Za nami I kwartał wyzwania czytelniczego WyPożyczone. Początek roku to czas, kiedy deklarujemy chęć udziału w wyzwaniach, ktore zmotywują nas do różnego rodzaju aktywności, w tym przypadku do czytania. W wyzwaniu WyPożyczone liczy się bowiem przede wszystkim chęć czytania, dzielenia wrażeniami po lekturze i ogrom przyjemności (oraz spokoju), jakie daje czytanie, szczególnie w tym trudnych czasach. Można się zgłosić w każdej chwili, a co kwartał publikuję podsumowanie. Poniżej znajdziecie kilka prostych zasad naszej zabawy, które ułatwią wam udział.Zapraszam!

Trzy miesiące roku 2022 minęły bardzo szybko i z książką/ebookiem/audiobookiem. W wyzwaniu czytelniczym WyPożyczone 2022 w tym czasie zgłosiło udział 37 osób, z czego aktywnie uczestniczyło 35. To podobna ilość jak w 2021. Część uczestników brała udział w poprzednich edycja, ale jest sporo nowych, ktorzy przywędrowali głównie z Instagrama. Muszę przyznać, że od jakiegoś czasu to tam uczestnicy najchętniej publikują swoje opinie o przeczytanych w ramach wyzwania książkach.
W pierwszym kwartale zostało opublikowanych 435 opinii na Instagramie, Facebooku, blogach i portalach czytelniczych. Staram się co jakiś czas przygotowywać przegląd opublikowanych opinii i zdjęć na stories Instagrama/Facebooka, więc zagladajcie regularnie.
Z moich obserwacji wynika, że w ramach wyzwania czytacie/słuchacie przeróżne gatunki: od książek dla dzieci, poprzez lektury szkolne, pozycje naukowe po romanse, kryminały czy literaturę piękną. Cieszę się, że czytacie tak różnorodnie. Dzięki temu zarówno ja, jak i inni możemy zapoznać się z różnymi książkami i być może sięgnąc po jakiś tytuł. Ja już nie raz znalazłam inspirację czytelniczą wśród lektur uczestników wyzwania czytelniczego WyPożyczone.
Pomimo że w WyPożyczone najważniejsze jest regularne czytanie (i ono jest nagradzane po całym roku, o szczegółach przeczytacie poniżej w akapicie Nagrody dla uczestników), co kwartał wyróżniam najbardziej aktywną osobę i w 1 kwartale jest to Martyna Kwiatkowska, która przeczytała 85 lektur i opublikowała o nich opinię. Brawo! Ta ilość wzbudza mój ogromny podziw.
Poniżej dla przypomnienia zasady wyzwania.
Przeczytajcie uważnie zasady oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie w związku z Wyzwaniem. Co roku dochodzą kolejne informacje, modyfikowane są delikatnie zasady, więc proszę o zapoznanie się również te osoby, które brały udział w 2021 roku.
Patronat nad wyzwaniem objęło Czytaj Legalnie Dominiki Matuły, która ma na celu wspieranie legalnego czytania oraz uświadamia, jak czytać z poszanowaniem praw autorskich.
Odpowiedź jest krótka: Każdy! Ten, kto wypożycza (z dowolnych bibliotek stacjonarnych - nie muszą to być te, które są partnerami Wyzwania oraz bibliotek wirtualnych) książki/ebooki/audiobooki (dla dorosłych i dla dzieci) lub/i pożycza je od innych i ma ochotę podzielić się wrażeniami po lekturze.
Czy trzeba prowadzić blog?
Nie, nie trzeba. Swoimi opiniami (nawet kilka zdań) na temat książek można podzielić się na swoim profilu na Facebooku, Instagramie, Twitterze (trzeba pamiętać tylko o ustawieniu widoku publicznego i użyciu hasztagu #wyzwaniewypozyczone), Youtubie, portalach czytelniczych, stronach internetowych księgarń internetowych i wydawnictw. Wystarczy odpowiednie te wpisy oznaczyć (o tym więcej w podpunkcie Social Media).
Co można zyskać?
Jak i kiedy można wziąć udział?
Chęć udziału należy zgłosić pod tym wpisem w dowolnej chwili. Można również w wiadomościach prywatnych do mnie na Facebooku, Instagramie i Twitterze. Wyzwanie trwa cały rok 2022, można do niego dołączyć w dowolnym czasie jego trwania. Jeśli macie trudności z zostawieniem tutaj komentarza, możecie napisać do mnie na Facebooku, Instagramie (jeśli tam będziecie publikować swoje opinie) lub napisać maila rudymspojrzeniem@gmail.com. W ten sam sposób możecie również zgłaszać linki do Waszych wpisów.
Kilka zasad w kilku punktach
Zgłoś swój udział w komentarzu pod wpisem (nie musisz mieć konta na Disquas, możesz zostawić komentarz jako gość lub jeśli z jakiegoś powodu nie możesz tego zrobić pod wpisem napisz do mnie e-mail, msg na fb lub instagramie). Możesz napisać również, jaki cel sobie stawiasz: ile książek wypożyczonych chcesz przeczytać w 2021 roku - to jest opcjonalne, chociaż sama dobrze wiem, że warto wyznaczać sobie cele, ale nie zmuszać się do czytania!
Wypożycz książkę/ebooka/audiobooka z dowolnej biblioteki, ebooka/audiobooka z wirtualnej biblioteki (np. EmpikGo) lub pożycz od przyjaciół/rodziny.
Przeczytaj i napisz kilka zdań o wrażeniach z lektury w określonym niżej miejscu (wybierz to, na którym najwygodniej będzie Ci publikować cię, możesz oczywiście wszędzie):
🐞 W Social Mediach (FB, Instagram, Twitter,Youtubi, TikTok)
--> umieść informację, że wpis jest w ramach wyzwania czytelniczego WyPożyczone, użyj hasztag #wyzwaniewypozyczone, oznacz mnie i partnerów (poniżej podpowiadam, jak wpisać na poszczególnych portalach, aby było poprawnie)
--> na FB - @rudymspojrzeniem @bibliotekawlebie @bibliotekapublicznagdansk @biblioteka.maszewo @empikgo @czytajlegalnie @biblioteka.cewice
--> na Instagramie @rudymspojrzeniem @wimbp_gdansk @empikgo @czytaj.legalnie @bibliotekamiejskaleba - (oznaczajcie na zdjęciu, nie w tekście, to bardzo ułatwia mi odnalezienie waszego wpisu). Postaram się każdy Wasz wpis udostępnić na Instastories.
--> na Twitterze @rudymokiem @wimbpgdansk @empik jeśli to możliwe dodaj grafikę wyzwania i link do tego wpisu
--> na YouTubie (użyj grafiki wyzwania)
--> na TikToku (użyj grafiki wyzwania lub w kreatywny sposób wspomnij o organizatorze i partnerach)
WAŻNE! jeśli macie prywatne konta w social mediach, pamiętajcie, aby ten jeden wpis opublikować, jako publiczny, abym mogła do niego zajrzeć i sprawdzić, czy faktycznie istnieje.
🐞 Na stronach portali czytelniczych, księgarń internetowych, wydawnictw – umieść informację, że wpis jest w ramach wyzwania czytelniczego WyPożyczone, umieść link do bloga Rudym spojrzeniem.
🐞 Na blogach – umieść informację, że wpis jest w ramach wyzwania czytelniczego WyPożyczone oraz zamieść koniecznie baner wyzwania z linkiem do tego wpisu.
Pod tym wpisem daj mi znać, że opublikowałaś/eś swoją opinię na temat książki w ramach wyzwania umieszczając do niej link wraz z imieniem, nazwiskiem autora i tytułem opisanej książki, a ja ją dodam do listy, która co kwartał posłuży mi do wybrania najaktywniejszego uczestnika i nagrodzenia go. Jak wspomniałam wyżej, jeśli nie masz możliwości pozostawienia tutaj komentarza, wyślij mi informację na Instagramie, Facebooku, Twitterze lub napisz email na adres rudymspojrzeniem@gmail.com
Nagrody dla uczestników
Najważniejsza dla mnie w wyzwaniu czytelniczym WyPożyczone jest regularność. Dlatego po zakończeniu edycji wyzwania nagradzam osoby, które aktywnie uczestniczyły przez co najmniej trzy kwartały. W ostatnim roku było to a 13 osób z 46. Wraz z partnerami mamy przygotowany pakiet upominków, który po opublikowaniu podsumowania rocznego oraz zebrania informacji niezbędnych do wysyłki pakietu, trafiają do wybranych osób.
Co kwartał nagradzamy również najbardziej aktywną osobę, która przeczytała najwięcej lektur i podzieliła się wrażenia po ich lekturze.
Wyzwanie trwa od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku.
Uczestnicy:
1. Buba Bajdocja 18
2. @ju_stach 14
3. @story.of.villemo 8
4. @pauliszka_88 31
5. Martyna Kwiatkowska 85
,Sześć popiersi Napoleona" Arthur Conan Doyle
,,Kciuk inżyniera" Arthur Conan Doyle
,,Charles Augustus Milverton" Arthur Conan Doyle
,,Srebrny płomień" Arthur Conan Doyle
,,Plany Bruce-Partington" Arthur Conan Doyle
,,Rytuał Musgrave'ów" Arthur Conan Doyle
,,Urzędnik maklerski" Arthur Conan Doyle
,,Ostatnia zagadka" Arthur Conan Doyle
,,Pusty dom" Arthur Conan Doyle
,,Pies Baskerville'ów" Arthur Conan Doyle
,,Samotny cyklista" Arthur Conan Doyle
,,Tańczące sylwetki" Arthur Conan Doyle
,,Umierający detektyw" Arthur Conan Doyle
,,Diadem z berylami" Arthur Conan Doyle ,,Hamlet, książę duński" William Szekspir
,,Romeo i Julia" William Szekspir
,,Makbet" William Szekspir
,,Tymon Ateńczyk" William Szekspir
,,Opowieść zimowa" William Szekspir
,,Burza" William Szekspir
,,Dwaj panowie z Werony" William Szekspir
,,Poskromienie złośnicy" William Szekspir
,,Cymbelin" William Szekspir
,,Juliusz Cezar" William Szekspir
,,Król Lear" William Szekspir
,,Sen nocy letniej" William Szekspir ,,Samotnia" Charles Dickens
,,David Coperfield" Charles Dickens
,,Opowieść o dwóch miastach" Charles Dickens
,,Mała Dorrit" Charles Dickens
,,Nicholas Nockleby" Charles Dickens
,,Ciężkie czasy" Charles Dickens 6. Marta Kraszewska 2
7. @domatorka.blog 2
Layla Colleen Hoover
8. @nalogowa_czytelniczka 12
9. taka_sobie_moniaa 16
Toni Maguire " Tylko nie mów mamie"
Toni Maguire "Kiedy tata powraca"
Ludka Skrzydlewska "Opiekunka"
M.T Edvardsson "Zupełnie normalna rodzina"
Jodi Picoult "Iskra Światła"
10. Iza Telakowska 3
11. @babka_ksiazkowa 15
12. Małgorzata Kielas 12
13. @karamadething 6
14. @monweg 0
15. @karolinapracz 7
16. Beata Czaja 28
17. @patki.czytanie 5
18. @krzychu_and_buk 2
19. @piszeoczytaniu 2
20. @amelloove 5
21. Agnieszka Piotrowska 29
22. Maria Sokołowska 0
23. @bookreaders_pl 7
24. @paulaczyta 3
25. @sth.about.books 6
26. @upijsieksiazka 6
27. @brunewka 1
29. @nie.mam.czasu.bo.czytam 26
30. @livv.iaa 11
31. @lia_reading 2
32. @opisujeksiazki 1
33. @wystrzalowa_biblioteczka 50
34. @girlinthebook 1
35. @siostry.awanturki 3
36. @lew_kanapowy 3
37. @sol_lind 14
38. @fantastycznie_zaczytana
39. @booki_dzieci
40. @gosia_1307
Paulina Cedlerska "Dziecko z walizki "
Wojciech Nerkowski "Infantka "
Sylwia Trojanowska " Łabędź"
Magda Wala " Skradzione życie "
Agnieszka Jeż "Wszyscy pragnęliśmy miłośc
Joanna Jax "Syn zakonnicy"
Elina Beckerman "Kiedy umiera król "
Justyna Białowąs "Wołyńska gra "
Izabela Janiszewska "Niewybaczalne
Lucinda Berry "Źle uczynki "
Agnieszka Sorycz Północny Sabat
Komentarze
Prześlij komentarz
Podziel się swoimi przemyśleniami na temat wpisu. Dziękuję za komentarz:)