Tej pierwszej nocy po naszym wyjeździe niemądrze pomyślałam o duchach i… no wiecie , noc w tym zamczysku… (Zagadka srebrnego ducha – Agnieszka Stelmaszyk)

Klub przyrodnika to kryminalna seria dla dzieci i młodzieży Agnieszki Stelmaszyk, autorki między innymi przezabawnego cyklu Mazurscy wpodróży. Tym razem przenosimy się wraz z młodymi bohaterami do mrocznej posiadłości Magnusa Cambella w Szkocji.Fabuła

Klub przyrodników po rozwiązaniu zagadki purpurowej orchidei zyskał wielu przyjaciół na całym świecie. Rodzice Julii, Zuzy, Tomka i Dominika zaprzyjaźnili się z mamą Daisy z Edynburga, co finalnie przynosi wyjazd od Szkocji do posiadłości Magnusa Cambella. Ten starszy pan chciałby posłuchać o życiu bocianów, a przy okazji będąc w posiadaniu zamku zaprosił Klub przyrodnika na krótkie wakacje. Jednak już w podróży młodym bohaterom towarzyszą dziwne pożary i postać srebrnego jelenia…

Szkocja

Julia, Zuza, Tomek, Dominika i Daisy docierając do zamku pana Cambella, nie spodziewają się natknąć na tajemnicę. Dziwne nocne hałasy, zaginione dzieci, ekscentryczny właściciel i pogoda iście angielska wzbudzają niepokój oraz ogromną ciekawość w dzieciach. A ogromny zamek i liczne komnaty oraz piwnica sprawiają, że pomimo chęci spędzenia spokojnie wyjazdu zaczynają zwiedzać, przepytywać okolicznych mieszkańców, a nawet śledzić kucharkę, co doprowadzi do niebezpiecznych sytuacji.

Tajemnicze zachowanie pana Cambella, ukryta komnata ze zdjęciem srebrnego jelenia oraz niewyjaśnione pożary doprowadzają ich szajki, która pragnie za wszelką cenę złapać mitycznego srebrnego jelenia.

Atmosfera

Jak przystało na Szkocję jest szaro, ponuro i od czasu do czasu deszczowo. Do tego pusto, zamek położony jest na odludziu, a pobliska wioska jest niewielka – dzieci spotykają tylko jednego dziwnego mieszkańca, który jest nieprzyjaźnie nastawiony do Magnusa. Wędrówki niedoświetlonymi korytarzami zamku wzmagają poczucie grozy i niepewności. Autorka świetnie buduje atmosferę tajemności i zagadki, co powinno podobać młodemu odbiorcy.

Ciekawostki przyrodnicze

Klub przyrodnika nawet na wyjeździe do Szkocji nie zaprzestaje przygotowywania Biuletynu Przyrodniczego, w którym zamieszcza piękne fotografie oraz opisy np. ptaków lub motyli. Dzięki temu czytelnik ma okazje poznać świat przyrody umiejętnie wpleciony w fabułę książki.

W skrócie

Zagadka srebrnego ducha Agnieszki Stelmaszyk to intrygująca, tajemnicza i mroczna historia z fabułą kryminalną skierowana do młodszego czytelnika. Moim zdaniem może wciągnąć odbiorcę już od 7 roku życia, a ciekawostki przyrodnicze przyciągnąć dzieci interesujące się przyrodą i zwierzętami. Nie brakuje również informacji turystycznych. Nie są one osią fabuły, jak w serii Mazurscy w podróży, ale mogą zainteresować młodego czytelnika Szkocją.

https://gdziekupic.to/buybox.html?id=911&oid=162035591

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie