To wszystko było jakimś upiornym koszmarem. A jednak działo się naprawdę… (Gambit Maciej Siembieda)


Mam słabość do fabularyzowanych książek historycznych – chyba w ten sposób mogę określić całą gamę literatury, która wykorzystuje w większym lub mniejszym stopniu historię do osadzenia wokół niej fabuły. Nie tak dawno odkryłam książki Macieja Siembiedy. Po powieści Miejsce i imię, w której wydarzenia związane są z obozem koncentracyjnym, do którego wywożono Żydów zajmujących się biżuterią i diamentami, przyszedł czas na Gambit.

gambit maciej siembieda powieść sensacyjna z elementami historycznymi działnosć żólnierzy aKFabuła

Wanda Kuryło jest dziewczyną, której ojciec kochał karabiny. Wywodził się z podkarpackich Łemków. Niezawodny, odważny, trudno go było zabić. Został zawodowym żołnierzem. Wzbudzał podziw córki i syna, którzy po rozpoczęciu II wojny światowej postanowili również służyć Polsce w oddziałach konspiracyjnych. Jak potoczą się ich losy? Jak wojenna zawierucha wpłynie na ich życie? I co ma wspólnego szachista Jerzy z Wandą?

Fakty historyczne, a powieść sensacyjna

Postać Wandy to akurat fikcja, ale wielu bohaterów – jak bracia Ostrowscy i ich historia jest prawdziwa. To ona zainspirowała Macieja Siembiedę do stworzenia opowieści, której osią stały się wydarzenia historyczne - działalność żołnierzy AK, wywiadów rosyjskich, angielskich i amerykańskich oraz ich wpływ na zdarzenia w Polsce w trakcie II wojny światowej, jak również i po niej. Ale nie obawiajcie się, że autor was zanudzi.

Pomimo że znadziecie tutaj wiele elementów historycznych, to jednak akcja toczy się bardzo wartko, a momentami prezentuje się jak w najlepszych powieściach sensacyjnych. Jedyna różnica to miejsce akcji – głównie tereny Polski i Niemiec w okolicznościach, które znamy z kart historii i opowieści naszych dziadków. Dbałość o szczegóły, piękny język i doskonałe wyważenie równowagi między faktem i fikcją sprawiły, że przepadłam podczas czytania. Uwielbiam takie połączenia, szanuję każdą książkę, która czerpie z historii, ponieważ oprócz śledzenia losów bohaterów, mogę się z nich czegoś nauczyć.

Szachy

Gambit nawiązuje swoim tytułem do zagrania szachowego, w którym na początku poświęca się kilka pionków, aby następnie uzyskać lepszą pozycję. Zresztą nie tylko tytuł ma tu związek z szachami. Już w epilogu rozgrywane są partie szachowe między Jerzym i tajemniczym oficerem pochodzącym z Rosji. A i całą powieść można porównać do szachów – polityczne, międzyludzkie zależności, intrygi, śledztwa to przesuwanie odpowiednich pionków/ludzi na mapie świata.

W skrócie

Gambit Macieja Siembiedę łączy w sobie elementy historii oraz sensacyjnej akcji. Działalność konspiracyjna podczas II wojny światowej, konflikty interesów różnych wywiadów i Polska pod wpływem komunizmu. Osią wydarzeń jest Wanda Kuryło, potomkini podkarpackiego Łemka, która dostaje zadanie odnalezienia tajemniczego złoża ropy. Piękny język, fabuła, od której trudno się oderwać i porządna dawka wiedzy, czyli dużo przyjemności i sporo pożytku podczas lektury tej powieści. Ja bardzo sobie cenię takie książki, dlatego Gambit polecam gorąco.Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie