Dziewczyna ze śniegiem we włosach Ninni Schulman

Dziewczyna ze śniegiem we włosach to książka okrzyknięta debiutem roku w Szwecji. Sięgnęłam po nią zupełnym przypadkiem podczas wizyty w bibliotece miejskiej. Po prostu spodobał mi się tytuł i okładka. Jestem wzrokowcem i bardzo często lektury w ten sposób wpadają mi ręce.

Wydawnictwo Amber

W sylwestrowe popołudnie zostaje znalezione w pewnej chatce w okolicach Hagfords nagie ciało młodej dziewczyny. W tym samym czasie pewne małżeństwo spostrzega, że ich córka nie wróciła z zabawy, na którą wybrała się z koleżanką. Jednocześnie w tym samym okresie do miasteczka sprowadza się dziennikarka Magdalena Hansson, która poszukuje spokoju po wyczerpującym psychicznie rozwodzie.

Czy te trzy wydarzenia coś łączy? Czy martwa dziewczyna okaże się zaginioną córką doktorstwa? Czy świeża rozwódka z adoptowanym synkiem zaklimatyzuje się w rodzinnym Hagfords? Czy odnajdzie równowagę psychiczną?

Dziewczyna ze śniegiem we włosach to szwedzki kryminał, w którym akcja biegnie żwawo. Można znaleźć tutaj zwroty akcji i zaskakujące zakończenie. Język jest przystępny, ciekawie też została opisana  skandynawska natura. Jest też delikatnie muśnięta tematyka małomiasteczkowego klimatu. Lekko, bo można by tutaj pokusić się o więcej. Bowiem, kiedy zamykam oczy i próbuję sobie wyobrazić Hagfords to widzę tylko kawałki, które trudno mi trochę złożyć w całość obrazu.

Główna bohaterka przeżywa kryzys, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę niedawne przejścia z byłym już mężem. Mam wrażenie, że jest niestabilna emocjonalnie i jakoś nie do końca przekonała mnie jej relacja z kolegą z Hagfords.

Generalnie, czytając Dziewczynę ze śniegiem czuje się potencjał pisarski Ninni Schulmann. Jednocześnie jednak wychodzą w fabule pewne braki i niedociągnięcia. Są one jednak na tyle małe, że nie psują szczególnie mocno odbioru całej lektury. Jestem ciekawa, jak rozwinie się dalej talent autorki, więc po następną część przygód Magdaleny Hansson na pewno sięgnę.

Wpis bierze udział w wyzwaniu: Czytamy literaturę skandynawską i islandzką, Historia z trupem, Wyzwanie biblioteczne III, Czytam opasłe tomiska 400str.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie