Piramida - Hennig Mankell

Przeczytaliście już całą serię o komisarzu Kurcie Walanderze? A może jest ona dopiero przed wami? W jednym i drugim przypadku warto sięgnąć po Piramidę Henniga Mankella. To zbiór opowiadań, które przybliżają przeszłość bohatera.


Jakiś czas temu przeglądałam wszystkie tytuły książek, które napisał Hennig Mankell i okazało się, że nie zamknęłam jeszcze cyklu o szwedzkim komisarzu. Postanowiłam więc, szybko nadrobić, a zasoby biblioteki miejskiej, z której korzystam, sprzyjały w moich poszukiwaniach.

Piramida to pięć opowiadań, które ukazują nam młodego Kurta Wallandera na różnych etapach swojej kariery oraz życia osobistego. Poznajemy pierwsze kroki młodego policjanta w Malmo, obserwujemy trudne od początku relacje z żoną Moną, pojawienie się w życiu komisarza córki Lindy oraz specyficzne kontakty z ojcem. 

Każde z opowiadań posiada osobną fabułę i oczywiście morderstwo do wyjaśnienia. Zaskakujący przebieg śledztwa, misternie utkana intryga, zwroty akcji i nieoczekiwane zakończenie – te elementy charakteryzują twórczość Mankella i tutaj też je odnajdziemy. Wydarzenia osadzone są w realiach Szwecji i jej problemów społecznych.

Piramida jest interesującą lekturą nie tylko ze względu na walory literatury z gatunku kryminał. Rozszerza i uzupełnia obraz głównego bohatera – zrzędliwego i genialnego Kurta Wallandera. A samo czytanie Henniga Mankella, jak zwykle zapewnia odpowiedni poziom przyjemności. Polecam.

Wpis bierze udział w wyzwaniach: Czytam literaturę skandynawską, Czytam opasłe tomiska str. 560, Biblioteczne III i Historia z trupem.

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie