Cały świat dookoła mnie znieruchomiał, jakbym wcisnął pauzę... (Królik w lunaparku - Michał Biarda)

Marzenia są po to, aby je spełniać. Michał Biarda swoje spełnił i trzeba przyznać, że poszło mu całkiem nieźle. Królik w lunaparku to jego dziecko, które przenosi czytelnika w świat balansujący na pograniczu snu i jawy.

polska powieść młodzieżowa michał biarda królik w lunaparku

Paweł ma doskonałą pamięć i świetną dziewczynę. Jednak, kiedy zostaje potrącony przez samochód coś się zmienia. Ogarnia go niepokój i dręczą złe sny, które do złudzenia przypominają rzeczywistość. To w nich pojawia się Kaśka. Jej obecność powoduje wyrzuty sumienia chłopaka, bo już sam nie jest pewien czy wszystko nie wydarzyło się naprawdę. Natomiast podczas pobytu w szpitalu poznaje pana Zbyszka. Czy dziewczyna ze snów faktycznie istnieje? Czy współlokator szpitalnego pokoju pomoże rozwiązać tę zagadkę?

Konstrukcja powieści jest dość zakręcona, ale przemyślana. Dostajemy scenę finałową na samym początku, ale to na końcu dowiemy się  Kto? Jak? i przede wszystkim Dlaczego?. Taką formę kojarzę chyba najlepiej z różnego rodzaju filmów (nie mam pamięci do tytułów, więc nie przytoczę żadnego) i muszę przyznać, że lubię takie odkrywanie kart, dochodzenie, jak przebiegały wydarzenia, co robili bohaterowie, aby dojść ponownie do finału. A ten w swojej całej okazałości zaskoczył mnie. Autor sprawnie połączył wszystkie wątki.

Lektura Królika w lunaparku uświadamiła mi, jak pozorne spotkania mogą wpłynąć na nasze losy. Jak często różne wydarzenia splatają drogi różnych osób. Książka szczególnie zainteresuje młodzież, bo to przede wszystkim z perspektywy młodego studenta oraz licealistki snuta jest opowieść.  Poznamy więc rozterki życiowe w większości adekwatne do ich wieku. Chociaż przyjdzie im również zmierzyć się z problemami, których nawet dorosły chciałby uniknąć.

Miłość, zdrada, porwanie, a w tym wszystkim młody chłopak i królik. Rzeczywistość, która miesza się ze snem. Bardzo dobre zestawienie, które sprawia, że czytelnik chce się zanurzyć głębiej i dojść do prawdy. Zaskakująca! Polecam!Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Instagram