Wyzwanie czytelnicze WyPożyczone - III kwartał

Drugi kwartał wyzwania czytelniczego WyPożyczone był prawdziwym wyzwaniem dla uczestników, szczególnie tych, którzy bardzo aktywnie korzystają z bibliotek miejskich i publicznych lub pozyczają książki od znajomych. Ale być może była to również okazja do tego, aby wypróbować czytanie ebooków (np z Legimi, Woblink) lub słuchanie audiobooków (EmpikGo, Storytelpl czy Audioteka). Ograniczenia spowodowane zamknięciem bibliotek, zakazem spotkań towarzyskich nie zniechęciły jednak do czytania. Być może książki były w mniejszym stopniu wypożyczane lub pożyczane, ale na szczęście nadal czytane. Sprawdźmy, jak wyglądał II kwartał.
Wiele osób myślało z przerażeniem, zamknięciu bibliotek. NarodowaONarodowa kwarantanna ograniczyła również kontaty ze znajomymi, więc nie da się ukryć, że możliwości dla osób, które nie korzystają z bibliotek wirtualnych, były w II kwartale ograniczone. Kilkoro z uczestników poinformowało mnie, że niestety w niektórych miejscowościach biblioteki dopiero otwierają. Wcześniej nie były przygotowane, aby w nowych warunkach i przy zachowaniu bezpieczeństwa dopuścić czytelników do regałów. Jest to też widoczne w wynikach, ale wiecie co? Liczę na to, że już wkrótce wszyscy wrócicie aktywnie do naszej zabawy.

A teraz kilka liczb. W II kwartale opublikowaliście 347 opinii o przeczytanych książkach, które zostały wypożyczone z bibliotek stacjonarnych/wirtualnych lub pożyczonych od znajomych. Przyznaję szczerze, że spodziewałam się, że izolacja wpłynie na zabawę dużo bardziej. Wpływ jednak jest wyraźny, poprzedni kwartał to 510 opinii. Po kilku edycjach zauważyłam jednak pewną tendecję, drugi kwartał zwykle oznacza jakiś spadek - motywacja do udziału w wyzwaniach często spada.

Najbardziej aktywną osobą w okresie kwiecień-czerwiec po raz kolejny okazała się Martyna Kwiatkowska z wynikiem 96 opublikowanych opinii. Paczka ponownie powędruje do Martyny.

Przeczytajcie uważnie zasady oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie w związku z Wyzwaniem. Co roku dochodzą kolejne informacje, modyfikowane są delikatnie zasady, więc proszę o zapoznanie się również te osoby, które brały udział w 2019 roku.

Kto może wziąć udział?

Odpowiedź jest krótka: Każdy! Ten, kto wypożycza (z  dowolnych bibliotek stacjonarnych - nie muszą to być te, ktore są partnerami Wyzwania oraz bibliotek wirtualnych) książki/ebooki/audiobooki (dla dorosłych i dla dzieci) lub/i pożycza je od innych i ma ochotę podzielić się wrażeniami po lekturze.

Czy trzeba prowadzić blog?

Nie, nie trzeba. Swoimi opiniami (nawet kilka zdań) na temat książek można podzielić się na swoim profilu na Facebooku, Instagramie, Twitterze (trzeba pamiętać tylko o ustawieniu widoku publicznego i użyciu hasztagu #wyzwaniewypozyczone), Youtubie, portalach czytelniczych, stronach internetowych księgarń internetowych i wydawnictw. Wystarczy odpowiednie te wpisy oznaczyć (o tym więcej w podpunkcie Social Media).


Co można zyskać?

W 2020 roku przygotowałam wraz z partnerami – Biblioteką Miejską w ŁebieWojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku, Miejską Biblioteką Publiczną w Gdyni, a w tej edycji dołączyła nas Stacja Kultura - Rumia, Gminna Biblioteka Publiczna w Cewicach - Filia w Maszewie Lęborskim oraz Mocna Grupa Blogerów - upominki dla najaktywniejszych uczestników co kwartał. Oczywiście, niewątpliwie zyskujecie również ogromną przyjemność z samego czytania i mobilizacji do skorzystania z biblioteki.

Jak i kiedy można wziąć udział?

Chęć udziału należy zgłosić pod tym wpisem w dowolnej chwili. Wyzwanie trwa cały rok 2020 i w tym czasie można dołączyć do wspólnej zabawy. Jeśli macie trudności z zostawieniem tutaj komentarza, możecie napisać do mnie na FacebookuInstagramie (jeśli tam będziecie publikować swoje opinie) lub napisać maila rudymspojrzeniem@gmail.com. W ten sam sposób możecie również zgłaszać linki do Waszych wpisów.


Kilka zasad w kilku punktach

Zgłoś swój udział w komentarzu pod wpisem (nie musisz mieć konta na Disquas, możesz zostawić komentarz jako gość lub jeśli z jakiegoś powodu nie możesz tego zrobić pod wpisem napisz do mnie e-mail, msg na fb lub instagramie). Możesz napisać również, jaki cel sobie stawiasz: ile książek wypożyczonych chcesz przeczytać w 2020 roku - to jest opcjonalne, chociaż sama dobrze wiem, że warto wyznaczać sobie cele, ale nie zmuszać się do czytania!

Wypożycz książkę/ebooka/audiobooka z dowolnej biblioteki, ebooka/audiobooka z wirtualnej biblioteki lub pożycz od przyjaciół/rodziny.

Przeczytaj i napisz kilka zdań o wrażeniach z lektury w określonym niżej miejscu (wybierz ten, który cię interesuje, możesz oczywiście wszędzie):

- W Social Mediach (FB, Instagram, Twitter,Youtubie) 
--> umieść informację, że wpis jest w ramach wyzwania czytelniczego WyPożyczone, użyj hasztag #wyzwaniewypozyczone, oznacz mnie i partnerów (poniżej podpowiadam, jak wpisać na poszczególnych portalach, aby było poprawnie)
--> na FB - @rudymspojrzeniem @bibliotekawlebie @bibliotekapublicznagdansk @bibliotekagdynia, @biblioteka.maszewo @stacjakulturarumia @mocnagrupablogerow
--> na Instagramie @rudymspojrzeniem @bibliotekagdynia @wimbp_gdansk @mocnagrupablogerow @stacjakultura - (oznaczajcie na zdjęciu, nie w tekście, to bardzo ułatwia mi odnalezienie waszego wpisu). Postaram się każdy Wasz wpis udostępnić na Instastories.
--> na Twitterze @rudymokiem @wimbpgdansk @bibliotekarumia jeśli to możliwe dodaj grafikę wyzwania i link do tego wpisu

WAŻNE! jeśli macie prywatne konta w social mediach, pamiętajcie, aby ten jeden wpis opublikować, jako publiczny, abym mogła do niego zajrzeć i sprawdzić, czy faktycznie istnieje.

Na stronach portali czytelniczych, księgarń internetowych, wydawnictw – umieść informację, że wpis jest w ramach wyzwania czytelniczego WyPożyczone, umieść link do bloga Rudym spojrzeniem.

Na blogu – umieść informację, że wpis jest w ramach wyzwania czytelniczego WyPożyczone oraz zamieść koniecznie baner wyzwania z linkiem do tego wpisu.

Pod tym wpisem daj mi znać, że opublikowałaś/eś swoją opinię na temat książki w ramach wyzwania umieszczając do niej link wraz z imieniem, nazwiskiem autora i tytułem opisanej książki, a ja ją dodam do listy, która co kwartał posłuży mi do wybrania najaktywniejszego uczestnika i nagrodzenia go. Jak wspomniałam wyżej, jeśli nie masz możliwości pozostawienia tutja komentarza, wyślij mi informację na Instagramie, Facebooku, Twitterze lub napisz email na adres rudymspojrzeniem@gmail.com

Wyzwanie trwa od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku.

Uczestnicy:
1. Agnieszka Kowalska (cel: 130)(I-39, II-44)
3. Martyna Kwiatkowska (I-100, II-96)
4. @ksiazkolaczek (I-1, II-0)
5. Marta Kraszewska @rudymspojrzeniem (I-6, II-2)
Remigiusz Mróz Głosy z zaświatów
6. @wolnakuchnia_hemp_foodie (I-0, II-0)
7. Paulina Radziszewska (I-0, II-0)
8. Buba z Bajdocji (I-19, II-15)
9. @zakreconaa_19 (I-9, II-7)
Kamila Mikolajczyk Wdech
10. @ksiazkowa.mowa (I-0,II-0)
11. @plantyofbooks (I-4, II-0)
12. @fantastycznie_zaczytana (I-21,II-15)
John Gwynne Gniew
13. lew_kanapowy (I-4,II-1)
14. @zaczytanagirl (I-17, II-11)
Holly Black Królowa niczego
15. @aannaa_czyta (I-54, II-0)
16. @yekaterina.as (I-5, II-0)
17. @pani_papierek (cel:12) (I-1, II-0)
18.  @mamakacpraibartka (I-13, II-3)
19. @sila_ksiazki (cel.30) (I-3, II-2)
Wojciech Chmielarz Wyrwa
20.  @emilia.sawicka (I-0, II-0)
21. @aniao82 (I-20, II-19)
Przemysław Semczuk Cyklon
22. @ciagle_czytam (I-9, II-0)
23. @iskierki_czytania (I-12, II-0)
24. Monweg (I-5, II-0)
25. Magda Szreder - Biblioteka i Centrum Kultury Gminy Wejherowo Filia nr 2 (I-14, II-12)
Ewa Nowak Skorpion i koń Dziąsło
Paweł Beręsewicz Tajemnica człowieka z blizną
Soren Sveistrup Kasztanowy ludzik
Magdalena Kordel Antolka

29. @chicamala.pl (I-2, II-0)
30. Anna Wojtyna (I-4, II-0)
31. @milioczkiem (I-0, II-0)
32. @bozenka.passiflora  (I-7, II-0)
33. @elfisekret (I-25, II-15)
34. @mama_z_ksiazka (I-1, II-2)
35. @meg_moods (I-2, II-1)
36. Ania Doborzyńska - Stacja Rumia
37. @ja_bibliotekarka (II-9)
38. @magicznaprzystan


Link do:
II kwartału Wyzwanie czytelnicze WyPożyczone 2020
Podsumowanie 2019 Wyzwanie WyPożyczone 2019
Podsumowanie 2018 Wyzwanie WyPożyczone 2018
Podsumowanie 2017 Wyzwanie WyPożyczone 2017

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie