Sprawowanie funkcji ławnika to jedna z najważniejszych ról, jakie może odegrać obywatel tego kraju… (Niewinny – Graham Moore)

Na filmach z akcją umieszczoną Stanach Zjednoczonych zawsze intrygowała mnie ława przysięgłych – twór w Polsce abstrakcyjny. 12 gniewnych ludzi z 1957 roku ukazuje przebieg obrad i dyskusje, jakie mają miejsce podczas debaty ławników, jak finalnie dochodzi do takiego, a nie innego werdyktu. Niewinny Grahama Moore’a nawiązuje do zabiegu, który został tam zastosowany i go rozwija.Fabuła

Czarnoskóry nauczyciel staje przed sądem oskarżony o zamordowanie młodej dziewczyny, swojej uczennicy i córki jednego z najbogatszych ludzi. Werdykt zaskoczy wszystkich, ponieważ ława przysięgłych uniewinni Bobbiego Nocka. Wszystko za sprawą Mai Seale, która nie jest przekonana o jego winie. 10 lat później Maya zostaje zaproszona do udziału w filmie dokumentalnym na temat tej sprawy.

Spotkanie ławników po latach wywołuje spore emocje, szczególnie, że jeden z nich twierdzi, że dotarł do nowych dowodów obciążających Nocka. Zanim jednak je zdąży ujawnić zostaje zamordowany, a ostatnią osobą, która go widziała jest Maya Seale… Czy Bobby Nock faktycznie jest mordercą?

Ława przysięgłych

Ławnicy, ich charakterystyka oraz cały proces rekrutacji osób do ławy przysięgłych to kluczowa część tej powieści. Poznajemy mechanizmy, które obowiązują przy kompletowaniu ławników do konkretnej sprawy. Graham Moore pozwala czytelnikowi obserwować (chociaż przede wszystkim skupia się na Mai Seale) reakcje na otrzymane powiadomienia o powołaniu do ławy przysięgłych, zwraca uwagę na istotę pełnienia takiej funkcji w amerykańskim wymiarze sprawiedliwości oraz konsekwencje, jakie taka rola wpływa na życie poszczególnych ławników. Były jednak sposoby, aby się wymigać od tego obowiązku.

Wystarczyło skłamać. Zatem ci, którzy się ostaną – kimkolwiek by byli – są uczciwi.

Proces Bobbiego Nocka wydawał się być oczywisty i szybki. A jednak konsekwencje na życie każdego z ławników staną się bardzo widoczne, szczególnie kiedy spotkają się po 10 latach. Graham Moore w interesujący i fascynujący sposób ukazał nie tylko korzyści, jakie wynikają z pracy w ławie przysięgłych, ale odpowiedzialność, jaką biorą na siebie Ci ludzie, często wcale tego nie pragnąc oraz jak bardzo te doświadczenia mogą ich zmienić. 

Maya Seale

To postać, wokół której krąży cała fabuła. Młoda, atrakcyjna i dociekliwa kobieta, która ma bardzo silne poczucie sprawiedliwości. Powrót do przeszłości i sprawy Bobbiego Nocka nie jest dla niej łatwa,  ze względu na różnorodne emocje, które w niej wywoływała wówczas i przez 10 kolejnych lat. Jest uparta i wytrwale poszukuje prawdy. Nadaje rytm coraz szybszej akcji, w której nie zabraknie pościgów, ucieczek i walki z czasem.

A rozwiązanie? Jednych może zaskoczyć, dla innych może być do przewidzenia, ale droga do jego odkrycia została zbudowana przez autora bardzo dobrze i trudno się oderwać od czytania.

W skrócie

Niewinny Grahama Moore’a to inteligentna powieść, w której autor cały czas utrzymuje ciekawość czytelnika w stanie niezaspokojenia. Intrygująca, obnażająca ludzką naturę oraz odkrywającą sekrety pracy ławników w Stanach Zjednoczonych.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie