Malarstwo było jej skrzydłami, jej tańcem, jej życiem! Tym, co życie dało jej w prezencie… (Frida Kahlo i kolory życia – Caroline Bernard)

Tak energetycznej książki dawno nie czytałam. Fridę Kahlo kojarzę, oglądałam kilka lat temu film z Salmą Hayek, ale przyznaję się bez bicia, nie interesowałam się szczególnie mocno jej życiem. Książkę Frida Kahlo i kolory życia potraktowałam jako ciekawostkę. Otwiera ona również nowy cykl Wydawnictw Znak Horyzont powieści o znanych kobietach. 


Fabuła

Historia Fridy Kahlo rozpoczyna się we wrześniu 1925 roku w Meksyku od jej wypadku, który zaważył na kondycji kobiety zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Kiedy nikt nie dawał jej szans na przeżycie, a potem powrót do w miarę normalnego funkcjonowania, Frida na przekór wszystkim dochodzi do siebie, ale miesiące spędzone w pozycji leżącej w gipsie od stóp do głów przy jej ruchliwej naturze wyzwalają pokłady kreatywności i dziewczyna zaczyna malować…

Frida Kahlo

Jaka to była magnetyczna, silna, pełna energii i wrażliwości kobieta! Rytm książki dodatkowo podkreśla ten fakt. Caroline Bernard cudownie zagrała słowami (brawa dla przekładającej Emilii Skowrońskiej), aby wzmocnić energetyczny przekaz powieści. Jest to wprawdzie książka, która opiera się na biografii Fridy, nie jest jej dokładnym odzwierciedleniem, ale jest napisana wspaniale. Poza tym autorka przyznaje się, że całe życie fascynowała się meksykańską malarką i jej powieść powstawała w oparciu o wiele dokumentów, listów, konsultacji z naukowcami badającymi życie tej niewielkiej, kolorowej kobiety.

Najbardziej zaskakujące jest jednak to, że Frida Kahlo nie miała w życiu łatwo: wypadek, trwały uszczerbek na zdrowiu, utracona miłość, niewierny mąż, trudne relacje z matką, polityczne zawirowania, poronienia, stany depresyjne,. Pomimo wszystkich negatywnych wydarzeń z tej powieści wyłania niesamowita, silna, energetyczna kobieta, która kochała malarstwo i swojego męża Diego. Kobieta, która  starała się korzystać z wszelkich uroków życia.

Miłość

Miłość do życia, męża, ludzi, malarstwa, kolorów, tańca, rodziny… ona wypełnia tę powieść. Czytelnik poznaje wiele płaszczyzn uczucia i zawiłości, jakie sprawia w poszczególnych relacjach. Jej  różnorodność podkreśla niesamowity apetyt Fridy na doznania i wrażenia płynące z otaczającego ją świata.

W skrócie

Nawet jeśli nie wiecie kim jest Frida Kahlo, to po przeczytaniu książki Caroline Bernard Frida Kahlo i kolory życia będziecie chcieli dowiedzieć się o niej więcej. W końcu jest to opowieść a nie biografia. Jeśli znacie tę niesamowitą kobietę to dla was również lektura będzie interesująca i wciągająca. To jedna z najbardziej energetycznych powieści, jakie przeczytałam w ostatnim czasie, a do tego ma piękną okładkę. To doskonałe otwarcie nowego cyklu kobiecego w Wydawnictwie Znak Horyzont. Czekam na kolejne książki. 


Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie