15 książek na Dzień Matki

Każdego dnia zastanawiam się, jak dziękować swojej mamie, za to, że jestem tutaj. Taka, jaka jestem, ukształtowana głównie przez rodziców i wydarzenia, które sama przeżyłam. W Dzień Matki to pytanie powraca z większą siłą i moja odpowiedź jest jedna. Ofiarować w prezencie dobrą książkę. A jaką? Sprawdźcie moje propozycje upominku na dzień mamy.
Książki o miłości i życiu
Codzienne problemy, trudne relacje międzyludzkie i kłopoty małżeńskie przytrafiają się również mieszkańcom Islandii. Sprawdźcie sami, jak poradzą sobie z nimi i z trudną pogodą. Wioletta Leśkow-Cyrulik zdecydowanie ich nie oszczędza, co sprawia, że dostajecie pełnokrwistą i realną opowieść o miłości osadzoną w pięknych, ale często niesprzyjających okolicznościach i warunkach. Wydawnictwo Replika.
To książka dla tych osób, które szukają rozrywki na jeden wieczór, resetu po ciężkim dniu lub po prostu mają ochotę na niezłą erotykę z wątkiem kryminalnym. W mojej opinii to jej najlepsza książka wydana do tej pory. Zapewnia relaks, fabuła wciąga, a sceny powodują wypieki na twarzy. Ja po następne książki tej autorki sięgnę. Wydawnictwo Akurat.
Tym razem Natalia Nowak-Lewandowska przygotowała dla swojego czytelnika przyjemną obyczajówkę, w której przypadkowe zajście styka ze sobą utalentowaną skrzypaczkę i typa spod ciemnej gwiazdy. Pisana z perspektywy zarówno męskiej, jak i damskiej, urzeka zbudowanym napięciem seksualnym pomiędzy dwojgiem. Wcale nie przeszkadza niewielka ilość scen łóżkowych, bo przy całej atmosferze te sceny nie są niezbędne. Historia trudnej miłości, napisana lekkim stylem autorki może wciągnąć niejedną czytelniczkę. Wydawnictwo Pascal.
Blanka wraca do rodzinnego miasta po latach. Przypadek sprawia, że jest zmuszona podjąć pracę w liceum, do którego kiedyś chodziła. Rozwiedziona, z dwójką dzieci, które ciężko przechodzą adaptację w nowej szkole, nie ma ochoty na wspomnienia. Ale te wraz z wejściem w stare mury odżywają i nie będzie od nich ucieczki. Poza tym na drodze Blanki ponownie stają osoby, którym trudno spojrzeć w oczy…


Agnieszka Janiszewska w dwutomowej powieści Po drugiej stronie po raz kolejny zaskakuje fascynującym sposobem ukazywania relacji międzyludzkich i konsekwencji, jakie wynikają z podejmowanych przez bohaterów decyzji. A czytelnik cały czas zastanawia się, co się stało z przyjaciółką Blanki? Co się między nimi wydarzyło i dlaczego rzeczywistość jest taka bolesna. Wydawnictwo Novae Res.Kilkoro bohaterów, krótkie opowiadania połączone ze sobą jakimś jednym wspólnym elementem z życia głównych postaci. Wędrujemy przez życie podczas 24 godzin poznając różne rodzaje i odcienie miłości w lekko poetyckiej formie. Krótka, malutka książeczka, a tyle emocji w sobie mieści, tyle myśli pobudza, nad tyloma kwestiami zmusza do zastanowienia się. Ja się nią zachwyciłam i jestem pewna, że nie tylko ja będę potrafiła dostrzec jej piękno i głębię. Wydawnictwo W drodze.


Kolejna nieco poetycka książka rumuńskiej autorki. To pozycja, która nie jest dla każdego, ale jeśli wasze mamy czytają poezję, interesują się trochę historią (trochę w tle mamy Rumunii), a przede wszystkim zastanawiają się nad uciekającym czasem i jego wpływie na kobietę, to myślę, że ta lektura powinna przypaść im do gustu. Główna postać, starzejąca się znana autorka, spotyka się w swoim mieszkaniu z młodym chłopakiem. Ich rozmowa to głównie jej monolog - wspomnienia z młodości, relacja z przyjaciółką, mężczyznami oraz próba odczytywania jego reakcji na jej słowa, jej osobę, jej starzejącą się kobiecość. Wydawnictwo Universitas. 


Z historią w tle
Akcja w powieści toczy się dwutorowo. Rozpoczynamy w 1947 roku spotkaniem z Lotte Seidemann-Aber w małym mieszkaniu we Wrocławiu, aby za chwilę na kartach jej pamiętnika przenieść się do Wiednia z 1915 roku. Kim tak naprawdę jest Charlotte? Co robiła w Wiedniu? I dlaczego jest we Wrocławiu? O tym przeczytacie w dwóch tomach Oceanu Odrzucenia – Córka jubilera i Klątwa wiecznego tułacza.

Magdalena Knedler uwiodła mnie rozmachem historii, pięknym słowem i niuansami epoki Austro-Węgier. Ocean odrzuconych to barwna opowieść o świecie, który przeminął.  A po Córce jubilera i Klątwie wiecznego tułacza tylko się utwierdziłam w przekonaniu, że książki tej autorki to już światowy poziom literatury obyczajowej.  Wydawnictwo Novae Res.


Muzyka dla Ilse Ewa FormellaIwona w Wigilię Bożego Narodzenia dowiaduje się, że mąż ją zdradza. Ucieka z mieszkania, wsiada w pierwszy lepszy autobus i niemal zamarza we wsi pod Gdańskiem. W ten sposób trafia do pewnego domu, w którym zostaje dłużej słuchając opowieści z przeszłości. Relacje polsko-niemiecko-żydowskie w realiach II wojny światowej opisane z perspektywy żydowskiej dziewczyny. Ewa Formella posiada umiejętności opowiadania o historiach przyjaźni lub miłości, która dotyka bohaterów w trudnych czasach. Wydawnictwo Replika.Kołysanka z Auschwitz Mario EscobarTa książka to coś dla tych, którzy chętnie sięgają po literaturę obozową. Tutaj bohaterką jest Niemka, która za swoim dziećmi poszła do piekła Auschwitz. Wzruszająca, poruszająca, ale jednak nieco złagodzona - jakby autor chronił chciał czytelnika ochronić przed bestialstwem i okrucieństwem. Nie można powiedzieć, że cygańska część Auschwitz przedstawiona w powieści jest piękna, a jej mieszkańcy wiodą szczęśliwe życie.

To przecież rzeczywistość obozowa, gdzie każdy dzień to walka o przetrwanie, gdzie brakuje jedzenia, gdzie pracuje się ponad siły i gdzie strażnicy znajdują przyjemność w dręczeniu innych. Już sam fakt, że głównymi bohaterami są matka z dziećmi sprawia, że łzy napływają do oczu. Wydawnictwo Kobiece.


Tylko przeżyć Sylwia WinnikSylwia Winnik znalazła sposób, aby w sposób poruszający czytelnika ukazać sytuację i emocje swoich bohaterów. Po Dziewczętach z Auschwitz wzięła na tapetę zawodowych żołnierzy (szczególnie tych, którzy wyjeżdżali lub wyjeżdżają na misje) oraz ich rodzin. Ukazuje walkę nie tylko na froncie, ale również na poligonie domowym, gdzie każda ze stron musi ułożyć sobie życie w ogromnym stresie i strachu o bezpieczeństwo bliskich.

Jak wyjazdy na misję wpływają na żonę, dzieci? Jak nieobecność kształtuje relacje małżeńskie, relacje rodzic-dziecko? O swoich przeżyciach ponownie opowiadają bohaterowie z krwi i kości i mogę was zapewnić, nie raz można się wzruszyć. Wydawnictwo Znak.


Gambit Maciej Siembieda

Gambit Macieja Siembiedy łączy w sobie elementy historii oraz sensacyjnej akcji. Działalność konspiracyjna podczas II wojny światowej, konflikty interesów różnych wywiadów i Polska pod wpływem komunizmu. Osią wydarzeń jest Wanda Kuryło, potomkini podkarpackiego Łemka, która dostaje zadanie odnalezienia tajemniczego złoża ropy.

Piękny język, fabuła, od której trudno się oderwać i porządna dawka wiedzy, czyli dużo przyjemności i sporo pożytku podczas lektury tej powieści. Ja bardzo sobie cenię takie książki, dlatego Gambit polecam gorąco. Wydawnictwo Agora.


Zapach prawdy Iga KarstCiało brutalnie zamordowanego Adama Korczyńskiego - profesora Uniwersytetu Wrocławskiego - zostaje odnalezione w lesie. Motywem wydaje się być rabunek, ale czy na pewno? Michał Orski dostaje sprawę i zaczyna drążyć. Być może będzie trzeba cofnąć się do przeszłości.

Zapach prawdy to powieść, która łączy elementy powieści obyczajowej, kryminału, a także zawiera wątki historyczne. Bardzo dobrze się czyta, fabuła zgrabnie zbudowana, zagadka intrygująca. I tajemnice, których jest wiele. To klimat, który może się spodobać. Wydawnictwo Szara Godzina.


Kryminał/thriller


Cisza białego miasta Eva García Sáenz De Urturi


Eva García Sáenz De Urturi zadebiutowała Ciszą białego miasta i muszę przyznać, że zdecydowanie jest to debiut mocny i warty polecenia. W tłumaczeniu Joanny Ostrowskiej czyta się go bardzo dobrze i szybko. Mi przeczytanie zajęło niecałe dwa dni i to nie tylko ze względu na ładną polszczyznę, ale również fabuła skonstruowana jest w  taki sposób, że im więcej stron było za mną, tym trudniej było mi się od niej oderwać.

Wciągała fabułą, mrokiem spotęgowanym otaczającym krajobrazem i pogodą, tajemnicami i szaleństwem wiszącym w powietrzu. To zdecydowanie jeden z najlepszych kryminałów, które miałam okazję czytać. Wydawnictwo Muza.


Nieznajomi Ursula Poznanski Arno StrobelCzy nie zdarzyło się każdej kobiecie, kiedy była sama w domu, myśleć o tym, że nagle pojawi się w nim obcy mężczyzna. Już sama taka sytuacja przyśpiesza bicie serca i sprawia, że sprawdzamy po raz kolejny, czy zamknęłyśmy drzwi na klucz. A jeśli ten mężczyzna twierdzi, że nas zna i jest naszym narzeczonym? Taka sytuacja staje się bardzo absurdalna, ale przytrafia się bohaterce Nieznajomych. Kim jest mężczyzna? Co tak naprawdę chce? I co jest prawdą? Trzyma w napięciu, manipuluje czytelnikiem i rzeczywistością. Wydawnictwo Mando.
To bardzo dobry thriller, który trzyma w napięciu do samego końca. Atmosfera tajemnicy, podejrzeń i rozpaczy po zaginionej dziewczynie świetnie współgrają z treścią. Zaskakujące zakończenie, czyli to, czego każdy oczekuje od tego gatunku. Teresa Driscoll sprawiła, że odłożyłam książkę dopiero, kiedy poznałam rozwiązanie i napisała tak Obserwuję cię, że czytsa się bardzo płynnie. Zdecydowanie polecam.Wydawnictwo SQN.Takie książki polecałam w 2017 roku:


Być może inspiracje znajdziecie również we wpisach:
Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie