Niejedna historia opowiada o dobrych osobach, które robią coś złego, i ta nie stanowi wyjątku… (O chłopcu, który zniknął Świat – Ben Miller)

Tak magicznej historii dla dzieci nie czytałam od czasów książki Mario Varga Llosy Fonsito i księżyc, a wcześniej Małego księcia Antoine de Saint-Exupery. Jej prostota, a jednocześnie bardzo prosty przekaz ukazany w urzekający sposób sprawia, że trudno będzie opisać opowieść o Chłopcu, który zniknął Świat Bena Millera. Trzeba ją po prostu przeczytać razem z dzieckiem.

Ben Miller O chlopcu ktory zniknal swiat


Fabuła

Harrison to bardzo grzeczny i dobry chłopiec, który najpierw myśli o innych, a potem dopiero o sobie. Miewa jednak momenty, kiedy złość bierze górę nad innymi emocjami i nie potrafił jej opanować. Pewnego dnia zostaje zaproszony na kosmiczne przyjęcie urodzinowe. Wszystko byłoby idealnie, ponieważ Harrison interesuje się astronomią i kosmosem, gdyby nie fakt, że solenizantem jest Hector Boom, który uwielbia dokuczać szczególnie mniejszemu Harrisonowi. Zaproszona jednak zostaje cała klasa, więc chłopiec również musi się wybrać.

Narracja

Przez historię prowadzi nas narrator w trzeciej osobie, ale mimo to czytelnik nawiązuje bardzo bliską relację z Harrisonem. Niemal siedzi mu w głowie, wiec poznaje wszystkie wątpliwości, marzenia, obawy i troski chłopca. Dorosły czytelnik może przez chwilę poczuć się jak dziecko, spojrzeć na świat i problemy z jego perspektywy, przypomnieć sobie własne odczucia w dzieciństwie.  Młody czytelnik natomiast szybko jest w stanie utożsamić się z chłopcem. Przemyślenia Harrisona często są wstydliwe i ciężko się nimi dzielić z innymi na głos.

Emocje

Chłopiec, który zniknął świat to opowieść o tym, jak sobie radzić ze złością. Ukazuje, jak skomplikowany, trudny i długi jest to proces, a wszystko w formie przygody. Uczy również konsekwencji pewnych zachowań i podjętych decyzji, dążenia do realizacji marzeń i celów oraz jak ważne są relacje z bliskimi. Całość przedstawiona jest w sposób dostosowany do młodego odbiorcy (do wspólnego czytania od 6 roku życia), bardzo ładnie wydana. Dziecko z łatwością też będzie czytało samo, pomimo że książka liczy 261 stron – jednak czcionka jest duża oraz znajdują się w niej obrazki.

W skrócie

Ben Miller tworząc powieść O chłopcu, który zniknął świat poruszył problem złości oraz chęci likwidacji teoretycznych problemów poprzez ich… zniknięcie. Często bowiem to nie w innych jest problem, ale w nas samym i należy nauczyć się go oswajać, rozwiązywać czy opanowywać (jeśli chodzi o emocje). Autor w piękny i mądry sposób ukazał jak trudny i powolny jest sam proces identyfikacji emocji w sobie oraz nauka panowania nad nią. Historię mogę bez żadnego oporu zaliczyć do grona lektur „magicznych” jak Mały książę czy wspomniany przez mnie Fonsito i księżyc.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie