Im bliżej poznawałem Bazyla Żarneckiego, tym mniej o nim wiedziałem… (Milość z Tik Toka – Magdalena Pioruńska)

Kiedyś o życiu polskich nastolatków i młodzieży można było poczytać w książkach Małgorzaty Musierowicz. We współczesnych, szybkich czasach, we wszechogarniającym Internecie i pokazywaniu wszystkiego w social mediach, młodzi ludzie zalewani są reklamami różnego rodzaju literatury młodzieżowej. Są wśród nich perełki i moim zdaniem Miłość z Tik Toka jest taką perełką. Magdalena Pioruńska obrazowo, często brutalnie przedstawia życie młodych influencerów oraz problemy, jakie skrywają za uśmiechniętymi do ekranów smartfonów buziami.

polska young adults z elementami lgbt+ i from enemies to friends


Fabuła

Maks to introwertyczny, bardzo wrażliwy chłopak piszący opowiadania i zakochany w swoim nauczycielu od języka polskiego. Unika rozgłosu, sławy i kont w social mediach. Bazyl to przystojniak, który eksponuje swoje ciało na TIK TOKU, a do tego mówi głośno i bezpośrednio, co myśli. W ramach „kary” dostają wspólny projekt. Dla Maksa jest to szansa na wyjazd na wymarzony obóz pisarski, dla Bazyla zaliczenie polskiego. Dzieli ich niemal wszystko od pozycji społecznej, po nastawienie do życia, a jednak kiedy poznają się bliżej, zaskakująco znajdują elementy wspólne.

Bohaterowie

Maks jest wycofanym chłopakiem z dwójką rodziców psychiatrów w domu. Po publikacji w sieci zdjęcia, na którym widać, jak całuje się z chłopakiem i hejcie, jakiego doświadczył, pozamykał większość swoich kont w social mediach. Jakby tego było mało, jego chłopak wyparł się związku z nim i dołączył do grupy największych celebrytów szkolnych, którzy dokuczają Maksowi przy każdej nadarzającej się okazji. W tym towarzystwie obraca się Bazyl, który oprócz ładnej buzi i torsu, niewyparzonego języka oraz wielu fanek, posiada coś, co odróżnia go od reszty – uprawia... łucznictwo.

Przyjaciele głównych bohaterów to głównie influencerzy Tik Toka oraz Instagrama. Ich życie kręci się wokół współprac z firmami oraz nagrywania filmików dla obserwujących. Ale okazuje się, że kreacja w Internecie to jedno, a prawdziwe potrzeby, uczucia to często coś innego.

Social media w życiu młodzieży

Magdalena Pioruńska w Miłości z Tik Toka porusza bardzo istotną kwestię – funkcjonowania młodzieży w social mediach, ich wpływu na relacje między młodymi ludźmi. Jak bardzo potrafią zniekształcać rzeczywistość, a także jak młodzież potrafi kreować swój wizerunek, który bardzo często mocno odbiega od tego, jacy są naprawdę i czego naprawdę potrzebują.

Za pomocą kont w social mediach współczesna młodzież się ze sobą komunikuje, informuje o związkach, relacjach, o tym, że kogoś lubi lub nienawidzi. Social mediów używa również do hejtu i do poniżania innych, czego doświadcza między innymi Maks.

Relacje z dorosłymi

Rodzice, nauczyciele – bohaterowie nie funkcjonują w oderwaniu od dorosłych. Autorka obserwuje ich kontakty z rodzicami i pozostawia czytelnikowi do oceny. A rodzice, często pomimo ogromnych chęci, blokują swoje dzieci, zaniżają ich poczucie wartości. A najgorsze, co mogą zrobić to nie dać dziecku swojego czasu i cierpliwości – bo młodzi, podobnie jak dorośli chcą zaufać i się otworzyć, ale potrzebują na to czasu.

Podobnie przedstawia się sytuacja z nauczycielami. Często są zamknięci na uczniów, nie interesuje ich przyczyna pewnych zachowań młodzieży, skupiają się jedynie na powierzchownym ocenianiu. A przede wszystkim. Nawet jeśli reagują na hejt w szkole, to bardziej się skupiają na pozorach i dobrym wizerunku szkoły, zamiast na rozwiązywaniu problemu, z którego się bierze hejt.

Magdalena Pioruńska doskonale punktuje dorosłych, upatrując w ich relacjach z dziećmi, większość problemów, jakie wiążą się z problemami młodzieży. Z tego względu uważam Miłość z Tik Toka to lektura nie tylko dla młodzieży, ale również dla dorosłych. Być może nie tylko otworzy im oczy na zagrożenia i problemy, z którymi mierzą się młodzi, dorastający ludzie, ale również odkryją sposób na komunikację z nimi.

Wątki LGBT+

We wszystkich czytanych przeze mnie powieściach Magdaleny Pioruńskiej można znaleźć wątki miłości homoseksualnej i biseksualnej. Podobnie jest w Miłości z Tik Toka. Maks jest homoseksualistą i z tego powodu spotyka go ogromny hejt w szkole. Jego androgeniczna uroda, specyficzny sposób ubierania, szczupła sylwetka oraz wielka wrażliwość sprawiają, że jeszcze bardziej jest wystawiony na złośliwe uwagi innych. Autorka po raz kolejny udowadnia, że nieistotny jest rodzaj miłości (homo czy heteroseksualnej), każda relacja wymaga wysiłku i zaangażowania z obu stron. Każda z nich jest t oparta na emocjach.

W skrócie

Miłość z Tik Toka Magdaleny Pioruńskiej to świetna powieść młodzieżowa skierowana zarówno do młodszego czytelnika (16+) jak i dorosłego. Porusza wiele istotnych kwestii – między innymi wpływ social mediów na młodzież, kreowanie wizerunku w social mediach, wpływ ogromnych pieniędzy na młodych ludzi, ich relacje z rodzicami i nauczycielami, przyczyny hejtu i jego wpływ na psychikę.

To jedna z lepszych powieści z gatunku Young adults, która wykorzystuje wątki LGBT oraz motyw „from enemies to friends”. 

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie