Zawsze jest ktoś, kto cię obserwuje (Idealna – Magda Stachula)

Idealna Magdy Stachuli to kolejna książka, którą przeczytałam w ramach Book Tour’a, czyli akcji wędrująca książka. Jej lektura zaskoczyła mnie. Spodziewałam się kobiecej literatury, a dostałam thriller trzymający w napięciu. Tak to jest, jak się ocenia po samej okładce.Anita zmaga się sama ze sobą. Jej pragnienie dziecka jest ogromne i przytłaczające. Niszczy również jej związek, w którym zaczyna powoli brakować czułości, spontaniczności, a wszystko obliczone jest na uzyskanie celu: ciąża. Niestety, mija kolejny miesiąc i nic się nie zmienia. Kobieta coraz bardziej zamyka się w sobie, nie wie, że w jej życiu pojawiła się Ona, kierująca się żądzą zemsty.

Narracja

Narracja prowadzona jest dwutorowo. Z jednej strony obserwujemy główną bohaterkę, która jest piękną, szczupłą blondynką. Ideałem kobiety. Z drugiej strony czytamy myśli tej drugiej, która planuje zemstę. Dzięki temu mamy większy wgląd w sytuację i czasami aż chcielibyśmy wykrzyknąć: To ona! Ale jesteśmy tylko czytelnikami, którzy oglądają psychologiczną grę, która ma doprowadzić do tragedii. Jednocześnie Magda Stachula nie daje nam do rąk całej wiedzy. Znamy tylko jej fragmenty, reszty musimy się domyślać z ujawnianych co jakiś czas informacji na temat bohaterek.

Napięcie

Nie chcę za bardzo wchodzić w szczegóły fabuły, bo obawiam się, że każde zdanie więcej może wam zepsuć cały mroczny i zaskakujący klimat powieści. Napięcie rośnie stopniowo, początkowo wydaje się, że oprócz problemów małżeńskich sytuacja Anity i jej męża jest całkiem normalna. A jednak… nie wszystko jest takie, jak się wydaje.

Obserwacja

Autorka porusza w Idealnej temat aktualny dla naszych czasów – obserwacji. Obecnie niemal wszędzie znajdują się kamery, my sami możemy nie tylko rozmawiać z ludźmi na drugim końcu świata, ale również ich zobaczyć dzięki wideokonferencjom, które dawno wyszły poza mury biurowców i są dostępne dla każdego użytkownika komputera czy telefonu. Gdzie zatem leży granica naszej prywatności? Czy każdy może zajrzeć do naszego życia? Tego typu pytania rodzą się w naszej głowie po lekturze książki,

W skrócie

Idealna Magdy Stachuli to thriller, który trzyma w napięciu do samego końca, co oznacza, że jest naprawdę dobry. To kolejny przykład polskiej twórczości i przedstawiciel tego gatunku (niedawno czytałam Gałęziste Artura Urbanowicza oraz Klauni Odys J. Korczyński), który spokojnie może się mierzyć ze światowymi tytułami. Zdecydowanie polecam!

Książkę przeczytałam w ramach Book Tour organizowanego przez Sandrę z bloga Miłość do czytania.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie