Oktonauci i Wielka rafa koralowa

Oktonauci to bajka Stworzona przez Meomi, czyli Vicky Wong i Michaela Murphiego, początkowo w wersji książkowej. W 2010 roku Oktonauci pojawili się w CBeebies w wersji bajki animowanej w odcinkach, którą w wersji polskiej emitowało MiniMini+. 4 serie, łącznie 116 odcinków o podwodnym świecie, ratowaniu zwierząt z opresji.  A nam wciąż mało! Jakie duże było dla mnie zaskoczenie, kiedy na platformie filmowej Netflix 16 października 2020 roku pojawił się czterdziestominutowy film Oktonauci i Wielka Rafa koralowa. Film w reżyserii Blair Simmonsa, z genialnym scenariuszem Stehanie Simpson.


Fabuła

Przed Oktonautami tym razem ogromne wyzwanie - muszą uratować Wielką Rafę Koralową przed atakiem wygłodniałych rozgwiazd. Czy im się uda? Jak sobie poradzą? I przede wszystkim dlaczego atakują? Jak zwykle w zespole jest moc. 

Wielka Rafa Koralowa

Już na samym początku młody widz w rozśpiewanej formie poznaje najmniejszy element rafy koralowej polipa Korusia i dowiaduje się, jak cała rafa powstaje. Wszystko tak naturalnie wplecione jest w fabułę, że nawet dorosły dopiero po seansie uświadamia sobie, że przyswoił całkiem sporą dawkę wiedzy na temat rafy koralowej.

Przedstawione są zwierzęta, te duże i te malutkie, które zamieszkują te tereny. A także w bardzo prosty sposób pokazana zostaje symbioza między niektórymi gatunkami i opisane korzyści, jakie z niej czerpią obie strony. 

Ekologia

W Oktonautach bardzo często poruszany jest temat ekologii i wpływu zanieczyszczania środowiska na życie roślin i zwierząt, oczywiście przedstawiony w sposób adekwatny do młodego wieku odbiorcy. I tym razem okazuje się, że rozgwiazdy nie atakują bez przyczyny. Rafa koralowa wymaga bardzo czystej wody, dlatego na całym świecie z powodu zanieczyszczeń znika coraz więcej tych niesamowicie pięknych miejsc. Kiedy woda nie jest tak czysta, na teren rafy wkraczają rozgwiazdy, które ją zjadają. 

Bohaterowie

Każda postać ma swój indywidualny charakter - oddający cechy zwierzęcia, które reprezentuje, np Kapitan Barnie jest silny i rozważny, a Kocurro często robi wszystko po swojemu. W skład drużyny wchodzą również: pingwin Pinio (lekarz), Xenia (specjalistka od sprzętu i gadżetów), Kolumbik (naukowiec), piesek Dusia z nieodłącznym aparatem, założyciel Oktonautów - kałamarnica Profesor Atrament oraz Tuptuś Natek. Okazjonalnie pojawiają się również ich przyjaciele lub rodzina. 

Tym razem klasyczne hasło: Odkrywamy, ratujemy, chronimy! oraz charakterystyczna piosenka, która rozbrzmiewa w każdym odcinku serialu, usłyszymy jedynie na samym początku filmu. Jednak Oktonauci i Wielka Rafa Koralowa to najbardziej rozśpiewana część, jaką oglądaliśmy. Piosenka o Drobince na pewno zapadnie w pamięć i będziecie nucić ją razem z dziećmi. Zdecydowanie wpada w ucho. 

Choć Drobinka jestem sam gdzieś na morza dnie

To zdziwię się, jeżeli ktoś tu zauważy mnie.

Lecz powiem szczerze, wierzę, że nie poddam się

Bo gdy Drobinka chce to znajdzie miejsce swe

W skrócie

Moja miłość do Oktonautów (a także moich dzieci) bierze się z niebanalności i doskonałego pomysłu na fabułę. Ta czasami dzieje się szybko, ale jest dostosowana do małego odbiorcy i nie zawiera żadnych scen przemocy. Wręcz przeciwnie, bohaterowie są wrażliwi na krzywdę innych. Zawsze szukają pokojowych rozwiązań konfliktów i problemów. Bajka uczy wrażliwości oraz pokazuje, jak rozwikłać różnego rodzaju trudności. Zwraca uwagę na ekologię oraz przybliża wiele gatunków - tych znanych i tych bardzo rzadkich, ale niezwykle ciekawych. A oglądanie czterdziestominutowego filmu Oktonauci i Wielka Rafa koralowa to ogromna przyjemność dla dzieci (od 3-4 roku życia) i dla dorosłych. 

Podrzucam wam jeszcze link do anglojęzycznej strony Oktonautów, na której oprócz informacji o twórcach, bohaterach, można kupić książki oraz ściągnąć tapety na komputer i plansze do kolorowania - Octonauts.

Inne wpisy związane z Oktonautami:

Oktonauci

Oktonauci 4 sezon - bajka dla dzieci i dla dorosłych

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie