Ale coś mi podpowiadało, że dzieją się tutaj tajemnicze rzeczy.. (Mazurscy w podróży. Szpieg, szmaragd i brukselskie koronki – Agnieszka Stelmaszyk)

Każda podróż może być fascynująca, ta dłuższa i dalsza, jak i ta bliska, krótka w najbliższe okolice. Rodzina Mazurskich tym razem zabiera nas do Bydgoszczy, Biskupina i w Bory Tucholskie. Nie zabraknie jednak emocji, przygód i koronek prosto z Brukseli. Szpieg, szmaragd i brukselskie koronki Agnieszki Stelmaszyk to już piąty tom w serii.

Szpieg Szmaragd i brukselskie koronki Agnieszka Stelmaszyk


Fabuła

Babcia Henrysia, zwana również Bunią, wraz z koleżankami zakłada Klub Buń. Na miejsce spotkań wyznaczają cukiernię Pychotkę, należącą do jednej z członkiń. Tymczasem Pani Grażyna, inna uczestniczka Klubu, przywozi z Belgii wyszperaną na wyprzedaży starego domu porcelanę oraz koronki. Wkrótce w jej sklepie pojawiają się klienci, którzy wypytują o koronki, a chwilę później ktoś się włamuje i niszczy piękną porcelanę przywiezioną z Belgii…

Główne postaci

Tym razem Agnieszka Stelmaszyk postanowiła wziąć na warsztat postać babci Henrysi i jej koleżanek. To wokół nich będzie się kręcić cała intryga kryminalna oraz fabuła. W pozostałych częściach cała rodzina uczestniczyła w sposób bardziej aktywny w przygodach, tym razem pozostaje nieco w tle, a wydarzenia skupiają się wokół starszego pokolenia pań.

Narratorem historii pozostaje jednak Jędrek – najmłodszy z rodziny, który relacjonuje wydarzenia, snuje domysły, poddaje w wątpliwości niektóre pozornie oczywiste incydenty i zbiegi okoliczności nadając rytm całości. A jednocześnie jego komentarze dodają humorystycznego zabarwienia intrygującej tajemnicy brukselskich koronek.

Podróże

Tym razem Mazurscy oraz Bunia podróżują jedynie po Polsce, pomimo że cichym bohaterem tej części serii są koronki. Odwiedzają Bydgoszcz, Swornegacie (w Borach Tucholskich) i historyczną osadę  Biskupin. Podobni jak w poprzednich tomach autorka umiejętnie wyciąga smaczki, przemyca ważne informacje historyczne i ornitologiczne oraz różnego rodzaju ciekawostki.

Szpieg szmaragd i brukselskie koronki


Dodatkowo tekst poprzetykany jest ilustracjami Anny Oparkowskiej, które idealnie pasują do nie do końca poważnej rodzinki, a także sekcją historyczno-turystyczną, w której znajdują się krótkie opisy zwiedzanych miejsc wraz z fotografiami samej autorki. Dzięki temu w odpowiednich proporcjach połączona jest wiedza oraz interesująca fabuła, a zdjęcia sprawiają, że opisywane miejsca staja się bliższe i zachęcają do odwiedzenia.

W skrócie

Szpieg, szmaragd i brukselskie koronki Agnieszki Stelmaszyk to piąty tom z serii książek przygodowo-podróżniczych dla dzieci od lat 7 Mazurscy w podróży. Oryginalna forma – tekst przeplatany ilustracjami Anny Oparkowskiego (idealnie oddające klimat opowieści), sekcją turystyczno-historyczną ze zdjęciami z albumu autorki – sprawiają, że przygody nie do końca poważnej rodzinki Mazurskich pochłania się szybko i z wielkim uśmiechem.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie