Niespokojny człowiek Hennig MankellNiespokojny człowiek to ostatnia część cyklu, której bohaterem jest Kurt Wallander. Wprawdzie w 2013 roku wydane zostało w Polsce opowiadanie Ręka, ale to właśnie wyżej wymienioną powieścią Hennig Mankell kończy serię o słynnym detektywie.

WABPo wielu latach służby szwedzkiemu komisarzowi zdarza się wpadka, efektem której jest urlop. Zamiast cieszyć się odpoczynkiem, nowo nabytym domem i wymarzonym psem, zajmuje się zaginionym przyszłym teściem córki.


Sprawa, jak zwykle, okazuje się dużo bardziej skomplikowana i niejednoznaczna. Zamieszane w nią są służby wywiadowcze Rosji i Stanów Zjednoczonych, a źródła sięgają czasów zimnej wojny. Do samego niemal końca nie wiadomo kto i dla kogo szpiegował. Natomiast Kurt Wallander sporo podróżuje, nie tylko po Szwecji, aby znaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania. Śledztwo, które prowadzi jest nieoficjalne i prywatne.  Jak sam stwierdza, pewnie nie wziąłby się za sprawę, gdyby nie fakt, że dotyczy jego córki i wnuczki. 


W  tym tomie znajdziemy swego rodzaju podsumowanie życia Kurta Wallandera. Ale nie ma tutaj zbyt wielu powrotów do przeszłości, Mankell skupił się na efektach i konsekwencjach decyzji podjętych wcześniej. I to niekoniecznie tylko przez samego bohatera, ale na przykład również przez jego kobiety.


Historia ciekawa, zakończenie zaskakujące. Czyta się szybko i płynnie. Przy okazji sporo ciekawostek dotyczących pozycji Szwecji w trakcie zimnej wojny. Praktycznie same plusy, bo nudzić się nie ma kiedy, pomimo że książka ma prawie 600 stron.

Wpis bierze udział w wyzwaniach: Bibliotecznym, Czytamy literaturę amerykańską i Historia z trupem.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie