Biedni byli coraz biedniejsi, a nastroje społeczne ulegały niebezpiecznej radykalizacji… (Wachmistrz. Dogrywka – Krzysztof Bochus)

Kukulka, podobnie jak Chrisitan Abell, podbił serca czytelników również jako główna postać (Wachmistrz). Zapewne więc wiele osób, w tym mnie, ucieszyła wiadomość, że Krzysztof Bochus postanowił stworzyć dalszy ciąg powieści skupionej na losach niepokornego Kukulki. Wachmistrz. Dogrywka pozostaje w mrocznych klimatach lat 30. Wolnego Miasta Gdańska.Fabuła

Początek roku 1930, świat przeżywa Wielki Kryzys, nastroje społeczne ulegają radykalizacji, a przez Wolne Miasto Gdańsk przetacza się fala spektakularnych kradzieży dokonywanych na bogatych i wpływowych mieszkańcach. Złodzieje na miejscu zbrodni pozostawiają wyrwane kartki z podkreślonym cytatem ze starszego wydania Biblii. Jaki mają motyw? Dlaczego pozostają nieuchwytni? Christian Abell wraz z wachmistrzem Kukulką dostają zadanie złapanie przestępców.

Kukulka

Wydawałoby się, że po wydarzeniach, które rozegrały się w 1929 roku (opisane w Wachmistrzu) Kukulka znalazł spokój i zamknął przeszłość, aby rozpocząć spokojne życie u boku ukochanej kobiety. Jednak przeszłość do niego nadal wraca i to nie tylko w myślach (nieugaszona żądza zemsty za wszystkie krzywdy wyrządzone jego pięknej siostrze). Trop związany z kradzieżami, na jaki wpadają razem z Christianem Abellem, każe mu wrócić do rodzinnego miasta.

Wachmistrz nadal jest niezależny, nie przebiera w słowach, a jego metody wzbudzają ogromne wątpliwości oraz sprzeciw przełożonych. Jednak pogłębiająca się relacja oparta na wzajemnym szacunku i zaufaniu z radcą Abellem umożliwia wykorzystanie jego niezwykłych, choć niestandardowych umiejętności i znajomości, aby popchnąć śledztwo do przodu.

Gdańsk

Po raz kolejny Krzysztof Bochus doskonale oddał atmosferę rozpadu, zepsucia, przygnębienia. Dotyczy to nie tylko społeczeństwa i nastrojów ludności, ale również zapowiada nadejście zmian, które zburzą dotychczasowe życie mieszkańców miasta, wstrząśnie nimi. Ukazuje brudne zaułki, zniszczone budynki, magazyny – miejsca, które nie do końca w pierwszym momencie mogą kojarzyć się z Gdańskiem.

Autor wstrząsa desperacją coraz biedniejszych mieszkańców Wolnego Miasta, a jednocześnie wskazuje, z jaką łatwością można manipulować nastrojami społeczeństwa, które przeżywa kryzys. Jak łatwo można je wykorzystać do własnych celów, nie zawsze zbieżnych z tym, czego oczekują zwykli ludzie.

W skrócie

Wachmistrz. Dogrywka to kontynuacja historii Kukulki, która wpisuje się w toczącego się śledztwo dotyczące spektakularnych kradzieży dokonywanych na bogatych mieszkańcach Wolnego Miasta Gdańska pogrążającego się w coraz głębszym kryzysie gospodarczym. Świetna powieść, która nie tylko rozrusza umysł kryminalną zagadką, ale zabierze w mroczne zakamarki Gdańska z 1930 roku.

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie