Kobieta w literaturze #2 czyli książki o kobietach

Ostatnio wspominałam czasy, kiedy jako nastolatka namiętnie czytałam Norę Roberts. Potem tego typu literaturę odłożyłam zafascynowana średniowiecznymi tekstami oraz fantastyką. Następnie zarzekałam się, że już nigdy nie wrócę do literatury kobiecej. Jednak to określenie jest tak bardzo szerokie, że złapałam się na tym, że z roku na rok coraz więcej czytam książek o kobietach.  Dzień kobiet to doskonały moment, aby wspomnieć o postaciach kobiecych w książkach, ale nie spodziewajcie się romansów...Pszczelarz z Sindżaru Dunya MikhailAutorka, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, w rozmowach telefonicznych z przyjacielem z Iraku Abd Allahem wysłuchuje wielu historii kobiet, które zostały porwane przez wojowników Państwa Islamskiego. Z niektórymi, za ich pozwoleniem, kontaktuje się, aby same mogły opowiedzieć swoje historie. Dunya spisała je wszystkie w książce, dodając swoje przemyślenia oraz wzmacniając ich przekaz fragmentami wierszy swojego autorstwa.

W ten sposób zderzyła ze sobą spojrzenie osoby z zewnątrz, ale posiadającej korzenie muzułmańskie, z realiami, jakie panują w Iraku pod rządami Państwa Islamskiego. Z jednej strony ma już nawyki i rozumie kulturę zachodnią, a z drugiej jest w stanie wytłumaczyć pewne zwyczaje czy tradycje. Dzięki temu czytelnikom dużo łatwiej zrozumieć ogrom krzywdy, która każdego dnia zostaje wyrządzona kobietom. Jak bardzo cierpi cały kraj. I jak bardzo nie należy generalizować, lecz świadomie i precyzyjnie kierować oskarżenia do określonych grup. 
Po raz kolejny autorka udowadnia, że polska literatura obyczajowa może być napisana na poziomie światowym. Precyzja, język, fabuła i malownicze tło historyczne początku XX wieku w Polsce i Austro-Węgrach sprawiają, że trudno się oderwać od tych dwóch potężnych tomów powieści (po 800 stron). To, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, to pozycja kobiety w ówczesnych czasach. Lotte - główna bohaterka, wychowana przez wyznającą feminizm ciotkę, często zaskakuje swoimi wyborami i decyzjami, które być może nawet w czasach współczesnych wywołałyby kontrowersje. Z drugiej strony posiada delikatność, jest kobieca i przepełniona instynktem macierzyńskim. 

Po drugiej stronie (t.1 i t.2) Agnieszka Janiszewska

Bianka Miller wraca do rodzinnego miasta i zostaje zaproszona na rozmowę rekrutacyjną do swojej dawnej szkoły. Zmuszona przez okoliczności podejmuje tam pracę, ale wracają wspomnienia. A te są trudne i niewygodne. Nie pomaga skomplikowana relacja z byłym mężem oraz bunt adaptacyjny dzieci w nowej szkole. Przypomina sobie przyjaźń z nieśmiałą Justyną i ich wspólnie spędzony czas. Relacje przyjaciółek, zachowania dojrzewających dziewcząt, ich wybory życiowe i priorytety, ale przede wszystkim zaskakujące uczucie przywiązania, jakie wiąże te dziewczyny, a później kobiety.

Agnieszka Janiszewska po raz kolejny zaskakuje mnie sposobem przedstawienia relacji międzyludzkich oraz konsekwencji, jakie wynikają z podejmowanych przez bohaterow decyzji. Autorka staje się mistrzynią w opisywaniu zależności, które w wyniku różnego rodzaju okoliczności, wiążą lub wręcz rozdzielają bohaterów. I te skrywane tajemnice... Trudno się oderwać od tej dylogii.

Dziewczęta z Auschwitz Sylwia Winnik


O Auschwitz czytałam już wiele różnych pozycji w wielu różnych formach. Przyznam jednak szczerze, że pomysł, na przeprowadzenie wywiadu z dwunastoma kobietami, które trafiły do obozu koncentracyjnego. To kompletnie dwanaście różnych historii kobiet, które miały to nieszczęście znaleźć się w obozie zagłady w różnych etapach swojego życia. Jedna z nich będąc dziewczynką, druga się tam urodziła, trzecia trafiła jako młoda dziewczyna. To, co łączy wszystkie to okrucieństwo, którego doświadczyły i które musiały oglądać każdego dnia. Poruszająca lektura.

Wybór M opowiada przede wszystkim o kobiecie. O tym, jak może wyglądać życie po gwałcie, jak czuje się sama zgwałcona, jak reaguje na różne sytuacje i jak zachowują się ludzie dookoła.Wiele razy podczas czytania płakałam i modliłam się, aby to nigdy w życiu nie spotkało mnie, ani żadnej innej osoby. Niestety, rzeczywistość dookoła bywa okrutna. Lektura obowiązkowa dla kobiety i dla mężczyzny, ale nie na każde nerwy. 
To poruszająca opowieść o przemocy w rodzinie, o funkcjonowaniu z nerwicą, o walce samego ze sobą i korespondencji między dwojgiem całkiem obcych osób. Autorka wspiera się obrazami (dosłownie) wielu malarzy, ale to nie powinno przerażać czytelnika. Wręcz przeciwnie można się wciągnąć tak bardzo w opowieść, że zapomni się o swojej niechęci (lub ignorancji) do malarstwa. To jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam w 2018 roku.


Wszystko co mamy Golnaz HashemzadehCzy wszystko to, co gromadzimy przez całe życie jest tak ważne, jak nam się wydaje? W obliczu śmiertelnej choroby Nahid nagle zaczyna rozliczać się z przeszłością i próbuje odnaleźć w nowej rzeczywistości. Zgorzkniała, zła na siebie, córkę i byłego męża odgrywa się na wszystkich dookoła. Historia o tym, co w życiu naprawdę ważne, a także o kobiecie emigrantce, o jej podporządkowanu mężczyźnom. O przemocy domowej oraz dominacji męskiej w kulturze irańskiej. Stosunkowo krótka książka, której nie czyta się tak szybko.


Tpiękna opowieść, wzruszająca i pełna emocji oraz historii samego Gdańska, a także miejsc, które znam, ale nie zdawałam sobie sprawy z ich przeszłości. Napisana przyjemnych stylem, zabiera czytelnika w przeszłość i opowiada o relacji polsko-niemieckiej, o trudach wojennych i ciężkich czasach walki z okupantem na terenie Kaszub. A także o kobiecie, która narażona na wiele niebezpieczeństw, wystawiona na wiele prób, pozostaje silna i walczy o swoje życie do samego końca. Szczególnie, że ma ona korzenie żydowskie, a w tamtych czasach nie pomagało to w przeżyciu. Czy ucieczka na Kaszuby przyniesie spokój i poczucie bezpieczeństwa? A Gdansk po wojnie? Czy to odpowiednie miejsce dla samotnej kobiety? Opowieść, którą warto przeczytać.


Zestawienie z 2018 roku znajdziecie we wpisie Kobieta w literaturze czyli 9 książek o kobietach .

Zachęcam też do zajrzenia do wpisów: 10 książek na Dzień Kobiet oraz 15 książek na Dzień Matki

A wy jakie książki z kobietami w roli głównej polecicie mi oraz innym czytelnikom?

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie