Zrobią wszystko, by zdobyć upragniony okaz… (Zagadka purpurowej orchidei – Agnieszka Stelmaszyk)

Agnieszka Stelmaszyk to autorka, którą poznałam dzięki serii Mazurscy w podróży. Książka przygodowa dla dzieci od lat 7, nastolatków z wątkiem detektywistycznym rozbawi również dorosłego. Tymczasem Zagadka purpurowej orchidei to pierwszy tom nowego cyklu Klub Przyrodnika skierowanej głównie do nastolatków.


Fabuła

Na spokojnym osiedlu dochodzi do tajemniczego zniknięcia starszego pana Wiktora. Zuzanna, Natalia, Tomek i Dominik, prowadzący Klub Przyrodnika, postanawiają na własną rękę poszukać sympatycznego sąsiada. W tym samym czasie z Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimaty znika Alicja Szafrańska, żona znanego profesora Zbigniewa Szafrańskiego, który wygłasza na konferencji prelekcję. W Edynburgu z Królewskiego Ogrodu Botanicznego zostaje porwana Melissa Holman. Czy te sprawy coś łączy? Młodzi przyrodnicy dochodzą do zaskakujących informacji.

Bohaterowie

Zuzanna i Natalia Gajewskie to dwie siostry, zapalone orędowniczki ochrony środowiska. Wraz z kolegami Tomkiem i Dominikiem założyły Klub Przyrodnika oraz stworzyły Biuletyn Przyrodniczy, w którym umieszczały ciekawe i przydatne porady o faunie i florze. Zaskakująca jest bardzo duża świadomość i wrażliwość ekologiczna bohaterów, którzy najwięcej energii wkładają w przekonywanie… dorosłych do wspierania przyrody, poprzez zostawiania otworów w płotach i liści na jesień dla jeży czy budowania domków dla owadów. 

Zuza i Natalia mają wsparcie swoich rodziców, dzięki którym ich Klub Przyrodnika nawiązał kontakty z podobnymi organizacjami na całym świecie. Tym samym nastolatkowe zyskali wsparcie przyjaciół z różnych krajów.

Daisy Holman jest członkinią Klubu Przyrodnika w Irlandii i córką botaniczki pracującej w Królewskim Ogrodzie Botanicznym w Edynburgu. To ona kontaktuje się z przyjaciółmi z Polski, aby poinformować ich o tajemniczym zniknięciu matki. Wspólnie konsultują wszystkie informacje, wspierają się za pomocą nowych technologii. 


Miejsce akcji

Akcja rozgrywa się w trzech miejscach – jednym jest ogródek Państwa Gajewskich i jego okolice. Drugim jest Edynburg – przy okazji młody czytelnik może zapoznać się z kilkoma ciekawymi, historycznymi miejscami, a trzecim, do którego autorka zabiera czytelnika od czasu do czasu, jest środek lasu w Azji. Wydarzenia przeskakują między tymi lokalizacjami, ale w żaden sposób nie utrudnia to fabuły, a jedynie nadaje jej wymiar międzynarodowy.

Wątek kryminalny

To właśnie tajemnicze zniknięcia prowokują młodych ludzi do zorganizowania poszukiwań na własną rękę. Rozmawiają z sąsiadami, szukają informacji w Internecie, obserwują otoczenie, a nawet podejmują różnego rodzaju działania, które okazują się ryzykowne i niebezpieczne. Młody czytelnik dostaje powieść detektywistyczno-przygodową, która zapewni mu dreszczyk emocji, zaskakujące zwroty akcji i nawet strzelaninę, a wszystko przedstawione  w sposób odpowiedni dla świata nastolatków. Doceniam, jak autorka dostosowała intensywność akcji i wydarzeń do odbiorcy.

Przyroda i ekosystem

Zagadka purpurowej orchidei porusza wiele tematów związanych z dbaniem oraz wspieraniem przyrody. Dodatkowo w powieści umieszczone są fragmenty Biuletynu Przyrodnika, w którym można znaleźć wiele ciekawostek dotyczących zwierząt oraz porad związanych z ogrodnictwem. Te strony wyróżniają się kolorowymi obrazkami. Poza tym w całej książce znajdują się czarno-białe ilustracje Magdaleny Babińskiej, które wzbogacają odbiór powieści.


W skrócie

Zagadki purpurowej orchidei Agnieszki Stelmaszyk to fascynująca i porywająca (niemal dosłownie) powieść przygodowo-detektywistyczna dla nastolatków umieszczona we współczesnych realiach. Młodzi bohaterowie to dociekliwi uczniowie, którzy interesują się tematami ochrony przyrody, są świadomi zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnego zachowania i ingerencji ludzkości w środowisko, a przy okazji są ciekawscy i chętnie rozwiązują zagadki kryminalne wspierając się międzynarodowymi kontaktami z innymi członkami Klubu Przyrodnika. Ciekawa, wciągająca i jednocześnie pouczająca w sposób nienachalny.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie