Przedzierali się oboje przez dżunglę pełną niebezpieczeństw i znaków zapytania… (Kruchy lód – Krzysztof Bochus)

Krzysztof Bochus w Czarnej Krwi stworzył nowego bohatera – pokiereszowanego, wykrzywionego, z demonami przeszłości powracającymi w najmniej oczekiwanym momencie i depresją. Umiejętnie oderwał się od Christiana Abella i Adama Berga, tworząc detektywa, który bez oporu porusza się w sferze szarości i nie ma skrupułów. Kruchy lód to druga powieść, w której pojawia się Marek Smuga.

Krzysztof Bochus kruchy lód okładka


Fabuła

2018 rok Agnieszka wraz z siostrą Karoliną wybierają się na Hel. Do wyjazdu finalnie nie dochodzi, ponieważ Karolina znika tuż przed peronem i nigdy nie zostaje odnaleziona. W 2023 roku Agnieszka dostaje tajemniczego maila, który sugeruje, że jej ukochana siostra żyje i potrzebuje pomocy. Prosi Marka o pomoc w odnalezieniu dziewczyny. Czy ktoś igra z jej siostrzanymi uczuciami? Chce wykorzystać tragedię, aby zarobić, a może Karolina naprawdę żyje?

Marek Smuga

Jego postać tak zaintrygowała czytelników, że autor postanowił rozwinąć jego historię w kolejnej powieści. Skryty, zamknięty w sobie mężczyzna – uparty i bezwzględny, ale bardzo wrażliwy. Kryje w sobie ogromną tragedię, która wraca do niego niejednokrotnie i z którą nie potrafi sobie poradzić, odpychając próbujące się zbliżyć do niego osoby.

Marek Smuga walczy z depresją, która została ukazana w powieści w sposób bardzo realny. Choroba wyniszczająca człowieka od środka, obezwładniająca. która sprawia, że ucieka od świata zewnętrznego. To bardzo ważny element postaci, który jednocześnie obnaża depresję jako chorobę i jej destrukcyjny wpływ na chorującego oraz jego najbliższych. Nieracjonalna i niebezpieczna.

Świadomość bohatera i jego wewnętrzna walka ujawnia siłę, z jaką podejmuje się wyzwania odszukania siostry Agnieszki. Niełatwe, brudne, pełne brutalności śledztwo wymaga podróży, w które Smuga angażuje się bez zastanowienia. Tym razem dla odmiany, nie pracuje sam, co jest dla niego pewnego rodzaju nowością.

Sensacja

Nie tylko główny bohater jest inny niż Ci, których mogliśmy poznać w powieściach Krzysztofa Bochusa. Kruchy lód to bowiem książka autora, która zawiera najwięcej sensacyjnych elementów. Czytelnik odnajdzie tutaj niejeden pościg, strzelaninę, ucieczkę, co narzuca duże tempo fabuły. Umiejscowienie akcji w Afryce (poprzez Berlin jako przystanek) na Zanzibarze i wyspie Pemba w Tanzanii – miejscu, gdzie trwa wojna domowa, dodatkowo nadaje kolorytu i wzbudza w czytelniku napięcie i poczucie podejmowanego przez bohaterów ryzyka.

Kobieta

W powieściach Krzysztofa Bochusa nie brakuje nigdy pięknych kobiet. Tym razem jednak autor porusza temat pewnego rodzaju naiwności i uczuciowości kobiet, które bardzo często są wykorzystywane przez mężczyzn. Rozpoczynając od wątku handlu żywym towarem w Polsce i porwań kobiet z Dworca Wschodniego, poprzez budowane wokół charyzmatycznych mężczyzn społeczności aż do zwyrodnialców, którzy kuszą swoją złudną przyjemną powierzchownością i pieniędzmi. Kobieta wydaje się być zabawką w ich rękach.

Przeciwieństwem i dającym nadzieję, że można się oprzeć manipulacjom mężczyzn, jest od samego początku (już w Czarnej krwi) sylwetka Agnieszki – dziewczyny, która pracuje w nocnych klubach, dorabia korepetycjami, a jednak nie daje się zepsuć wykorzystać i nie idzie na tzw. „łatwiznę” przy zarabianiu.

W skrócie

Kruchy lód Krzysztofa Bochusa to wciągająca powieść sensacyjna z intrygującym i borykającym się z własnymi problemami Markiem Smugą. Squaty, handel żywym towarem, depresja i egzotyczna Afryka podobijają mroczną i niepokojącą atmosferę historii, w której pozory mogą mylić bardzo mocno a rozwiązanie znajdować się tuż pod nosem.

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie