Gdzie giną skarpetki? (Niesamowite przygody skarpetek - Justyna Bednarek)

Notorycznie wyciągam z prania pojedyńcze skarpetki. Gdzie one giną? Co się z nimi dzieje? Nie spodziewałam się, że tę tajemnicę będę odkrywać wraz z moim prawie pięcioletnim synem. To, jak? Jesteście ciekawi, gdzie one się podziewają? To czytajcie dalej.
Przedstawiam wam pewną rodzinkę: Mamę, Basię (zwana po prostu Be) oraz Tatę. To rodzina, jak każda inna. No, może różni się tym, że pewnego dnia postanawia dowiedzieć się, gdzie giną ich skarpetki. Notorycznie bowiem okazuje się, że brakuje jednej z pary. U was też tak się dzieje?

Poszukiwania zaginionych skarpetek w bębnie pralki nic nie dają. Na pomoc przybywa więc hydraulik, który odkrywa wielką dziurę pod maszyną.

Zwiały, cwaniary! - Fachowiec wsadził palec w dziurę, ale niczego nie wymacał. - Po prostu skarpety dały nogę. Nic tu po mnie, miłe panie, nie pomogę. Jeśli skarpeta wybiera wolność, to ja jestem bezsilny.

Skarpety w podróży?

Okazuje się, że nasze skarpetki są świadomymi istotami, które niekoniecznie chcą spędzać całe życie w koszu z brudną bielizną. Każda z nich jest indywidualnością i często, nie patrząc na swoją drugą połowę, ruszają w poszukiwaniu sensu życia lub wybierają się w dal realizować swoje marzenia. W ich długiej drodze zawsze napotykają na pewne przeszkody, które muszą pokonać lub stają przed trudnymi wyborami. 

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek przybliżą nam m.in. drogę do zdobycia popularności (lewa czarna jedwabna skarpetka), historię o odwadze i odpowiedzialności (mała szara skarpetka). Nowe przygody skarpetek to drugi tom opowiadający o niesamowitych przygodach skarpetek. Jest tu na przykład historia o prawej niebieskiej skarpetce, która widziała fantastyczne stwory. Dla innych były one niewidzialne. Z tego powodu ciągle się z niej wyśmiewano. Justyna Bednarek pozornie lekko pisze o wyobcowaniu jednostki i poszukiwaniu tolerancji dla inności. Dziecko nie czuje się tym tematem przytłoczone. Jednak dowiaduje się, jak może czuć się osoba, która wyróżnia się w niezrozumiały dla innych sposób.

Trudne tematy - przystępne ujęcieWszystkie historie przedstawiające nasze skarpetki łączą nie tylko rezolutne bohaterki, które bardzo szybko zaskarbiają sobie naszą sympatię, ale również fakt, że poruszają trudne tematy w przystępny dla dziecka sposób. W bardzo prosty sposób, często również zabawny, autorka przemyca treści dotyczące sprawiedliwości na świecie, odpowiedzialności za drugą osobę, dążenia do celu i realizacji marzeń. 

Dziecko doświadcza problemu, poznaje jego istotę i uczy się, jak reagować, a wszystko podane w zabawnej formie. Pisząc o książce, nie wolno zapomnieć o ilustracjach Daniela de Latour, które są piękne.Książki można czytać już dzieciom w wieku 3 lat (ostatnio nawet moja prawie dwuletnia Gabrysia jest zainteresowana historiami, chociaż nie jest w stanie utrzymać jeszcze koncentracji przez całą opowieść). Górnego limitu nie ma. Zdecydowanie polecam. 

Wpis bierze udział w kampanii #KOCHANIEprzezCZYTANIE zorganizowanej przez Magdę z Save the magic momentsKomentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie