Prawdopodobnie najbliższe lata spędzimy na diecie z chleba i kawy zbożowej w więzieniu dla najgorszych przestępców… (Mama w occie – Marcin Przewoźniak)

Jeśli lubicie się śmiać podczas lektury książek lub wasze dzieci chętnie sięgają po zabawne historie, to zdecydowanie trzeba przeczytać Mamę w occie. Zabójcze pierogi Marcina Przewoźniaka. To doskonała powieść dla nastolatków (i dla dorosłych, jak mają ochotę) na poprawę humoru. Rezolutna Estera na pewno zdobędzie sympatię czytelników.

Fabuła

Trzynastoletnia Estera spędza samotnie wieczory w towarzystwie niezdrowego jedzenia oraz przed telewizorem, oglądając program z Katriną Vegą (z jej mamą, kulinarnym guru) w roli głównej. Pewnego dnia Katrina zostaje przesunięta do realizacji programu o regionalnych potrawach w terenie. Jest zrozpaczona, ale Estera widzi w tym swoją szansę na spędzenie czasu w weekendy z mamą. Jednak już pierwszego dnia pojawia się denat, no prawie denat…

Estera

Estera to bardzo samotna i samodzielna trzynastolatka, której mama cały czas pracuje lub odpoczywa po pracy. Jest zdana na siebie, a nawet wielokrotnie to ona bywa wsparciem dla swojej rodzicielki. Dziewczynka podziwia matkę za jej medialność i urodę oraz marzy o tym, aby próbować potrawy, które Katrina Vega gotuje na ekranie oraz spędzać z nią więcej czasu. W szkole trzyma się raczej na uboczu, a koleżanki i koledzy trochę jej dokuczają. Jest zabawna, a jej spostrzeżenia dotyczące innych osób często bardzo trafne. Pokochałam tę postać.

Bohaterowie

W powieści na uwagę zasługuje całe grono bohaterów. Każdy z nich i tak skupi na sobie uwagę czytelnika na moment bądź na dłużej, ponieważ każdy jest osobowością i indywidualnością, której nie sposób przegapić. W takim towarzystwie nie ma czasu ani możliwości nudy.

Pierwszoosobowa narracja

Mama w occie opowiedziana jest z perspektywy Estery i muszę powiedzieć, że to był strzał w dziesiątkę! Dziewczynka jest mądra, spostrzegawcza i błyskotliwa, a do tego wygadana. Jej przemyślenia dotyczące spotkanych osób, opisy czy wysuwane wnioski  lub po prostu sam sposób formułowania myśli sprawił, że śmiałam się do łez czytając tę powieść dla nastolatków.

Intryga kryminalna

Skoro to komedia kryminalna dla młodszego odbiorcy, nie mogło zabraknąć przestępstwa. Skradziony skarb z klasztoru, przesłuchania, pościgi, śledzenie innych, policyjne akcje – wszystko w odpowiednim tempie, z odpowiednio dawkowaną atmosferą tajemniczości, a do tego niemal na oczach całej Polski (transmisje na żywo programu kulinarnego, w którego każdym odcinku dzieje się coś zaskakującego, przyciąga tłumy odbiorców przez telewizory).

W skrócie

Mama w occie Marcina Przewoźniaka to świetna komedia kryminalna dla nastolatków i młodzieży, a także dla ich rodziców. Bohaterowie, intryga, główna postać, sposób prowadzenia narracji – wszystko jest tutaj dopracowane i zapewni świetną zabawę oraz odprężenie podczas lektury. A przy ostatniej stronie pojawi się myśl: To naprawdę już koniec? Chcę więcej! Polecam Wam bardzo gorąco.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie