Wyzwanie czytelnicze WyPożyczone - IV kwartał

Przed nami ostatni kwartał wyzwania czytelniczego WyPożyczone 2020. Ostatnie trzy miesiące czytania w tym roku mogą przynieść wiele interesujących lektur. Czas zatem wybrać się do bibliotek tych stacjonarnych oraz wirtualnych i zrobić zapas na swoich półkach. A tymczasem poniżej podsumowanie III kwartału. Jak w dobie pandemii idzie Wam czytanie i dzielenie się opiniami? Sami sprawdźcie. I pamiętajcie, do naszego wyzwania można dołączyć w każdej chwili.

Nadal wyraźnie widać, że pandemia covid-19 bardzo mocno ograniczyła wasze wyjścia do bibliotek stacjnarnych, które do tej pory były głównym źródłem waszych opinii. Zauważyłam jednak przyrost książek słuchanych i czytanych na czytników (można czerpać z wirtualnych bibliotek - legalnych! takich jak abonamenty w różnych serwisach umożliwiających wypożyczenie ebooków czy audiobooków). Książki, które pożyczacie od znajomych, rodziny - również biorą udział w naszym wyzwaniu czytelniczym WyPożyczone.

A co mówią liczby? W III kwartale opublikowaliście 294 opinie o przeczytanych książkach, które zostały wypożyczone z bibliotek stacjonarnych/wirtualnych lub pożyczone od znajomych. To nieco mniej niż w poprzednich kwartale, kiedy podzieliliście się opinią o 351 książkach/audiobookach, a niemal połowę mniej niż w I kwartale (510). Zdaję sobię sprawę, że nie wszystkie biblioteki w minionych miesiącach funkcjonowały, ale coraz więcej wraca do niemal normalnego życia. Pamiętajcie też o tzw. wirtualnych zasobach (podkreślam jeszcze raz - legalnych). 

Najbardziej aktywną osobą w okresie lipiec-wrzesień poownie okazała się Martyna Kwiatkowska z wynikiem 89 opublikowanych opinii. Paczka - podwójna (jeszcze za II kwartał) powędruje do Martyny. Tuż za nią znalazła się @nałogowa_czytelniczka z wynikiem 77 opinii. To naprawdę niesamowite wyniki! Podziwiam Was dziewczyny!

Mam krótką informację dla nowych osób oraz tych, które takich ilości nie czytają - nie przejmujcie się. To nie wyścigi. Dla każdej osoby, która uczestniczy aktywnie w każdym kwartale (dotyczy to również osób, które dołączyły dopiero od II kwartału) będą przygotowane drobne upominki. Chciałabym w ten sposób wyróżnić te osoby, które są tutaj z nami cały czas. Pandemia (oraz fatalne funcjonowanie mojej poczty) przeszkodziła mi w wysyłce nagród dla wyróżnionych osób za 2019, ale upominki czekają i już widzę, że prawdopobnie paczuszki się powiększą o gadżety za 2020 dla niektórych osób. 

Dla mnie ostatnie trzy miesiące roku to czas na przygotowywanie kolejnej edycji wyzwania, jego lekkiej modyfikacji, rozmowy z partnerami. Już teraz wiem, że czekać będzie na was kilka niespodzianek w V edycji wyzwania WyPożyczone w 2021. A póki co życze wam wspaniałych lektur w ostatnim kwartale 2020 roku.

Przeczytajcie uważnie zasady oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie w związku z Wyzwaniem. Co roku dochodzą kolejne informacje, modyfikowane są delikatnie zasady, więc proszę o zapoznanie się również te osoby, które brały udział w 2019 roku.

Kto może wziąć udział?

Odpowiedź jest krótka: Każdy! Ten, kto wypożycza (z  dowolnych bibliotek stacjonarnych - nie muszą to być te, ktore są partnerami Wyzwania oraz bibliotek wirtualnych) książki/ebooki/audiobooki (dla dorosłych i dla dzieci) lub/i pożycza je od innych i ma ochotę podzielić się wrażeniami po lekturze.

Czy trzeba prowadzić blog?

Nie, nie trzeba. Swoimi opiniami (nawet kilka zdań) na temat książek można podzielić się na swoim profilu na Facebooku, Instagramie, Twitterze (trzeba pamiętać tylko o ustawieniu widoku publicznego i użyciu hasztagu #wyzwaniewypozyczone), Youtubie, portalach czytelniczych, stronach internetowych księgarń internetowych i wydawnictw. Wystarczy odpowiednie te wpisy oznaczyć (o tym więcej w podpunkcie Social Media).


Co można zyskać?

W 2020 roku przygotowałam wraz z partnerami – Biblioteką Miejską w ŁebieWojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku, Miejską Biblioteką Publiczną w Gdyni, a w tej edycji dołączyła nas Stacja Kultura - Rumia, Gminna Biblioteka Publiczna w Cewicach - Filia w Maszewie Lęborskim oraz Mocna Grupa Blogerów - upominki dla najaktywniejszych uczestników co kwartał. Oczywiście, niewątpliwie zyskujecie również ogromną przyjemność z samego czytania i mobilizacji do skorzystania z biblioteki.

Jak i kiedy można wziąć udział?

Chęć udziału należy zgłosić pod tym wpisem w dowolnej chwili. Wyzwanie trwa cały rok 2020 i w tym czasie można dołączyć do wspólnej zabawy. Jeśli macie trudności z zostawieniem tutaj komentarza, możecie napisać do mnie na FacebookuInstagramie (jeśli tam będziecie publikować swoje opinie) lub napisać maila rudymspojrzeniem@gmail.com. W ten sam sposób możecie również zgłaszać linki do Waszych wpisów.


Kilka zasad w kilku punktach

Zgłoś swój udział w komentarzu pod wpisem (nie musisz mieć konta na Disquas, możesz zostawić komentarz jako gość lub jeśli z jakiegoś powodu nie możesz tego zrobić pod wpisem napisz do mnie e-mail, msg na fb lub instagramie). Możesz napisać również, jaki cel sobie stawiasz: ile książek wypożyczonych chcesz przeczytać w 2020 roku - to jest opcjonalne, chociaż sama dobrze wiem, że warto wyznaczać sobie cele, ale nie zmuszać się do czytania!

Wypożycz książkę/ebooka/audiobooka z dowolnej biblioteki, ebooka/audiobooka z wirtualnej biblioteki lub pożycz od przyjaciół/rodziny.

Przeczytaj i napisz kilka zdań o wrażeniach z lektury w określonym niżej miejscu (wybierz ten, który cię interesuje, możesz oczywiście wszędzie):

- W Social Mediach (FB, Instagram, Twitter,Youtubie) 
--> umieść informację, że wpis jest w ramach wyzwania czytelniczego WyPożyczone, użyj hasztag #wyzwaniewypozyczone, oznacz mnie i partnerów (poniżej podpowiadam, jak wpisać na poszczególnych portalach, aby było poprawnie)
--> na FB - @rudymspojrzeniem @bibliotekawlebie @bibliotekapublicznagdansk @bibliotekagdynia, @biblioteka.maszewo @stacjakulturarumia @mocnagrupablogerow
--> na Instagramie @rudymspojrzeniem @bibliotekagdynia @wimbp_gdansk @mocnagrupablogerow @stacjakultura - (oznaczajcie na zdjęciu, nie w tekście, to bardzo ułatwia mi odnalezienie waszego wpisu). Postaram się każdy Wasz wpis udostępnić na Instastories.
--> na Twitterze @rudymokiem @wimbpgdansk @bibliotekarumia jeśli to możliwe dodaj grafikę wyzwania i link do tego wpisu

WAŻNE! jeśli macie prywatne konta w social mediach, pamiętajcie, aby ten jeden wpis opublikować, jako publiczny, abym mogła do niego zajrzeć i sprawdzić, czy faktycznie istnieje.

Na stronach portali czytelniczych, księgarń internetowych, wydawnictw – umieść informację, że wpis jest w ramach wyzwania czytelniczego WyPożyczone, umieść link do bloga Rudym spojrzeniem.

Na blogu – umieść informację, że wpis jest w ramach wyzwania czytelniczego WyPożyczone oraz zamieść koniecznie baner wyzwania z linkiem do tego wpisu.

Pod tym wpisem daj mi znać, że opublikowałaś/eś swoją opinię na temat książki w ramach wyzwania umieszczając do niej link wraz z imieniem, nazwiskiem autora i tytułem opisanej książki, a ja ją dodam do listy, która co kwartał posłuży mi do wybrania najaktywniejszego uczestnika i nagrodzenia go. Jak wspomniałam wyżej, jeśli nie masz możliwości pozostawienia tutja komentarza, wyślij mi informację na Instagramie, Facebooku, Twitterze lub napisz email na adres rudymspojrzeniem@gmail.com

Wyzwanie trwa od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku.

Uczestnicy:
1. Agnieszka Kowalska (cel: 130)(I-39, II-44, III-38, IV-39=)
Shehadi Muna- Dawne kłamstwa
Bartnikowski Bogdan- Dzieciństwo w pasiakach
Lingas-Łoniewska Agnieszka- Szósty
Lingas-Łoniewska Agnieszka- Wszystko wina kota
3. Martyna Kwiatkowska (I-100, II-96,III-89, IV-85)
Adam Guz ,,Banksterzy
4. @ksiazkolaczek (I-1, II-0, III-0,IV-0=0)
5. Marta Kraszewska @rudymspojrzeniem (I-6, II-2, III-4,IV-5=17)
6. @wolnakuchnia_hemp_foodie (I-0, II-0, III-0,IV-0)
7. Paulina Radziszewska (I-0, II-0, III-0, IV-0)
8. Buba z Bajdocji (I-19, II-15, III-18,IV-10=)
9. @zakreconaa_19 (I-9, II-7, III-4,IV-4)
10. @ksiazkowa.mowa (I-0,II-0, III-0,IV-0)
11. @plantyofbooks (I-4, II-0, III-0,IV-0)
12. @fantastycznie_zaczytana (I-21,II-15, III-7,IV-15)
13. @lew_kanapowy (I-4,II-1, III-1,IV-0)
14. @zaczytanagirl (I-17, II-11, III-1,IV-0)
15. @aannaa_czyta (I-54, II-0, III-0IV-0)
16. @yekaterina.as (I-5, II-0, III-0IV-0)
17. @pani_papierek (cel:12) (I-1, II-0, III-0,IV-0)
18.  @mamakacpraibartka (I-13, II-3, III-0,IV-0)
19. @sila_ksiazki (cel.30) (I-3, II-2, III-3,IV-4)
20.  @emilia.sawicka (I-0, II-0, III-0,IV-0)
21. @aniao82 (I-20, II-19, III-18,IV-12)
22. @ciagle_czytam (I-9, II-0,III-0,IV-0)
23. @iskierki_czytania (I-12, II-0, III-0,IV-1)
24. Monweg (I-5, II-0, III-0,V-0)
25. Magda Szreder - Biblioteka i Centrum Kultury Gminy Wejherowo Filia nr 2 (I-14, II-12, III--11,IV-3)
26. Alicja Liddell (I-19, II-4, III-17,IV-0)
27. @mamopoczytajsobie (I-4, II-1, III-0,IV-0)
28. Gosia - Matka wkurzająca (I-14, II-32,III-4,IV-0)
29. @chicamala.pl (I-2, II-0, III-0,IV-1)
30. Anna Wojtyna (I-4, II-0, III-0,IV-0)
31. @milioczkiem (I-0, II-0, III-0,IV-0)
32. @bozenka.passiflora  (I-7, II-0, III-0,IV-0)
II kwartału Wyzwanie czytelnicze WyPożyczone 2020
Podsumowanie 2019 Wyzwanie WyPożyczone 2019
Podsumowanie 2018 Wyzwanie WyPożyczone 2018
Podsumowanie 2017 Wyzwanie WyPożyczone 2017

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie