Gdzieś z tylu głowy wiedział, że taki będzie ich koniec. Robił wszystko, by odwlec to, co nieuchronne… (Świat ci nie wybaczy – Cyryl Sone)

Czasami czytam powieści, których nie jestem w stanie sklasyfikować jednoznacznie gatunkowo. Ale, jakie ma to naprawdę znaczenie, jeśli są one po prostu dobre? Świat ci nie wybaczy to naprawdę mroczna lektura, która odkrywa dysfunkcje ludzi, ich urojenia, strachy, pułapki, w które wpadli. Kryminał, thriller, sensacja? Z każdego z tych  gatunków autor zaczerpnął po trochu.Fabuła

Klaudiusz Lewandowski trafia do szpitala po wypadku samochodowym. Policja nie dostrzega w okolicznościach niczego nadzwyczajnego. Prokurator Konrad Kroon idąc za przeczuciem oraz trochę „na przekór” poddaje sprawę dokładniejszym badaniom i okazuje się, że ktoś umyślnie spowodował wypadek, a tropy prowadzą do znaczących osób w trójmiejskim świecie biznesmenów, polityków oraz gangsterskich kręgach.

Chronologia

Cyryl Sone skacze w czasie ukazując wydarzenia z teraźniejszości oraz przeszłości.  Dodatkowo wprowadza je z perspektywy kilku postaci, co nie ułatwia czytelnikowi trzymania się fabuły. Z jednej strony taki zabieg może wprowadzić chaos, z drugiej w Świat ci nie wybaczy ma przemyślany schemat i pomimo że wymaga większego skupienia się na treści rysuje szerszy obraz sytuacji w Trójmieście. Imprezujące ostro towarzystwo na Elektryków, biznesy na jachtach , przemoc za ścianą i pogoń za adrenaliną.

Konrad Kroon

Chciałoby się napisać, że to kolejny bohater po przejściach, ale jest coś w Konradzie Kroonie, co wzbudza mój niepokój. To wrażenie potęgują wprowadzone przez autora krótkie retrospekcje, wspomnienia prokuratora z dzieciństwa. Jest w nich coś mrocznego, co moim zdaniem wyróżnia go spośród wielu innych. Z jednej strony wydaje się silną osobowością, z drugiej jest słaby i można łatwo go zranić. Przystojny, inteligentny i drobiazgowy. Intrygujący, dążący do samodestrukcji. Buntownik z wyboru, konsekwentny w swoich działaniach. Bardzo realistyczna postać, która doskonale wpisuje się w mroczny i surowy klimat całej powieści.

Intryga

Świat ci nie wybaczy to tak naprawdę opowieści o Konradzie, Lenie, Klaudiuszu, Nataszy i Mai. Każda z tych postaci pochodzi z innego środowiska, zajmuje się czymś innym, a jednak ich losy gdzieś się przeplatają na ulicach Trójmiasta. Wielu czytelników odnajdzie w nich swoje cechy, co sprawia, że będą się czuli bardziej z nimi związani. Być może podobne doświadczenia, problemy, dylematy zbliżą ich do bohaterów. 

W moim przypadku realność i lekkość odwzorowania codziennego życia, trudności, jakie wiążą się z egzystowaniem w określonych warunkach społecznych zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Nie ma tutja upiększania i łagodzenia. Jest mocne, mroczne i brutalne życie z konsekwencjami decyzji, jakie się podejmuje na kazdym kroku. 

W skrócie

Świat ci nie wybaczy Cyryla Sone to mroczna, realistyczna powieść, która łączy w sobie elementy thrillera oraz kryminału, a nawet sensacji. Autor swoje doświadczenie prokurotorskie doskonale wykorzystał przy tworzeniu intrygującej fabuły, w której nie brakuje politycznych elit, mafijnych porachunków, ekscytującego życia celebrytek social mediów oraz zwykłych mlodych i starszych ludzi, którzy szukają rozrywki i adrenaliny na popularnej ulicy Elektryków w Gdańsku. Cyryl Sone ukazuje ciemną stroję współczesnego Trójmiasta, życie tutaj nie rozpieszcza nikogo. Bardzo dobra powieść i zdecydowanie czekam na kolejne książki z Konradem Kroonem. 

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie