…uśmiechnął się na wspomnienie osobliwej dziewczyny, która z rozwianymi fioletowymi włosami biegała odważnie po lasach w poszukiwaniu prawdziwych potworów… (Tajemnica Wielkiej Stopy, Potwór z Jeziora Black Hole – Dashe Roberts)

Wierzycie lub wierzyliście w UFO, kiedy byliście dziećmi? Bawiliście się w wymyślanie historii? Ja często zastanawiałam się, co kryje się za danym głazem i czy ten szałas z gałęzi w lesie to nie kryjówka tajemniczej istoty. A ślady w błocie – to może stwór, który chowa się przed ludźmi. Wprawdzie ta dziewczynka we mnie wyrosła, to jednak nadal lubię wracać do książek dla dzieci i wyszukiwać perełki, które pobudzą wyobraźnię moich dzieci. Sticky Pines. Miasteczko Grozy wydawało się taką lekturą.Fabuła

Dwunastolatka Lucy Sladan wybiera się do lasu, aby udowodnić mieszkańcom, że UFO naprawdę istnieje. Tymczasem w środku nocy spotyka dziwnego stwora przypominającego Wielką Stopę… i chłopca. Milo Fisher to nowy mieszkaniec Sticky Pines, który różni się niemal wszystkim od tych, którzy tu mieszkają. Kim jest? Czy uwierzy Lucy? Czy się zaprzyjaźnią?

Miejsce i czas

Tom pierwszy i drugi Miasteczka Grozy to historie umieszczone w nieokreślonym czasie i miejscu. Sticky Pines to małe miasteczko, współczesne, które położone jest na uboczu, wśród sosnowych lasów, ociekających żywicą, z których miejska fabryka wytwarza słodycze. To może być wszędzie, jak w klasycznych bajkach dla dzieci.

Czy UFO istnieje?

Zdradzę Wam, że to nie jest książka o UFO, chociaż ten temat pojawia się regularnie. Lucy Sladan jest dwunastolatką z fioletowymi włosami (i tutaj już zdobyła moją sympatię – jak wiecie mam słabość do kolorowych włosów, a fioletowe były jednymi z moich ulubionych, zaraz po czerwonych) i najmocniej na świecie wierzy, że UFO istnieje. Jest gotowa tłumaczyć każde zjawisko właśnie ingerencją obcych. Podejrzewa, że tajemnicze zaginięcia mieszkańców również wiążą się z Niezidentyfikowanym Obiektem Latającym.

Lucy

Inteligentna, bardzo samodzielna dziewczynka, która pakuje się w różne przygody. Jest ciekawska, lubi zagadki i nie potrafi zostawić ich nierozwiązanych. Uparta. Wszystko musi sprawdzić, najlepiej od razu. Bywa szczera do bólu, a rozwiązywanie tajemnic jest dla niej priorytetem. Bardzo dba o przyjaciół oraz rodzinę. Jest trochę szalona, inni czasami zwracają uwagę na jej zainteresowanie zjawiskami nadprzyrodzonymi. Jest to jednak potraktowane w książce jako nieszkodliwe dziwactwo, które sprawia, że inni nie wierzą do końca, kiedy próbuje powiedzieć im, co widziała. Doceniam subtelny i delikatny sposób, w jaki Dashe Robert pokazała, że Lucy ze swoim temperamentem różni się od swoich sąsiadów, a jednocześnie nie jest wyśmiewana.

Młody czytelnik znajdzie tutaj wiele sytuacji, w których pokazany jest indywidualizm oraz odmienność bohaterów. Uczy się tolerancji wobec innych oraz wie, że każdego trzeba najpierw poznać zamiast oceniać. A jednak bohaterowie nie są wolni od uprzedzeń i to pokazuje różnorodność natury człowieka.

Dzieci i dorośli

Nastoletni bohaterowie muszą sobie w Sticky Pines poradzić z „utrudniającymi życie” rodzicami, ich opiekuńczością i sposobami na zatrzymanie dzieci w domu. A przede wszystkim wiedzą, że dorośli nie wierzą we wszystko, w co oni. Do tego potrafią manipulować i udawać. Autorka powoli i ostrożnie wprowadza młodego czytelnika w świat, w którym nie wszystko jest czarne lub białe, w świat, w którym ludzie kierują się często sprzecznymi motywacjami. Ukazuje również różne relacje z rodzicami. 

W skrócie

Tajemnica Wielkiej Stopy i Potwór z Jeziora Black Hole Dashe Roberts to świetne, przygodowe historie dla dzieci i nastolatków z delikatną nutką grozy. Mogą się spodobać już siedmiolatkom. Tajemnica, zagadka, trochę niewytłumaczalnych zjawisk i istot, a także wartość przyjaźni podane w sposób adekwatny dla młodego czytelnika. Dobra zabawa podczas czytania to przecież jedna z funkcji książek.

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie