Nostalgia anioła Alice Sebold (audiobook)

Tak naprawdę to postanowiłam wysłuchać tej książki, ponieważ znajduje się na liście BBC. Wcześniej tylko gdzieś z oddali obił mi się o uszy tytuł, ale bez szczególnych poleceń czy zachęty do przeczytania. Czyta Masza Bauman.
Wydawnictwo Albatros

Nostalgia anioła to opowieść, której narratorem jest zgwałcona i zamordowana dziewczynka. Susie Salmon z dziecięcą naiwnością i ciekawością obserwuje po śmierci poszukiwania swojego mordercy, losy przyjaciół i najbliższej rodziny. Styl książki dodatkowo podkreśla młody wiek opowiadającej. Na początku trochę mnie to drażniło, ale dość szybko się do tego sposobu (czasami chaotycznego) przyzwyczaiłam. A nawet stało się dla mnie interesujące i ciekawe to, na co młoda osoba zwraca uwagę i co jest dla niej ważne. Dorośli często zatracają tą zdolność – dostrzegania małych pozornie nieistotnych rzeczy, cieszenia się drobiazgami.

Książka zaczyna się bardzo mocno – zabójstwo Susie nie jest ani przypadkowe ani delikatne. Tym większe robi wrażenie, że dowiadujemy się o jego szczegółach z ust dziewczynki. Jak to wydarzenie wpłynie na najbliższych i przyjaciół? Narratorka po śmierci trafia do nieba i stamtąd może obserwować każdego, kogo tylko chce. I korzysta z tego tak często, że inne osoby w niebie zwracają jej uwagę, że powinna dać sobie spokój, pogodzić się ze swoim losem i odejść w spokoju. Ale ona nie rezygnuje.

W ten sposób razem z nią obserwowałam jak różny, a jednak ogromny, wpływ miało morderstwo Suzie na jej rodziców, relacje między nimi, z pozostałymi przy życiu dziećmi (kilkuletnim Buckleyem i Lindsey), czy z innymi ludźmi. Fascynujące jest to, w jaki sposób autorka przedstawiła różne odmiany cierpienia. Samotność, odcięcie od świata, bunt, walka o rozwiązanie zagadki mordercy. Czy rodzina przetrwa taką tragedię?

Oprócz najbliższych, poznajemy również losy Ruth, niezwykłej, wrażliwej dziewczynki, która wyczuwa zmarłych. Tak naprawdę,  kiedy dusza Susie sunęła do nieba i musnęła koleżankę ze szkoły, to było to ich pierwsze spotkanie. Jednak bardzo ważne, bo od tej pory Ruth będzie starała się wyjaśnić  kim był morderca. Jest też Ray – chłopak, z którym Susie po raz pierwszy się całowała, a który potem zwiąże się z Ruth.

Nie może zabraknąć głównego sprawcy czyli Georgea Harvaya. To pozornie bardzo miły człowiek, ale uważany przez sąsiadów za dziwnego. Jest sprytny i przebiegły. Można powiedzieć, że swoim stoickim spokojem wodzi policję za nos. Jedynie ojciec zamordowanej dziewczynki ma przeczucie, że to właśnie Harvay zrobił jej krzywdę. Jednak udowodnienie winy wcale nie jest takie proste.

Nostalgia anioła jest ciekawą książką, którą dobrze się słucha. Nie jestem pewna, dlaczego znalazła się na liście 100 książek BBC, bo wybitna nie jest.  Jednak lekki styl, ciekawa fabuła, interesująca koncepcja nieba mogą się podobać.

Wpis bierze udział w wyzwaniu: Czytamy literaturę amerykańską i Historia z trupem

Komentarze

 1. To moja ulubiona ksiazka czytalam ja wieki temu ale utkwila mi bardzo w pamieci film tez mi sie podobal

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jej jeszcze, ale po Twojej recenzji nabrałam na nią wielkiej ochoty ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja jak zwykle widziałam film (jestem troche kinomaniaczką) - lubie potem dopelnic wszystko książką:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. u mnie znowu na odwrót. Najpierw książka, a potem ewentualnie film.

   Usuń

Prześlij komentarz

Podziel się swoimi przemyśleniami na temat wpisu. Dziękuję za komentarz:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie