Szepty zmarłych Simon Beckett

Szepty zmarłych to już druga książka Simona Becketta, którą miałam przyjemność przeczytać. I kolejny raz jestem usatysfakcjonowana tym, co dostałam, sięgając po pozycję tego autora. 


Wydawnictwo Amber

Początek jest makabryczny, bo czytelnik od razu trafia na pole ze zmarłymi, dosłownie. Widoki, zapachy uruchomiły od razu moją wyobraźnię i pomyślałam: „No to będzie ciekawie, skoro zaczyna się tak ostro…”. I potem faktycznie jest interesująco. Ale może w skrócie (jak to u mnie, bez zdradzania do końca treści książki) o czym są Szepty zmarłych



David Hunter jest wybitnym antropologiem brytyjskim, którego życie w ostatnim czasie mocno doświadczyło, m.in.  niemal zginął podczas ostatniego śledztwa (można o tym przeczytać w Chemii śmierci i Zapisane w kościach). Dodatkowo rozstanie z ukochaną nie ułatwia dojścia do siebie. Z tego powodu decyduje się na wyjazd do Stanów Zjednoczonych do Ośrodka Badań Antropologicznych w Tennesee, aby pod okiem swojego mentora odnaleźć samego siebie.



Jak to zwykle bywa w kryminałach, odpoczynek i relaks zostaje przerwany przez brutalne morderstwo. Pomimo że David wcale nie ma ochoty włączać się do prowadzonego dochodzenia, wbrew sobie ulega prośbom mentora. Zresztą nie tylko Hunterowi nie podoba się fakt udziału w śledztwie.



Fabuła toczy się żywo. Można tu znaleźć również sporo rozmyślań samego bohatera i wiele wątpliwości, które przeżywa, biorąc udział w trudnym śledztwie. Poznajemy też jego uczucia odnośnie życia prywatnego przyjaciół, których ma w Tennesee.



Mogę was zapewnić, że Simon Beckett nie oszczędza Davida Huntera w Szeptach zmarłych. Oprócz tarć z agentem specjalnym i anatomapatologiem, bohater będzie się musiał zmierzyć z pewną dotkliwą i nieoczekiwaną stratą. 



Podsumowując, łatwo i przyjemnie nie będzie. A jeśli kogoś brzydzą opisy zmarłych, to niech po tę książkę nie sięga, ponieważ większość akcji dzieje się przy stole patologa lub na miejscu kolejnych zbrodni. Jeszcze napiszę kilka słów o zakończeniu – zaskakujące i trudne do przewidzenia, co w kryminale jest niezwykle ważne. 



Wpis bierze udział w wyzwaniu:  Bibliotecznym, Historia z trupem i Czytamy literaturę amerykańską


Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie