W głowie swój wachlarz rozkłada kalejdoskop wspomnień. Obrazki z poszarpanymi krawędziami… (Obsewuję Cię – Teresa Driscoll)


Jakiś czas temu chętniej zaczęłam sięgać po thrillery i horrory, zarówno polskie (bardzo lubię Artura Urbanowicza czy Magdę Stachulę), jak i zagraniczne. Jest tylko jedno, podobnie jak w kryminale, trzeba tutaj umiejętnie je napisać, aby czytelnik za szybko nie odkrył, jaki jest koncept lub kim jest morderca. Z ciekawością sięgnęłam po Obserwuję Cię Teresy Driscoll i… nie zawiodłam się!

dobry thriller teresa driscoll obserwuje cię thrillery sqnFabuła

Ella jedzie pociągiem do Londynu i przypadkiem słyszy rozmowę dwóch szesnastolatek rozmawiających ze starszymi od siebie mężczyznami. Jest zaniepokojona tym,  w jaki sposób toczy się ich dyskusja i jakie mają plany na wieczór. Z tego powodu zastanawia się, czy nie spróbować skontaktować się z rodzicami dziewczyn. W rezultacie jednak nie decyduje się na ten ruch. Następnego dnia z wiadomości dowiaduje się, że jedna z nich zaginęła. Rozpoczyna się koszmar wyrzutów sumienia…

Przez kilka pierwszych stron miałam nieodparte wrażenie, że to może być coś w stylu Dziewczyny z pociągu Pauli Hawkins, potem z Kobietą woknie A.J.Finn. To jednak były przelotne odczucia, ponieważ Obserwuję Cię to jednak inna opowieść, chociaż zawiera w sobie obsesję obserwowania innych.

Intryga

Teresa Driscoll umiejętnie prowadzi czytelnika przez kolejnych podejrzanych. Przyznam szczerze, że w trakcie lektury kilkukrotnie typowałam tego, który przyczynił się do zaginięcia Anny. A pod sam koniec podejrzewałam już absolutnie wszystkich, których nie wyznaczyłam wcześniej. Autorka i tak mnie zaskoczyła, co tylko potwierdziło to, że warto było dla tej książki zarwać noc. Na takie rozwiązanie nie wpadłam sama, a fabuła tak została poprowadzona, że miałam niewielkie szanse, aby zgadnąć, co się wydarzyło.

Im więcej stron miałam za sobą, tym więcej się dowiadywałam o skrywanych tajemnicach bohaterów, rodziny, przyjaciół. Teresa Driscoll buduje swoje postaci bez głębszej analizy, chociaż pozwala od czasu do czasu zajrzeć do ich myśli i poznać ich emocje. W ten sposób urealnia historię, dając czytelnikowi wyrywkowe opowieści i rozterki bohaterów.  Zastanawiam się, czy ktoś nie mógłby zarzucić powierzchownego potraktowania niektórych wątków, ale moim zdaniem taki sposób odkrywania bohaterów pasuje do tego gatunku, buduje napięcie, przytrzymuje ciągłą uwagę czytelnika oraz tworzy klimat tajemnicy i nieodkrytej zbrodni. Zmusza do szukania rozwiązania na własną rękę i zwodzi skutecznie na manowce.

W skrócie

Obserwuję Cię to bardzo dobry thriller, który trzyma w napięciu do samego końca. Atmosfera tajemnicy, podejrzeń i rozpaczy po zaginionej dziewczynie świetnie współgrają z treścią. Zaskakujące zakończenie, czyli to, czego każdy oczekuje od tego gatunku. Teresa Driscoll sprawiła, że odłożyłam książkę dopiero, kiedy poznałam rozwiązanie i napisała tak Obserwuję cię, że czytsa się bardzo płynnie. Zdecydowanie polecam i czekam na wasze opinie.

Wydawnictwo SQN

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie