Choć tego nie zauważyła, wśród traw w pobliżu domu wyrósł mały, biały kwiatuszek… (Królewna i stokrotki - Krzysztof Konopka)


Na rynku literatury dziecięcej jest ogromny wybór i muszę przyznać, że można znaleźć naprawdę wiele dobrych pozycji. Jednak bardzo łatwo przeoczyć perełki. Tak też może być z Królewną i stokrotki Krzysztofa Konopki, która jest niezwykłą książką dla dzieci, odpowiednią dla małego czytelnika.

ksiązki dla dzieci krolewna i stokrotki krzysztof konopka


Fabuła

Królestwo Bellis rozwija się spokojnie pod panowaniem króla Bernarda i królowej Anny. Jednak ich sąsiadka Albina postanawia podbić państwo. Królewska para zostaje rozdzielona. Królowa Anna wraz z malutką córeczką Blanką ucieka do swojej matki, która żyje skromnie daleko hen za wielkim lasem. Tam zostawia maleństwo pod opieką i powraca w okolice zamku w nadziei na odnalezienie męża. Tymczasem mała Blanka wychowuje się u babci…

Blanka

To rezolutna dziewczynka, która każdemu pragnie pomagać. Jej dobre serce wzbudza sympatię sąsiadów, zwierząt leśnych i domowych. Często jednak powoduje zamyślenie babci, która podczas mijających lat coraz bardziej martwi się o los dziewczynki oraz jej rodziców. Blanka jest przykładem niewinności małego dziecka i czystości serca, która charakteryzuje każdego malucha. Jej los przypomina trochę dzieje Królewny Śnieżki, która musiała uciekać przed złą macochą. Cała opowieść jest jednak oryginalną i niepowtarzalną historią, a Blanka, której dobroć sprawia, że wyrastają stokrotki, jest jedyna w swoim rodzaju.

Dobroć i humor

Królewna i stokrotki ma 350 stron, ale to lektura dla młodszego czytelnika. Czcionka jest duża, więc nadaje się bardzo dobrze do samodzielnego czytania, a piękne ilustracje Krzysztofa Konopki urozmaicają tekst. Na szczególną uwagę zasługują również domowe zwierzęta, które mieszkają razem z babcią: krowy, koń, kogut i pies tworzą niesamowity wątek humorystyczny. Ich dialogi, przekomarzania rozbawią nawet dorosłego.

W skrócie

Królewna i stokrotki Krzysztofa Konopki to spokojna baśń, w której między dobrem a złem istnieje wyraźna granica, a co najważniejsze to pierwsze zawsze wygrywa. Idealna lektura, pozbawiona przemocy i dorosłych wtrąceń, dla malucha i dla rodzica. To przykład książki dla dziecka, jaką spotyka się bardzo rzadko i przez to jest bardzo wyjątkowa.

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie