W życiu nieraz zawodzą nas inni ludzie [...] Tak już jest, to chyba nieuniknione... (Po drugiej stronie - Agnieszka Janiszewska)


Za mną już siedem książek Agnieszki Janiszewskiej, w tym trzy dylogie (powieści składające się z dwóch tomów) i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że każda kolejna, po którą sięgam jest lepsza. Po drugiej stronie to najnowsza powieść o kobietach i realiach, w jakich przychodzi im żyć.
Fabuła

Blanka wraca do rodzinnego miasta po latach. Przypadek sprawia, że jest zmuszona podjąć pracę w liceum, do którego kiedyś chodziła. Rozwiedziona, z dwójką dzieci, które ciężko przechodzą adaptację w nowej szkole, nie ma ochoty na wspomnienia. Ale te wraz z wejściem w stare mury odżywają i nie będzie od nich ucieczki. Poza tym na drodze Blanki ponownie stają osoby, którym trudno spojrzeć w oczy…

Przyjaciółki

Spotkaliście kiedyś w szkole dwie osoby, które przyjaźniły się bardzo mocno, a jednocześnie były zupełnie inne? Zastanawialiście się, dlaczego tak bardzo lubią spędzać ze sobą czas, są związane tak mocno, że niemal wskoczą jedna za drugą w ogień? Mam wrażenie, że taką parę, pozornie do siebie nie pasującą można spotkać przynajmniej raz w życiu. 

Agnieszka Janiszewska w swojej powieści ukazuje taką przyjaźń. Opisuje jej narodzenie oraz rozwój na przestrzeni lat. Początkowo daje dostęp jedynie do wspomnień jednej ze stron wraz z odczuciami, decyzjami i przemyśleniami młodej dziewczyny. Czy w jasny sposób pokazuje, na jakiej zasadzie funkcjonują takie znajomości? Prostych odpowiedzi na tak skomplikowane pytanie nie oczekujcie od autorki, bo przecież życie nie jest takie proste.

Relacje międzyludzkie

Przy pierwszej czytanej dylogii Agnieszki Janiszewskiej (Aleja starych topoli) początkowo nie byłam przekonana czy taki typ literatury jest dla mnie. Wielokrotnie wspominałam, że za kobiecymi książkami nie przepadam, ale to właśnie ta autorka (a także z polskich pisarek m.in. Magdalena Knedler) udowodniły mi, że książki o kobietach nie muszą być oparte na historii miłosnej. 

Agnieszka Janiszewska zafascynowała mnie historycznym tłem oraz opisywanymi zależnościami w relacjach międzyludzkich. Po drugiej stronie inaczej niż pozostałe jej książki, dzieje się we współczesnych czasach oraz tej niedalekiej peerelowskiej przeszłości, przez co całkowita uwaga czytelnika skupiona jest na stosunkach między bohaterkami.

Autorka niesamowicie rozwinęła umiejętność ukazywania zależności międzyludzkich. Sposób przedstawiania konsekwencji decyzji podejmowanych przez bohaterów, słów, które zostały wypowiedziane jest tak prawdziwy, jak nieprzewidywalne i absurdalne bywa życie. Rozbieżność myśli i czynów, pochopność działania, wpływ emocji na podejmowane decyzje – to wszystko składa się na nasze relacje z innymi ludźmi. Tak też przedstawiona zostaje przyjaźń między Blanką i Justyną. Doskonale, prawdziwie… Tak trudno się oderwać od tej powieści i tak boleśnie realna się wydaje.

W skrócie

Agnieszka Janiszewska w dwutomowej powieści Po drugiej stronie po raz kolejny zaskakuje fascynującym sposobem ukazywania relacji międzyludzkich i konsekwencji, jakie wynikają z podejmowanych przez bohaterów decyzji. A czytelnik cały czas zastanawia się, co się stało z przyjaciółką Blanki? Co się między nimi wydarzyło i dlaczego rzeczywistość jest taka bolesna.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie