Przerażenie na myśl o tym, że jego ukochana jest obarczona chorobą psychiczną hamowała go na tyle skutecznie, że nie potrafił się przełamać i do niej zadzwonić…. (Głód miłości Natalia Nowak-Lewandowska)


Pozorność była pierwszą książką Natalii Nowak-Lewandowskiej, którą miałam okazję czytać. Zresztą to debiut autorki i jak możecie przeczytać na blogu (kliknijcie w tytuł książki) zrobił na mnie duże wrażenie. W związku z tym miałam określone już oczekiwania w stosunku do Głodu miłości. Czy zostały spełnione?

głód miłości natalia nowak-lewandowska, choroba psychiczna a związek, wydawnictwo replika


Fabuła

Adwokat Dawid Paliszewski na przejściu potrąca piękną, rudowłosą dziewczynę. Odwozi ją do szpitala i postanawia odwiedzać. Początkowo z obowiązku, później zaczynają się pojawiać nieoczekiwane i nieznane mu dotąd uczucia. Młoda kobieta wydaje się być również zainteresowana, chociaż bywają momenty, kiedy jej zachowanie jest tajemnicze i zagadkowe.

Tani romans?

Nie ma co ukrywać, że w odróżnieniu do Pozorności, osią fabuły jest historia miłości. Główny bohater, adwokat uznawany przez przyjaciół za kobieciarza, nagle zaczyna się przejmować stanem dziewczyny, dba o nią, wozi ją wszędzie. Nowe odczucia wzbudzają w nim niepokój, co odbija się na jego pracy i pogłębia wybuchowy charakter. I tajemnicza dziewczyna, o której niewiele wiadomo, chociaż czytelnik może od czasu do czasu zajrzeć do jej myśli. Brzmi dość kiczowato, ale… Natalia Nowak-Lewandowska porusza przy okazji bardzo trudny temat.

Choroba psychiczna przeszkodą do stworzenia udanego związku?

Coraz więcej i głośniej mówi się o depresji, ale przecież istnieją inne choroby psychiczne, z którymi ludzie funkcjonują. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że osoby, które spotykają borykają się z problemami psychicznymi. Jak one wpływają na ich codzienne życie? Jak ich bliscy sobie z tym radzą?

Natalia Nowak-Lewandowska pokazuje, czym może być choroba psychiczna dla osoby chorej, jakie niesie ograniczenia i jak wiele kosztuje walki wewnętrznej. Zwraca uwagę również na to, że bliscy staja się niezwykle ważnymi osobami w życiu takiej osoby i to od nich często zależy kondycja, w jakiej znajduje się chory. Jeśli mamy w swoim otoczeniu osoby z problemami psychicznymi (i jesteśmy tego świadomi), warto zapoznać się ze szczegółami choroby, aby wiedzieć, jakie zachowania innych spowodują określone reakcje.

Autorka problem choroby psychicznej i jej wpływ na funkcjonowanie w związku podaje w dość lekkiej formie. Jej styl pisania dodatkowo sprawia, że książkę czyta się szybko. Całość może więc sprawiać pozorne wrażenie, że jest to przyjemna lektura w ramach oderwania od codziennych trosk. A jednak tak nie jest do końca.

W skrócie

Głód miłości to historia relacji między cholerykiem a dziewczyną, która ma problemy psychiczne. Sinusoida wydarzeń to efekt stanów emocjonalnych pary. Lekko podana, dobrze się czyta. Niewątpliwym plusem dla mnie jest temat: choroba psychiczna. Mam nadzieję, że dzięki takiej formie autorka dotrze do większego grona odbiorców.

Natomiast, jeśli ktoś chciałby zajrzeć głębiej w temat, zastanowić się nad relacjami z osobami chorymi, pomyśleć, jak można je wspierać każdego dnia, to polecam książki psychiatry Włodzimierza Zakrzewskiego. Na blogu znajdziecie wpis: Nerwowe walentynki, czyli posłuchaj bliskich (wystarczy kliknąć), gdzie wspominam o pozycji Słuchanie i Nie rozumienie.Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie