Gdyby obdarowano mnie starszą siostrą, to chciałbym, aby była taka jak ona… (Schronisko – Sam Lloyd)

Dobry thriller w moim odczuciu musi mieć odpowiednio zbudowaną atmosferę tajemnicy, napięcia. Fabułę, która zainteresuje, ale nie będzie schematyczna i zaskakujące zakończenie. Ja nawet mogę wytypować mordercę, być prawie pewna i nawet może się sprawdzić, ale niech w zakończeniu i całości będą spotykać mnie niespodzianki. Takie mam wymagania, masz podobne? To sprawdź dalej, czy Schronisko Sama Lloyda je spełniło.Fabuła

Trzynastoletnia Elissa jedzie z mamą na bardzo ważny turniej szachowy. Dziewczynka jest bardzo skupiona i zależy jej na jak najlepszym wyniku. Niestety, w trakcie imprezy zostaje porwana i budzi się w ciemnej piwnicy prawdopodobnie w środku lasu. Oprócz oprawcy, który ją tam przywiózł, odwiedzą ją chłopiec Elijah. Kim on jest? Czy pomoże jej się wydostać?

Bohaterowie

Elissa

To zaskakująco dojrzała dziewczynka, u której można zauważyć problem z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Nie jest on jednak określony, możemy się tylko domyślić po zachowaniu, że nie jest to zwykłe dziecko. Wybitnie inteligentna, samodzielna z dużym instynktem opiekuńczym w stosunku do matki.  Elissa posiada swoje sposoby na radzenie sobie ze stresem w trudnych sytuacjach i w mojej ocenie radzi sobie niewiarygodnie dobrze kiedy zostaje porwana. Jest przedsiębiorcza, bystra i pomysłowa. Szachy są jej pasją i poświęca na granie bardzo dużo czasu, można powiedzieć, że jest jej stałym elementem, punktem bezpieczeństwa. Paradoksalnie to na turnieju szachowym zostaje porwana.

Elijah

Jest tajemniczym, zagubionym i bardzo samotnym chłopcem o bardzo bujnej wyobraźni. Odwiedza Elissę w piwnicy, gdzie zostaje uwięziona. Dziewczynka bardzo go fascynuje, z drugiej strony jest bardzo zdystansowany i ukrywa swoją tożsamość. Elijah tworzy bajkowy świat nazywając siebie Jasiem a Elissę - Małgosią oraz postrzegając otaczający las jak zaczarowany.

Pani Detektyw

Pracoholiczka, która ucieka w pracę od swoich prywatnych problemów. Bardzo zaangażowana, realnie traktuje zagrożenie, jakie wynika z porwania Elissy i oddaje każdą chwilę na zarządzanie poszukiwaniami. Robi to kosztem swojego zdrowia, co czytelnik ma okazję śledzić.

Sam Lloyd umożliwia czytelnikowi wgląd w myśli swoich bohaterów, dzięki czemu możemy obserwować rozwój wydarzeń z trzech perspektyw, co moim zdaniem bardzo wzbogaca odbiór powieści. Jednocześnie potęguje nastrój tajemnicy i niepokoju, ponieważ paradoksalnie wzbudza więcej pytań zamiast dać szerszy obraz, jak zwykle bywa przy zastosowaniu takiej narracji. Elissa, Elijah i pani Detektyw to intrygujące postaci, charakterystyczne i samotne. Każda z nich wyróżnia się na tle innych i wzbudza wiele emocji w czytelniku. Żadnej z nich nie poznajemy do końca, a jedynie budujemy sobie ich obraz na podstawie ich czynów, myśli i spostrzeżeń.

W skrócie

Schronisko Sama Lloyda to thriller, od którego dosłownie trudno się oderwać. Zarwałam dla niego noc, chociaż zupełnie tego nie planowałam. Mocne strony to bardzo dobrze zbudowane postaci, nawiązanie do baśniowych wątków, co dodaje jej magiczności i buduje wrażenie swego rodzaju nierealności, a jednocześnie mroczny nastrój budzący niepokój i ciekawość: jak to się skończy?

To książka w kategorii thriller, która wyłamuje się z pewnych schematów przyjętych w tym gatunku, a jednocześnie korzysta z innych. Dzięki temu wyróżnia się spośród innych i jest warta zarwanej nocy.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie