Aleja Starych Topoli t. 1 - Agnieszka Janiszewska

Ustawiane małżeństwo, miłość, która przychodzi nieoczekiwanie i tajemnice dworku w Jodłowie to bardzo dobry początek barwnej mini sagi rodzinnej. Tak można zapowiedzieć pierwszy tom książki Aleja Starych Topoli Agnieszki Janiszewskiej.

książki dla kobiet dobra literatura kobieca aleja starych topoli agnieszka janiszewska novae res


Ewa, niechciana córka znanego w Warszawie mecenasa, wychodzi za mąż. Musi zmierzyć się z opinią publiczną, która na początku XX wieku była dość krytyczna oraz z przeszłością domu w Jodłowie. A ten skrywa wiele tajemnic. Czy to się uda? Jak będzie się układać jej życie z dużo starszym mężczyzną, który był mężem jej zmarłej siostry? Czy dopadną ją demony przeszłości?

Główna bohaterka to bardzo młoda, osiemnastoletnia dziewczyna. Niemal od początku wzbudza w czytelniku pozytywne uczucia, być może również ze względu na fakt odtrącenia przez rodziców. Początkowo trudno określić jej charakter, ale na przestrzeni kolejnych kart możemy zauważyć zmiany, jakie w niej następują pod wpływem miłości oraz obowiązków pani domu.

Czytelnik może przenieść się w czasie do dworku pod Warszawą i zobaczyć, jak wygląda zwykły dzień w takim miejscu. Jak jest zarządzany, kto za co odpowiada i jaką odgrywa kobieta, która staje się żoną właściciela.

Nie brakuje tutaj miłości – świeżej, młodzieńczej, dodającej skrzydeł. Autorka jednak pozwala spojrzeć z dystansem na relację Ewy i Andrzeja – na tajemnice, które krążą niewypowiedziane i od czasu do czasu ocierają się o młodą żonę. Nie pomagają one w odnalezieniu się w nowej sytuacji. Do tego dochodzą skomplikowane relacje z dziećmi męża. Wszystko to składa się na interesującą opowieść rodzinną.

Agnieszka Janiszewska w tle związku Więckowskiej i Celiakowskiego rysuje obraz kulturalnych i społecznych zależności. I co ważne, autorka ukazuje pozycję kobiety na początku XX wieku w Polsce, co daje nam nie tylko przyjemną, ale i poszerzającą horyzonty lekturę.

Premiera 15 marca 2017.

Wydawnictwo Novae Res
Wpis bierze udział w wyzwaniach: Czytam, bo polskie oraz Czytamy nowości.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie