Być matką w teorii i praktyceKażdy mówił, że świat stanie na głowie, kiedy Mały pojawi się na świecie. I faktycznie moje życie wywróciło się do góry nogami. Nigdy nie podejrzewałam, że miłość, którą się czuje do dziecka jest tak ogromna, wszechogarniająca i czasami obezwładniająca. Wcześniej pojęcie miłości macierzyńskiej było dla mnie swego rodzaju abstrakcją. W tej chwili nie wyobrażam sobie życia bez mojego dziecka. 
Na głowie stanęły dotychczasowe priorytety, najważniejsza stała się rodzina i zdrowie, potem cała reszta. Okazało się również, że połączenie roli matki, żony, kumpeli i kobiety aktywnej zawodowo, wcale nie jest takie łatwe. Teoria  wyglądała bardzo przejrzyście i jasno. W praktyce znalezienie równowagi między tymi sferami mojego życia to ogromne wyzwanie. Chcąc, aby życie rodzinne było harmonijne i każdy czuł się ważny i kochany, muszę każdego dnia pamiętać o poświeceniu czasu zarówno Gałgankowi, jak i mężowi. Dodatkowo nie mogę przecież zapominać o sobie i przyjaciołach, których mam wokół siebie.

W żadnej książce nie napisano o irracjonalnym niepokoju o dziecko, które pojawia się wraz z macierzyństwem. A zagrożenia są wszędzie! Ostry kant, wysoka kanapa, nadjeżdżający samochód. I choroby.  Grunt to nie popaść w histerię i pozwolić dziecku poznawać świat na własną rękę. Asekurować, ale nie ingerować.


Zanim zostałam mamą, martwiłam się, jak sobie poradzę ze zmęczeniem. Okazało się, że być mamą to być superbohaterem o nadprzyrodzonych możliwościach i siłach. To kop, który mobilizuje. Kiedy rano słyszę tup tup na podłodze i  ciche „mama”, a małe ciałko przytula się do mnie z ufnością i miłością to wszystkie niedogodności typu notoryczne zmęczenie (często nie dospane noce), ograniczona możliwość spędzenia czasu samej ze sobą, spożywanie zimnych posiłków i herbaty oraz problemy życia codziennego odchodzą w siną dal. 

Dziecko to najlepszy motywator i chociaż być mamą to trudne zadanie, to otwiera wspaniałe możliwości, pozwala na lepszą organizację czasu, sprawia, że kobieta staje się jeszcze silniejsza i potrafi pokonać wiele przeszkód. 

Wpis bierze udział w konkursie. 
Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie