawowej, otrzymałem zadanie narysowania „pani w deszczu”. Trudne. Na rysunku trzeba było dać do zrozumienia, że pani to pani oraz podkreślić fakt, że pada. Czyli wykazać się wiedzą anatomiczną, o której w wieku 6 lat miałem pojęcie umiarkowane a bodaj nawet żadne, oraz znajomością tajników meteorologii. Pamiętam, że narysowałem jedynie kij od parasola, co komisja uznała za przejaw wyobraźni wymagającej starań pedagogicznych. Ważne, że wyobraźnię miałem.

Źródło: strona wydawnictwa Czytelnik.

Najmocniej odcisnęły się w niej dwa spotkania z baśniami Jana Brzechwy. Pierwsze, gdy byłem jeszcze beztroskim analfabetą i czytała mi je matka. Drugie, gdy czytałem sam. Książkę „Od baśni do baśni” trzymałem na taborecie zastępującym nocnym stolik i wertowałem tak często, że wyglądem i strukturą przypominała lasagne.

Był w tej książce mój pierwszy horror. „Baśń o stalowym jeżu”. Fantastyczna, pełna mroku, klimatów techno i metalurgii, która potem brzęczała w moich snach. Bałem się tej baśni, a jednocześnie mnie fascynowała. Została na zawsze, w jakimś zakamarku ciemnym i tajemniczym jak sklep Magika Mechanika, w którym historia się zaczyna. „Jasność” Kinga (czyli filmowe „Lśnienie”), wampiry, frankesteiny i egzorcyści w przyszłym życiu nie miały szans zrobić na mnie wrażenia. Dożywotnie prawa autorskie do mojej gęsiej skórki produkowanej przez wyobraźnię ma stalowy jeż. Maciej SiembiedaKomentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie