Jak rozmawiać z dziećmi o niepodległości, czyli 3 książki, które Ci w tym pomogą

W 2018 roku przypada rocznica 100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę. Moje pokolenie i każde następne traktuje wolną Polskę jako coś naturalnego. Po prostu mieliśmy i mamy to na wyciągniecie ręki. Możemy uczyć się za granicą, możemy zwiedzać świat, komunikować się z kim chcemy i jak chcemy korzystając z Internetu. Ale ta niepodległość nie jest taka oczywista. Jak mówić o niej z dziećmi? Pokażę wam trzy książki, z których korzystam w domu.
O niepodległości, Polsce i byciu Polakiem na początku dowiedziałam się z hymnu. Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy... Nawet teraz z perspektywy czasu, to całkiem niezły początek. Dzieci w wieku przedszkolnym lubią się uczyć piosenek, śpiewać je, a jeśli chętnie oglądają sport (mecze piłki nożnej, siatkówki) to można przy okazji opowiedzieć kilka słów, skąd ta ogromnie ważna pieśń się wzięła i co znaczą jej słowa. Wierzcie mi, dużo łatwiej się coś śpiewa, jeśli ma się świadomość, co i o czym się śpiewa.

Z dzieciństwa pamiętam również wierszyk Kto Ty jesteś? A Wy? Uczyliście się? Nie przepadam za nauką na pamięć, ale to jeden z niewielu wierszy, które pamiętam do dzisiaj. Tylko czasami zastanawiałam się, jak moim maluchom wyjaśnić sens pytań i odpowiedzi. Co one znaczy? Jak je przełożyć na współczesną im rzeczywistością pełną technologii, otwartych granic. I wiecie co? Trafiłam zupełnie przypadkiem na książkę Michała Rusinka Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości. 


Autor w formie wierszowanej analizuje i rozwija pytania ze znanego wiersza Kto Ty jesteś? Ale chwila, to nie autor odpowiada na te pytania, a dziecko, które raz jest chłopcem, raz dziewczynką i symbolizuje wszystkie dzieci Polski. Jednocześnie tłumaczy sens pytań na sposób dziecięcy. Sprawia to wrażenie, że odpowiadające dziecko samo szuka tego znaczenia oraz znajduje odpowiedzi w taki sposób, w jaki postrzega świat. W ten sposób bardzo łatwo pokazać wartości, które powinny cechować Polaka we współczesnym świecie: otwartość, poczucie bycia Polakiem niezależnie od miejsca zamieszkania, poczucie odpowiedzialności za swoje otoczenie, sąsiadów, znajomość historii tej małej i dużej. 


To, co mnie w niej jeszcze ujęło, to podany na tacy sposób wytłumaczenia dziecku kim jest Polak, co robi, jakie są jego obowiązki w sposób odpowiedni, szczery i prosty. Grafika Joanny Rusinek dodaje tylko uroku książeczce. Jaki znak Twój? Michała Rusinka można czytać z dziećmi już od 5 roku życia. Tak można rozpocząć przygodę z przybliżaniem dziecku tożsamości polskiej. Wydawnictwo Znak.


Poważniejszą już książką, pełną ciekawostek i wielu informacji dotyczących naszego kraju jest Moja Polska Katarzyny Sołtyk. Rekomendowałabym ją dla dzieci od 7 roku życia, ale można fragmenty czytać z młodszymi dziećmi. Jest tutaj mnóstwo opisanych miejsc, wydarzeń - od omówienia symboli narodowych, poprzez stolice Polski, historyczne postaci, niezwykłe osiągnięcia Polaków aż do czasów współczesnych. To lektura na wiele wieczorów, zapewne nie wyczerpuje wszystkich elementów, które składają się na tworzenie naszego kraju i jestem pewna każdy z was dopisałby wiele rozdziałów. A może to jest właśnie sposób na zabawę z dziećmi. Dopisanie kolejnych stron do tej tej książki? Wydawnictwo Wilga.Ostatnia pozycja to Wielkie bitwy polskie Bolesława Kaszy i Piotra Rozwadowskiego. Gałganek dostał ją od swojego dziadka, ale dla pięciolatka to jeszcze zbyt poważna lektura. Zwróciła jednak moją uwagę i coś tak czuję, że jak trochę podrośnie  (zapewne sięgnie po nią ok. 10 roku życia) to do niej zajrzy z ciekawością. Po pierwsze ma dość nietypowy format, ponieważ jest kształtu prostokąta, ale leżącego i twardą okładką.Opisuje 14 wielkich bitew w historii Polski, od bitwy pod Cedynią w 972 roku do Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Okładkę i strony tytułowe do każdego rozdziału zaprojektował Marcin Adamczyk i muszę przyznać, że są piękne. Przejrzyste, w jednym klimacie, dość proste, ale malownicze. Autorzy przystępnym językiem opisują warunki okresu, w jakim miała miejsce dana bitwa, społeczne stosunki i obowiązki obywateli kraju. Opis zajmuje maksymalnie dwie strony, pisany dużą czcionką , a jednak zawiera najbardziej istotne informacje dla młodego czytelnika. Dodatkowym atutem niewątpliwie jest grafika z postacią wojownika/rycerza/żołnierza wraz z bronią, który brał udział w bitwie. Wydawnictwo Bellona.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie