[…[ w polskiej kulturze komplementy traktowane są z podejrzliwością… (Witamy w Polsce. Polacy oczami obcokrajowca – Laura Klos Sokol)

Zbiór felietonów, podobnie jak zbiór opowiadań pozwala czytać na raty i nie gubić wątków. To niewątpliwie zaleta wszelkiego rodzaju zbiorów krótkich form literackich i w momentach kryzysu czytelniczego chętnie po takie sięgam. Witamy w Polsce. Polacy oczami obcokrajowców Laury Klos Sokol to bardzo lekka i przyjemna lektura, która złamie każdą niemoc czytelniczą.


Jak żyć wśród ludzi innej kultury?

Laura Klos Sokol to Amerykanka, która od wielu lat mieszka w Polsce i nabiera doświadczenia w kontaktach z Polakami i kulturą polską. Jak się bowiem okazuje życie w Polsce różni się na wielu płaszczyznach od życia w Stanach Zjednoczonych, a nasza mentalność i niewerbalna komunikacja często różnią się od tej amerykańskiej.

Niestety, niektórzy ludzie nigdy nie nauczą komunikacji międzykulturowej. Co więcej takie osoby mogą nawet nie do końca dobrze radzić sobie z komunikacją wewnątrz swojej własnej kultury. Jeszcze inni ludzie nawet nie muszą specjalnie pracować na rozwijaniem cech, o których tu piszę – mają taką osobność, że są w stanie z powodzeniem nawiązać wielokulturową relację niemalże bez żadnego wysiłku. A dla jeszcze innych cały proces jest serią ciężkich lekcji, ale w końcu nabierają pewnego komfortu. I to jest chyba opis większości z nas.

Polak kontra Amerykanin?

Autorka, jako Amerykanka żyjąca w Polsce z mężem Polakiem i dzieckiem, najczęściej zestawia ze sobą mentalność i podejście Polaków do pewnych kwestii i problemów oraz Amerykanów. Od czasu do czasu stara się wpleść innych obcokrajowców, ale głównie opisane jest tutaj postrzeganie Polaków przez Amerykanów i na odwrót. Cieszę się, że Laura Klos Sokol opierała swoje felietony przede wszystkich na własnych spostrzeżeniach (jakże trafnych!) oraz wieloletnim doświadczeniu z Polakami na poziomie biznesowym, jak i w prywatnych sytuacjach.

W skrócie

Witamy w Polsce to wiele sytuacji konfrontacji oraz spotkań kultury i mentalności amerykańskiej z polską i odwrotnie, które naprawdę potrafią rozbawić. A ja, mając kilkumiesięczne doświadczenie z pobytu w Stanach Zjednoczonych, nie raz pokiwałam głową widząc, jak trafnie autorka opisała moje własne odczucia przy zetknięciu się z wieloma reakcjami lub określonymi zachowaniami Amerykanów. Zarówno tamten czas spędzony w USA, jak i felietony Laury Klos Sokol dały mi odpowiedzi na wiele nurtujących mnie pytań – skąd tak naprawdę wynikają te zachowania.

Luz Amerykanów i pewnego rodzaju sztywność Polaków wynikająca z wielopokoleniowych ustalonych zasad zachowania to momentami mieszanka wybuchowa, kiedy się spotkają. Ale na dłuższą metę wpływamy na siebie nawzajem bardzo pozytywnie, chociaż trudno uniknąć przy tym zabawnych sytuacji. Autorka w Witamy w Polsce z ogromną sympatią prowadzi nas od jednej takiej sytuacji do drugiej wytykając Amerykanom, jak i Polakom ich wady i konfrontując je ze sobą.

Książka Pod Patronatem Rudym Spojrzeniem.

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie