Czy dinozaury wyginęły czy zaginęły? (Ivar i zaginiony diplodok - Lisa Bjärbo, Emma Göthner)

Jak to jest z tymi dinozaurami? Wyginęły? Czy po prostu zaginęły? Ivar - mały chłopiec pokazuje czytelnikom, że to wcale nie jest taki jednoznaczny temat. Lisa Bjärbo, Emma Göthner w książeczce Ivar i zaginiony diplodok przybliżają sylwetkę ogromnego roślinożernego dinozaura. 
Historia rozpoczyna się wieczorową porą, kiedy Ivar kładzie się spać. Towarzyszy mu tata, który właśnie ma zacząć czytać mu książkę. Jednak chłopiec ma zupełnie inny plan. Zamierza się przenieść do krainy dinozaurów.


Z hukiem ląduje na ziemi. Za moment spotyka ogromnego dinozaura, który przygląda mu się z zainteresowaniem. To Doris - diplodok, który zgubił swoją rodzinę. Ivar pomaga mu ją odnaleźć. 


Ivar i zaginiony diplodok to na pewno książka dla miłośników dinozaurów. Z tego, co wiem, to chyba niemal każde dziecko (a chłopcy na pewno) w pewnym wieku przeżywają fascynację tymi wielkimi wymarłymi stworzeniami. Pod wieloma względami to będzie doskonała lektura właśnie dla nich. Przede wszystkim w zwięzłej historii autorki przybliżają najbardziej charakterystyczne cechy i zachowania diplodoka. Dodatkowo, na samym końcu znajduje się cała strona z faktami na temat dinozaura, który jest bohaterem historii. 


To jednak nie wszystkie zalety książki. Jest formatu a4, ma bardzo ładne ilustracje i pokazuje, jak wielką siłą jest wyobraźnia dziecka. Poza tym uczy małego czytelnika wrażliwości na krzywdę innych, zachęca do niesienia pomocy, kreatywnego myślenia oraz nie pozwala zapomnieć, że istnieją niebezpieczne dinozaury, a poruszanie się po obcym terenie może być ryzykowne. 

Ivar i zaginiony diplodok Lisy Bjärbo i Emmy Göthner to opowieść o przedszkolaku, z którym może się utożsamiać niemal każde dziecko, które lubi dinozaury. W historię wplecione są subtelnie informacje dotyczące wielkiego stworzenia. Moim zdaniem zainteresuje nie tylko dzieci, ale również i dorosłych. Nam bardzo się podobała i szukamy kolejnych części.

Znacie Ivara? Jakie książki o dinozaurach polecicie?

Wpis bierze udział w wyzwaniu WyPożyczone.

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie