W głowie kłębiło mi się coraz więcej pytań, ale wiedziałam, że nie mam na to czasu... (Architekci. Warszawskie legendy - Kamil Hajduk)


Zastanawialiście się kiedyś, czy można zapanować nad materią i czasem? Jeśli tak, to Architekci. Warszawskie legendy Kamila Hajduka częściowo mogą zaspokoić waszą ciekawość. Częściowo, ponieważ na koniec lektury możecie mieć jeszcze więcej pytań niż na początku.Fabuła

Konrad wstaje jak co rano do pracy. Czuje wypalenie, nie pomagają również opary dziwnego snu z tajemniczym starszym panem w roli głównej… A potem kolejny sen. Tylko czy na pewno to sen? Nawet jakbym chciała napisać więcej o fabule, to trudno w taki sposób, aby nie zdradzić wam za wiele.

Nowe spojrzenie na Warszawę

Architekci pozwalają spojrzeć na stolicę Polski z trochę innej strony, a przede wszystkim uświadamiają, że cały krajobraz może się zmienić w jednej sekundzie. Autor prowadzi czytelnika znanymi ulicami, ścieżkami, pokazuje znane miejsca, które za moment być może ulegną zniszczeniu.
 
Akcja

Akcja toczy się bardzo szybko. Czytelnik przeskakuje z jednego miejsca w inne, co czasami może powodować zagubienie. Jest to jednak uczucie krótkotrwałe, a wrażenie zamierzone. Dzięki temu Kamil Hajduk utrzymuje czytającego w ciągłym napięciu, jednocześnie ukazując zagmatwaną rzeczywistość.

Wydarzenia przedstawione są z różnych perspektyw, co sprawia, że zlokalizowanie głównego bohatera ciągle się wymyka. Całość jest zamierzona i celowa, a pod koniec powieści czytelnikowi rozjaśnia się w głowie. Co nie zmienia faktu, że na wiele pytań nadal nie ma odpowiedzi, a nawet pojawia się więcej. To, co jest końcem, zapowiada nowy początek.

Fantastyka

Trudno doprecyzować gatunkowość powieści Archtekci. Legendy warszawskie. Na pewno jest to przedstawiciel fantastyki, science-fiction. Zabawa materią, czasem i przestrzenią w wielu momentach przywodzi na myśli świat Matrixa. Jednak to tylko niejasne skojarzenia, ponieważ akcja odbywa się tu i teraz w świecie współczesnym. Tak czy inaczej, zajrzyjcie do niej, ponieważ jest równie zagmatwana jak sny człowieka. A te przecież są intrygujące.

W skrócie

Zakręcona fantastyka, szalone pomysły i podstawowe pytanie: Co jest prawdziwe, a co jest iluzją? Zabawa wyobraźnią z elementami naukowymi. Przygoda, która zachwieje postrzeganie rzeczywistości. Powieść z potencjałem, który warto odkryć. Mnie zaintrygowała, sprawdź czy Ciebie również wciągnie.


Książka dostępna w Sklep.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie