9 książek z dreszczykiem na jesienne wieczory 2020

Mroczna, ciemna jesień nadchodzi. Trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Mój sposób? Dzbanek gorącej herbaty, słonecznik do dłubania i książka. Ciemne popołudnia, deszczowa pogoda sprawia, że wyjścia na zewnątrz zostają ograniczone, można z czystym sumieniem czytać. Jak co roku podrzucam wam książki z dreszczykiem, w sam raz na Zaduszki czy Haloween, a tak naprawdę to po prostu bardzo dobre powieści do czytania. A na koniec wpisu czeka na Was DARMOWY ebook z haloweenowym opowiadaniem.I sprawisz, że wrócę do prochu
Ambrose Parry


Edynburg 1847 rok. Na Starym Mieście giną młode kobiety, które spotyka okrutna śmierć. Will Raven tymczasem rozpoczyna praktykę u znanego doktora Simpsona, gdzie poznaje krnąbrną, ale inteligentną służącą Sarę. Pomimo niechęci, każde z nich pragnie odkryć, kto zabija kobiety. Muszą więc połączyć swoje siły.

Mroczny retro kryminał Ambrose Parry wciąga niemal od samego początku. Dom doktora Simpsona i jego tajemnicze samotne wizyty w jednym z domów, bogaci oraz biedni pacjenci wzbudzają ciekawość nie tylko Willa, ale również czytelnika. 

Przeniesienie czasu do XIX wieku i ukazanie dyskryminacji kobiet, ignorowania ich inteligencji i utrudnianie zdobywania wiedzy pokazuje, jak wiele udało się płci pięknej osiągnąć przez tyle lat. Fabuła poplątana, zagadka trudna do rozwiązania, nic nie jest oczywiste, bardzo dobrze napisane - czego chcieć więcej od kryminału?

Miała umrzeć Ewa Przydryga


Thriller, którego akcja się rozgrywa w Trójmieście. To po Bliżej niż myślisz moje drugie spotkanie z Ewa Przydrygą i naprawdę udane. Tym razem Lena Skalska - młoda, utalentowana artystka podczas wernisażu spotyka klauna, które słowa sprawiają, że zaczyna grzebać w swojej i tak już mrocznej przeszłości. 

Co tam odnajdzie? Kim naprawdę jest? Kim była jej rodzina, która tragicznie zginęła w pożarze domu, kiedy miała kilka lat? Bardzo zgrabnie napisana powieść trzymająca w napięciu do samego końca. Jedna tajemnica prowadzi do następnej, a rozwiązanie jest zaskakujące. Niewątpliwie lektura z dreszczykiem!

Czerń Małgorzata Oliwia Sobczak


Julia po śmierci męża wraca do Kartuz. Nie była tu wiele lat, a jej wspomnienia związane z tym miejscem nie są najlepsze. Leopold Bilski po sprawie Skalpela zostaje zesłany właśnie do komisariatu w Kartuzach, a Ania Górska po zdanych egzeminach rozpoczyna pracę asesora prokuratorskiego w Sopocie. Wszyscy spotkają się, kiedy Piotruś, syn Julii, znika podczas miejskiej imprezy. 

Jeśli wydaje Wam się, że małe miasteczka na malowniczych Kaszubach są bezpieczne, to bardzo się mylicie. Małgorzata Oliwia Sobczak udowadnia, że tajemnice są wszędzie, a zbrodnia może zdarzyć się nawet w pięknych okolicznościach przyrody. Czerń pochłania i przeraża...bardziej niż pierwsza Czerwień.

Punkt zero Jorn Lier Horst Thomas Enger


Sonja Nordstrom nie pojawia się na premierze swojej kontrowersyjnej książki Wieczna jedynka. Królowa biegów długodystansowych niejednej osobie zaszła za skórę, ale kto mógł ją porwać? Przypadkowo jej dom odwiedza młoda blogerka Emma Ramm, która postanawia na własną rękę rozwikłać zagadkę. Tymczasem śledztwo dostaje inspektor Alexander Blix, którego przeszłość już kiedyś przecięła się z przeszłością Emmy. Czy odnajdą porywacza, który dopiero się rozkręca?

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że początkowo podeszłam bardzo sceptycznie do tej książki, ale bardzo szybko Jorn Lier Horst i Thomas Enger udowodnili mi, że tworzą świetny duet, a fabuła jest bardzo dobrze złożona. Zaletą powieści jest to, że jest równa. Nie czuć przejść między fragmentami napisanymi przez jednego autora, a tym napisanymi przez drugiego. 

Znam twórczość Jorna Liera Horsta i muszę przyznać, że wspólna książka z Thomasem Engerem, dodała elementu tzw. dreszczyka, tajemniczości, tak charakteresytycznej dla thrillera. Autorzy wodzą za nos inspektora i czytelnika do samego końca.

Wachmistrz Krzysztof Bochus


Grudzień 1929 rok. W Wolnym Mieście Gdańsk zaczynają znikać młode, atrakcyjne kobiety. Śledztwo dostaje młody radca Christian Abell, który do pomocy wybiera jedynego wolnego Wachmistrza Kukułkę. Żaden z nich nie jest zachwycony przymusową współpracą, ale podejmują się odnalezienia mordercy.

Powieść jest tak mroczna i pełna tajemnic, jak sam główny bohater, czyli Wachmistrz Kukułka. Bezkompromisowy, brutalny, odpowiadający przemocą na przemoc jest niemal przeciwieństwem swojego przełożonego - opanowanego, kierującego się rozsądkiem i logiką Abella. Niemal, ponieważ mają jeden cel - ująć mordercę, zakończyć brutalne mordy. 

Krzysztof Bochus stworzył historię o żądzach, uprzedzeniach i początkach męskiej przyjaźni w sposób dosadny i bez zbędnych słów. Powieść, osadził w ciemnych i niespokojnych czasach Wielkiego Kryzysu w Wolnym Mieście Gdańsk, gdzie zaczynają narastać uprzedzenia rasowe i narodowościowe. W czasach, w których samotni i biedni ludzie znikają każdego dnia. Najlepsza książka autora - mocna i mroczna. Idealna na jesienne wieczory.

Dracul Dacre Stoker J.D. Barker


Kto z was nie słyszał o Draculi? Chyba każdy! A książce Dracula Brama Stokera? Od niej się wszystko zaczęło i do nie nawiązuje Dacre Stoker i J.D.Barker.

Bram Stoker jest kilkuletnim, chorowitym dzieckiem, które praktycznie nie wychodzi poza swój pokój. A jego jedyną atrakcja są opowieści i ploteczki przynoszone przez starszą siostrę oraz obecność opiekunki i pomocy domowej Ellen. Kobieta poprzez swoją owianą tajemnicę przeszłość, nietypowe zachowanie oraz więź z chłopcem staje się obiektem fascynacji dzieci, co doprowadzi do jej zniknięcia.

Dracul Dacre Stokera i J.D. Barkera to powieść, która nawiązuje na wielu płaszczyznach do Draculi Brama Stokera. Autorzy umiejętnie połączyli te dwie książki kilkoma nitkami mniej lub bardziej subtelnymi, a jednak nie drażniącymi, jak to zwykle bywa w takich przypadkach. Napisana w podobnym klimacie, a jednak skierowana do współczesnego czytelnika, co ułatwia czytanie pomimo  innej epoki, w której toczy się akcja. 

Małe grozy Łukasz Staniszewski


Warmia może być magiczna, Warmię zamieszkują różne stworzenia, a wiedzą o tym najlepiej mieszkańcy wsi Małe Grozy. Zbiór opowiadań Łukasza Staniszewskiego zabiera czytelnika w niezwykłą podróż na pograniczu snu i jawy. Niezwykła atmosfera pełna seksu, wierzeń ludowych, tajemnic, magii i ludzkich emocji. Jest tu trochę mrocznie, trochę strasznie, tajemniczo i momentami poetycko. 

Brak chronologii podkręca atmosferę, opowieści jakby same się snują, opowiadają o ludzkich słabościach. Ta niewielka książeczka zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie. Przez obecność duchów, bożków oraz innych ludowych stworów świetnie się nadaje na jesienne wieczory.

Obsesja Adrian Bednarek


To drugi tom po Inspiracji z Oskarem Blajerem w roli głównej. Po wydarzeniach z pierwszej części Oskar przebywa w Szpitalu Psychiatrycznym. Wreszcie nadchodzi dzień wyjścia i powrotu do rzeczywistości. Czy chłopak sobie poradzi? 

Oskar to kolejny bohater w kolekcji Adriana Bednarka, którego nie można zapomnieć. Pod pozorami normalności ukrywa skrzywienia psychiczne wynikające z dotychczasowych przeżyć. Najbardziej przerażająca w postaciach książek autora jest ich umiejętność funkcjonowania w normalnym życiu i udawanie. Niech to jest najlepszą rekomendacją.

Paradoks Artur Urbanowicz


Maks Okrągły to najlepszy student na swoim roku na Wydziale Matematyki i Informatyki na Uniwersytecie Gdańskim. Pewnego dnia wokół niego zaczynają się dziać dziwne rzeczy, a on sam ma wrażenie,że traci zmysły. Czy możliwe jest, że ma brata bliźniaka?

Artur Urbanowicz w swojej najnowszej książce bierze na tapetę temat perfekcjonizmu i bawi się nią, wyolbrzymiając do absurdu, przerabiając i tworząc mroczną fabułę. Tym razem wiele tutaj matematycznych zagadnień, ale nie utrudnia to lektury. Wręcz przeciwnie dodaje spójności, co nie zmienia faktu, że im dalej towarzyszymy Maksowi, tym wszystko zaczyna się robić coraz bardziej zakręcone. Ale tego powinien spodziewać się każdy, kto po raz kolejny sięga po książkę autora. 

Na koniec mam dla was NIESPODZIANKĘ. 

DARMOWY ebook z opowiadaniem:

Sekret hotelu Trzy Siostry Agatha RaeTo przezabawne opowiadaniem z dreszczykiem. Pastisz opowiadania grozy, w którym autorka bawi się równie dobrze, jak czytelnik. Akcja umieszczona zostaje w tytułowym hotelu, w którym oczywiście mają miejsce dziwne wydarzenia...

Darmowy ebook możecie pobrać legalnie tutaj: Sekret hotelu Trzy siostry. 

Inne wpisy z dreszczykiem:

7 książek z dreszczykiem na jesienne wieczory

5 książek idealnych na Zaduszki/Haloweeen

5 książek z dreszczykiem na jesienne wieczory

7 książek z dreszczykiem na jesienne wieczory 2017Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie