Po kilku taktach podyktowanych przez nuty wiedział, że ma do czynienia z geniuszem. Grał coś tak pięknego i pełnego natchnienia, że nagle wszystko przestało mieć znaczenie… (Kołysanka – Maciej Siembieda)

Maciej Siembieda zalicza się do grona autorów, po których książki sięgam będąc pewną, że dostanę solidną opowieść kryminalno-sensacyjną z wątkiem historycznym, która będzie mnie trzymać w odpowiednim napięciu do ostatnich stron. Kołysanka to kolejne śledztwo prokuratora IPN Jakuba Kani. To historia o samotności, wyobcowaniu, potrzebie miłości wśród rozgrywek politycznych i ludzkiej zawiści.Fabuła

Jakub Kania dostaje zlecenie delikatnego zbadania, czego szukał po wojnie na Śląsku Opolskim znany kompozytor Aram Chaczaturian wysłany przez NKWD. W ten sposób trafia do Grodkowa, gdzie poznaje Iwonę Kern (radną sejmiku wojewódzkiego) i jej męża Tomasza. Oboje pochodzą z rodzin, które powinny się nienawidzić. Dlaczego są małżeństwem i jaki mają związek z ruinami rezydencji magnackiej w Kopicach?

Jakub Kania

Uwielbiający słodkości prokurator warszawskiego IPN to przeciwieństwo filmowego Indiany Jonesa.  Jakub Kania jest specjalistą od śledztw historycznych. To błyskotliwy, inteligentny mężczyzna, który posiada niezwykłą intuicję. A do tego jest do ostatniej kropli krwi uczciwy, co nie pomaga jego karierze, ale pozwala żyć spokojnie wraz z żoną Kasią i dwiema córkami. Ich relacja opiera się bowiem również na uczciwości oraz wzajemnym wspieraniu się.

Zmysł detektywistyczny Jakuba Kani jest jak węch psa tropiącego – tak silny, że nie pozwala mu odpuścić dopóki nie doprowadzi go do zwierzyny. Jeśli sprawa go zainteresują, znajdzie wątek, który zaintryguje potrafi szukać, pytać, analizować w każdej wolnej chwili aż znajdzie odpowiedzi na swoje pytanie. Jest przy tym metodyczny, nie śpieszy się, nie ponagla.

Jak szachista rozgrywa i przewiduje ruchy przeciwnika, co nie oznacza, że nie daje się innym wyprowadzić w pole lub oszukać. Ta postać wzbudza we mnie ogromny szacunek ze względu na skrupulatność, bycie konsekwentnym i tę niesamowitą uczciwość wobec siebie i innych, co w obecnych czasach spotyka się tak rzadko.

Karol Godula, historie śląskie i tajemnicze nuty

Śledztwo w sprawie Arama Chaczaturiana prowadzi Jakuba do ruin jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Kopicach i nut tajemniczej kołysanki, która koiła nerwy słynnego diabła z Rudy Śląskiej. Czytelnik poznaje historię znanego śląskiego przedsiębiorcy Karola Goduli, który miał niezwykłą umiejętność robienia interesów. Niestety, jego życie pełne było bólu, wyobcowania i gorzkiej samotności, spowodowanej nie tylko zawiścią ludzką, ale również jego odpychającą aparycją (przyczyną był nieprzyjemny wypadek, w skutek którego stracił część twarzy, a jego jedna ręka i noga nie były do końca sprawne).

Możliwość zagłębienia się i poznania bliżej niełatwej historii Śląska i jej mieszkańców to zdecydowanie ogromna wartość dodana .

W skrócie

Maciej Siembieda w swojej najnowszej powieści Kołysanka umiejętnie wplótł historię nut we współczesną historię pełną intrygi politycznej, zawiedzionej miłości, obietnic bez pokrycia, tajemnic rodzinnych oraz niuansów między repatriantami, a miejscowymi, które nadal wychodzą na wierzch podczas rozmów. Nie brakuje także wątków sensacyjnych, niewyobrażalnie bogatych milionerów, broni i podrzucanych dowodów. A zakończenie? Zaskakujące. I niech to będzie moją rekomendacją Kołysanki.

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie