Pamiętaj, że niebezpieczeństwa, które Wam wydają się duże, dla mnie mogą być nic nieznaczące… (Smocza Straż. Mistrz Igrzysk Tytanów t.4 - Brandon Mull)

Fantastyka dla dzieci i młodzieży to gatunek, który bardzo szybko się rozwija i rozpycha na polskim rynku czytelniczym. Cykl Baśniobór Bandona Mulla podbił niejedno młodsze i starsze serca, a jego kontynuacja Smocza Straż jest nie mniej popularna. Ale czy lepsza?

Fabuła

Smoki podstępem i siłą podbijają kolejne azyle. Seth w dalszym ciągu nie odzyskał swoich wspomnień, więc wyrusza w poszukiwaniu tego, który mu je odebrał. Jednym ze sposób być może okaże się stanięcie do kolejnych igrzysk w Krainie Tytanów. Tymczasem Kendra pragnie odnaleźć brata, a jednocześnie podejmie się misji ratowania pozostałych azyli.

Świat

Obserwując świat wykreowany przez Brandona Mulla  poprzez kolejne części Baśnioboru oraz Smoczej Straży muszę przyznać, że widać ogromny rozrost i dopracowanie szczegółów. Nie da się ukryć, że już w pierwszej części ten świat i pomysł na niego wzbudzał podziw, ale w Mistrzu Igrzysk Tytanów ilość światów, poziom skomplikowania relacji oraz dojrzałość bohaterów robi wrażenie.

Ewolucja warsztatu oraz kształtowanie fabuły sprawia, że autor ma już ugruntowaną pozycję, ale widać, że nadal poświęca swoim powieściom bardzo dużo uwagi. Dzięki temu czytelnik dostaje naprawdę doskonałą lekturę.

Rodzeństwo

Odniosłam wrażenie, że bohaterowie u Brandona Mulla często pojawiają się w określonych parach. Kendra i Seth, Tess i Knox to przykłady relacji między rodzeństwem. Autor w bardzo interesujący sposób ukazuje głębokość więzi między bratem i siostrą, różnice w charakterach (przecież nie muszą myśleć i robić tego samego), a jednocześnie wzajemną troskę o to drugie, często nawet pomimo różnego rodzaju konfliktów między nimi.

Wchodzenie w dorosłość, w ten świat dorosłych, polityków/władców (wprawdzie fantastycznych ludów Wróżek, Tytanów czy Smoków, ale jednak charakteryzujących się często bezwzględnością i cynizmem dorosłych), nauka umiejętności słuchania, samodzielności oraz rozróżniania kłamstwa i prawdy opisana jest w sposób obrazowy, czasami brutalny, ale w ten sposób lektura Smoczej straży może przygotowywać młodego czytelnika do etapu przejścia między okresem dzieciństwa a dorosłością.

Opowieść

Historia jak zwykle umiejętnie skonstruowana. Tym razem wraz z Kendrą i Sethem czytelnik bliżej poznaje Tytanów i mieszkańców tego azylu. Przygody bohaterów wymagają od nich elastyczności, odwagi i pomysłowości, a jednocześnie opanowania i ostrożności, co w wieku nastoletnim nie jest takie proste. Opowieść trzyma w napięciu do samego końca, a nie wszystkie rozwiązania stają się takie oczywiste.

W skrócie

Mistrz Igrzysk Tytanów Brandona Mulla to czwarty już tom z serii Smocza Straż, która jest kontynuacją cyklu Baśnioboru, a której głównymi bohaterami jest Kendra i Seth. Tym razem każde z nich musi przejść swoją własną drogę, radzić sobie samemu bez wsparcia rodzeństwa. Fantastyczny świat, różnorodni bohaterowie, rozwinięta fabuła, skomplikowane relacje sprawiają, że to świetna książką i z niecierpliwością czekam na kolejny tom. Jak widać, czytać mogą nie tylko dzieci od lat 8, ale również dorośli.

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie