Nie mógł sobie pozwolić na popełnianie błędów. A przynajmniej powinien starać się popełniać ich mniej… (Wskazówki cz.1 i Wskazówki. Paradoks cz.2. - Bartosz Szczygielski)

Czy autor mocnych kryminałów (seria z Gabrielem Bysiem) i thrillerów (Krok trzeci) może napisać dobrą książkę dla młodego czytelnika? Bartosz Szczygielski z łatwością wskakuje w umysł kilkunastoletniego bohatera Wskazówek i funduje mu najbardziej zakręconą przygodę w Dzień wagarowicza.


Fabuła

W Dzień Wagarowicza Maks zamiast do szkoły postanawia się wybrać pod centrum handlowe, aby zarobić na smartfon (jako jedyny z klasy jeszcze go nie posiada, przez co czuje się trochę odrzucony). Jednak na jego drodze staje dyrektor i nauczyciel matematyki w jednym, starsza pani z zagajnika oraz koleżanka z klasy, a w jego ręce wpadnie zegarek pradziadka o niezwykłych właściwościach.

Maks

Maks to trzynastoletni chłopak, który mieszka z wiecznie zapracowanym tatą. Skromny, wysoki, lekko odstający od reszty klasy trzyma się nieco na uboczu. Nie przepada za matematyką i pragnie wreszcie zostać właścicielem smartfona, który jest dla niego symbolem przynależności do grupy. Marzy bowiem, aby jak reszta jego rówieśników spędzać przerwy na wpatrywaniu się w ekran, a nie we własne trampki z dorysowanymi gwiazdkami na gumie. Sama czynność nie pozwoli mu na nawiązanie bliższych znajomości z kolegami i koleżankami, ale Maks myśli, że pozwoli mu to poczuć się jak jeden z nich.

Opisałabym go też jednym słowem – „narwany” i szybki . Rzuca się w wir działań zamiast zastanowić się nad rozwiązaniem swojego problemu, co powoduje, że spotykają go zaskakujące zdarzenia, a przy okazji odkrywa, że jego rodzina ma tajemnice, o których nie wiedział. Charakterystyczne dla chłopca jest unikanie angażowania innych w rozwiązywanie kłopotów, co paradoksalnie jeszcze bardziej wszystko komplikuje.

Magiczne przedmioty

Bartosz Szczygielski wykorzystuje motyw magicznego przedmiotu, który staje się swego rodzaju katalizatorem wydarzeń. Tutaj będzie to zegarek pradziadka, który pomaga korygować rzeczywistość poprzez zabawę z czasem. Nie brakuje jednak i innych urządzeń oraz zaczarowanych miejsc, jak na przykład tajemniczy Antykwariat pod Zegarem, który podobnie jak niektóre miejsca w Harrym Potterze, zmienia swoja lokalizację i nie może wejść tam nikt przypadkowy. Podoba mi się, że autor dawkuje magię, nie rzuca czytelnika od razu w sam jej głąb, a raczej wraz z nim próbuje zrozumieć jak działa i w nią uwierzyć.

Akcja

Tempo jest bardzo szybkie, tak jak Maks, który nabiera rozpędu po każdym niespodziewanym zwrocie akcji. Im bardziej stara się poprawić swoją sytuację i rozwiązać zagadkę, tym bardziej skomplikowana się ona robi. W drugiej części (Wskazówki. Paradoks - rok po wydarzeniach z pierwszego tomu) Bartosz Szczygielski wprowadza kolejne fantastyczne postaci, które sprawiają, że cały świat zaczyna się robić coraz bardziej fascynujący. Przy Wskazówkach nie sposób się nudzić, bo naprawdę wiele się dzieję. Fabuła nie jest mimo wszystko zawiła i młody czytelnik skupi się na przeżywaniu przygód wraz z Maksem.

W skrócie

Wskazówki oraz Wskazówki. Paradoks to zabawne i pełna zaskakujących wydarzeń powieści przygodowe dla dzieci od lat 7. Szkolne życie przeplatane z codziennym problemami życia w rodzinie, samotność nastolatka, pogoń za technologiami, które wyznaczają trendy i popularność wśród młodych ludzi oraz magiczne elementy sprawiają, że czytelnik odnajdzie w niej wiele bliskich własnej rzeczywistości fragmentów. To zdecydowanie będzie dla niego przyjemna lektura, a Bartosz Szczygielski dopiero zaczyna budować magiczny, równoległy świat, do którego zagląda Maks, także możemy się spodziewać kolejnych części. Ilustracje do Wskazówek przygotowała Joanna Rusinek - one doskonale uzupełniają treść.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie