Gdyby nie wyssana z mlekiem matki żądza przygód , nigdy nie doszłaby do miejsca, w którym jest dzisiaj … (Madame Piaf i pieśń o miłości – Michelle Marly)

Kto nie słyszał głosu i piosenek Edith Piaf? Nawet jeśli ktoś nie ma pamięci do imion czy nazwisk i nie połączył jednego z drugim, to jestem pewna, że ten głos francuskiej piosenkarki raz usłyszany pozostał w głowie na długo. Madame Piaf i pieśń o miłości to fabularyzowana opowieść o fragmencie życia Edith. To kolejna książka z cyklu Wyjątkowe kobiety po niesamowitej Frida Kahlo i kolory miłości Caroline Bernand. 
Fabuła

Wydarzenia obejmują okres 1944 do 1947, kiedy Edith Piaf poznaje młodego pochodzącego z Włoch piosenkarza Yves’a Montanda. Ten początkowo ją drażni, ale w końcu wzbudza jej zainteresowanie i fascynację. Piosenkarka postanawia wziąć go pod swoje skrzydła i zrobić z niego gwiazdę estrady...

Muzyka i miłość

W życiu Madame Piaf występy publiczne były wpisane w życie od dzieciństwa, kiedy pracowała i zarabiała śpiewem mieszkając z ojcem. Praca z głosem była połączeniem przyjemności i obowiązku, ale dopiero Raymond Asso, a potem Henri Contet nauczyli ją obycia w towarzystwie, odpowiedniej dykcji, zachowania na scenie, które w połączeniu z niezwykłą barwą głosu zrobiło z niej gwiazdę.

Muzyka nierozerwalnie wiązała się  z miłością i namiętnością w życiu Edith Piaf. Kochała wielokrotnie, urzeczona silnymi osobowościami mężczyzn (często niestety żonatych). To oni mieli ogromny wpływ na jej karierę, stąpali twardo po ziemi, pisali dla niej teksty, uczyli ją i kochali. Bo Edith Piaf trudno było nie kochać, potrafiła oczarować niejednego mężczyznę.

Z powieści Madame Piaf i pieśń o miłości wyłania się jednak również obraz kobiety, której  chociaż całym życiem jest muzyka i mężczyźni, a która nie do końca potrafi sobie radzić z otaczającą rzeczywistością zawieruchy wojennej lub zajmować się zwykłymi codziennymi obowiązkami. Niezwykła osobowość na scenie, w życiu prywatnym samotna choć towarzyska osoba, pragnąca dzielić się bliskością z innymi, a jednocześnie w jakiś sposób sabotująca swoje związki.

Opisany w książce okres to jednak jeden z najlepszych i najszczęśliwszych w życiu Edith Piaf, a do tego okraszony cytatami z jej piosenek, co daje czytelnikowi bardzo muzyczną, pełną namiętności i nostalgii powieść, od której trudno się oderwać.

W skrócie

Madame Piaf i pieśń o miłości Michelle Marly to druga pozycja w cyklu Wyjątkowe kobiety, wydawanej przez Znak Horyzont i kolejna, która przybliża sylwetkę niezwykłej kobiety. Nie jest to biografia, ale powieść inspirowana listami, zapiskami, artykułami dziennikarskim i wszelkimi dostępnym materiałami na temat życia Edith Piaf, a jednak wciąga w pełną namiętności muzyczną przygodę. Powieść obrazuje jedynie określony okres (1944 do 1947, kiedy Edith Piaf poznaje młodego piosenkarz Yves’a Montanda), ale na pewno jest to odpowiednia zachęta, aby zgłębić życiorys tej wielkiej gwiazdy.

Zajrzyjcie również do pierwszej książki w cyklu Frida Kahlo i kolory życia Caroline Bernand.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie