Czy każdego dnia, w każdej godzinie, te ohydne obrazy będą do mnie wracały z taką siłą, jakby się działy na bieżąco? (Wybór M. – Natalia Nowak-Lewandowska)

Po doskonałej Pozorności, niezłym Głodzie miłości, Natalia Nowak-Lewandowska wraca w doskonałej formie. I po raz kolejny porusza bardzo trudny temat. Wybór M. to książka, która opowiada o brutalnym gwałcie i rzeczywistości po nim.

kobieta w literaturze zycie kobiety zgwałconej natalia nowak lewandowskaFabuła

Michalina jest szczęśliwą mężatką. Wraz z Igorem mieszkają w starej dzielnicy w Łodzi. W mężu ma oparcie, w swojej okolicy czuje się bezpiecznie. Jedyną solą w oku są relacje z matka, siostrą i szwagrem. Pewnego dnia wraca późnym wieczorem z pracy, a na jej drodze staje trzech mężczyzn. Od tego momentu, jej dotychczasowe życie się kończy. Czy podniesie się po brutalnym gwałcie? Czy przeżyje? Jak zareaguje na zaistniałą sytuację mąż, rodzina i przyjaciółka?

Kobieta w społeczeństwie po gwałcie

Natalia Nowak-Lewandowska opisuje życie Miszki po brutalnym gwałcie ukazując niemal wszystkie trudności zewnętrzne, na jakie natyka się kobieta po tak okropnej tragedii. Nie wszystko jednak jest opisane w tak czarnych barwach, niemniej książka oddaje tragizm całej sytuacji i dotyka niemal wszystkich aspektów po.

Opieka lekarska i pomoc psychiatry już w szpitalu. Człowiek zastanawia się, co determinuje pracę takich lekarzy w publicznych placówkach i w jakiej sytuacji musi znaleźć się pacjent, aby psychiatra został uznany za potrzebnego, nie mówiąc już o tym, że niezbędnego. Czy to powinna być jednorazowa wizyta czy długotrwała opieka medyczna? Czy z pieniędzy publicznych czy prywatnych? A jeśli kobiety nie stać na taką formę pomocy?

Przesłuchanie. Ponownie i w tej kwestii po lekturze Wyboru M. nasuwa się milion pytań. Jak przesłuchać kobietę po takiej tragedii? Jak do niej podejść? Czy powinien to robić mężczyzna? Czy powinien być przy tym obecny psychiatra?

Rodzina. Powinna wspierać, prawda? A jeśli tego nie robi? Jeśli patrzy krzywo i uważa, że to wszystko wina kobiety? Że to ona sprowokowała sprawcę, ponieważ ubierała się w sukienki, a nie była zakryta workiem na ziemniaki? Czy wsparcie może nadejść z najmniej oczekiwanej strony?

Mąż. Gwałt to ogromna tragedia nie tylko dla samej kobiety, ale również dla jej partnera. Krzywda, jaką doznała połówka może powodować różne reakcje: od załamania, depresji po poczucie zemsty i odrzucenie partnerki. Czy terapia zatem powinna obejmować również osobę, która jest życiowym partnerem zgwałconej kobiety?

Przyjaciółka. Jest zawsze obok, bez znaczenia czy dzieje się dobrze czy źle. To ona może próbować składać drugą kobietę, ale czy jest w stanie tak do końca zrozumieć, co czuje ta druga? Ta, która zmasakrowano fizycznie i psychicznie? Próbuje, nie poddaje się, ale przecież ma tez swoje życie.

Gwałt na różne sposoby

Wybór M opowiada przede wszystkim o kobiecie. O tym, jak może wyglądać życie po gwałcie, jak czuje się sama zgwałcona, jak reaguje na różne sytuacje i jak zachowują się ludzie dookoła. Ale porusza przy okazji temat gwałtu, który odbywa się w zaciszu domu i odbywa się z przerażającego poczucia obowiązku żony. O takim rodzaju gwałtu praktycznie się nie mówi, nie słyszy, nie czyta. Często nie zdajemy sobie sprawy, że patriarchalne wychowanie przez tyle wieków wpoiło kobiecie pewien sposób myślenia, w którym nadal pozostaje posłuszna mężowi i wypełnia obowiązki małżeńskie nawet, kiedy nie ma to najmniejszej ochoty. To również gwałt. Autorka dosadnie nam o tym przypomina.

W skrócie

Może jesteście zawiedzeni, czy ten wpis opiera się na pytaniach, ale właśnie milion pytań powstało w mojej głowie po lekturze książki Wybór M. Natalii Nowak-Lewandowskiej. Jestem przerażona i poruszona tym, co przeczytałam. Autorka w sposób przejmujący i obrazowy podeszła do tematu gwałtu i sytuacji kobiety zgwałconej. Wiele razy podczas czytania płakałam i modliłam się, aby to nigdy w życiu nie spotkało mnie, ani żadnej innej osoby. Niestety, rzeczywistość dookoła bywa okrutna. Jak zatem sobie radzić z taką tragedią? 

Pomyślmy, jak możemy wpłynąć na poprawę życia w nowej rzeczywistości takiej kobiecie, jak społeczeństwo polskie i rząd podchodzi do tematu pomocy w takich przypadkach. Zastanówmy się, czy piętnujemy zgwałcone kobiety, co o nich myślimy i czy w ten sposób przyczyniamy się do usunięcia przyczyn i ukarania sprawców? Czy usprawiedliwiamy ich, dając im ciche pozwolenie na traktowanie kobiety jak przedmiotu, śmiecia. Wszystko we mnie nadal się burzy i wrze. Stawiam ją na półce, aby każdego dnia przypominała mi o tych kobietach.

Wydawnictwo Replika


Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie