Szukamy diamentów. Nieoszlifowanych kamieni, za które wytrawni handlarze zapłacą każdą cenę… (Nigdy już nie uciekniesz – Cyryl Sone)

Mroczne Trójmiasto, zepsute elity biznesmanów, gangsterskie interesy i prawo, które powinno chronić mieszkańców to elementy charakterystyczne dla dotychczasowych powieści Cyryla Sone. Nie inaczej jest w Nigdy już nie uciekniesz, które porywa czytelnika w brudny i bezwzględny świat.Fabuła

Na biurko Konrada Kroona trafia sprawa z 2010 roku, dotycząca brutalnego gwałtu dokonanego na dziewczynie pracującej jako modelka w Domu Steffensa. Prokurator tknięty wewnętrznym przeczuciem zaczyna drążyć temat, wracając i szukając świadków wydarzeń sprzed lat. Jest to dla niego również okazja do powrotu do własnej bolesnej przeszłości.

Chronologia

Cyryl Sone używa zabiegu przeplatania wydarzeń współczesnych z tymi z 2010 roku. Bohaterów, oprócz Konrada Kroona, jest kilkoro, więc czytelnik ma możliwość poznania zdarzeń z różnych perspektyw oraz spojrzenia na nie, znając różne motywacje do podjętych decyzji. W ten sposób zbudowany jest w powieści bardzo szeroki obraz ukazujący całą gamę emocji napędzających do działań – często tragicznych, dramatycznych wyborów.

Konrad Kroon

Konrad Kroon to zbuntowany prokurator, któremu nie zależy na awansie, idzie pod prąd i jeśli bierze jakąś sprawę, to jest pewność, że doprowadzi ją do końca i jeszcze znajdzie w niej podwodną część lodowca.  Na przestrzeni całej trylogii (Krzycz, jeśli potrafisz, Świat ci nie wybaczy i Nigdy już nie uciekniesz) główna postać ewoluuje i się zmienia. Nic bardziej interesującego dla czytelnika (oprócz fabuły), jak bohater, który nie stoi w miejscu, a przeżyte doświadczenia sprawiają, że poddaje w wątpliwość swoje dotychczasowe podejście do życia.

Pomimo całej ewolucji to nadal jedna z najbardziej tajemniczych postaci i wprowadzających mnie w stan delikatnego niepokoju. Być może fragmenty z jego przeszłości, które autor po kawałeczku odkrywa w każdym tomie, sprawiają, że Konrad jest jednym z bardziej intrygujących bohaterów, z jakimi miałam do tej pory styczność. Do tego jest nieprzewidywalny, wrażliwy i sumienny aż do bólu.

Kobieta

W Nigdy już nie uciekniesz możemy znaleźć wiele postaci kobiecych. Każda z nich jest zupełnie inna, czytelnik poznaje je w różnych momentach ich życia. A co najważniejsze każda z nich jest postacią z krwi i kości – ze wszystkimi słabościami i mocnymi stronami. To, co uderzyło mnie najbardziej to to, że niemal każda z nich mając różne motywacje podejmuje decyzje, które wystawiają je na ciosy od życia i od mężczyzn. Często w młodym wieku bywa to naiwność, wiara w innych ludzi i ich możliwości zdziałania cudów. Innym razem motywacją jest chęć zmiany swojego życia, wyrwania się z tego dotychczasowego lub zapewnienie swoim bliskim odpowiedniego bytu.

Ten tom może wyjątkowo poruszyć kobiecą część czytelników, ponieważ fabuła dotyczy przestępstw popełnianych na kobietach, opisuje manipulacje oraz wykorzystywanie i przedmitoowe traktowanie. Bezwzględność, okrucieństwo zostaje ukazane jako droga do zaspokojenia chorych potrzeb mężczyzn.

W skrócie

Nigdy już nie uciekniesz Cyryla Sone to bardzo dobra i mroczna powieść, której akcja toczy się w Trójmieście oraz okolicach. Sprawa gwałtu sprzed lat staje się początkiem wielkiej sprawy, która odbije się dużym echem w społeczeństwie. Intryga, tajemnice, uwikłane w sieć powiązań ważne postaci świata trójmiejskiego, lewe interesy, brutalność i bezwzględność, przyjaźnie, które służą określonym celom i Konrad Kroon, który dąży do odkrycia prawdy i ukarania sprawców to świetna mieszanka, podana za pomocą bardzo dobrego warsztatu pisarskiego.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie