Nowe przygody skarpetek – Justyna Bednarek

Zastanawialiśmy się ostatnio z synem, co się dzieje ze skarpetkami po praniu. Mamy cały stosik pojedynczych bez pary. Książka Nowe przygody skarpetek Justyny Bednarek otwiera nam oczy na to, gdzie one uciekają i dlaczego.

dlaczego skarpetki giną w praniu? nowe przygody skarpetek justyna bednarek wydawnictwo poradnia k

To nasza pierwsza styczność z historią o skarpetkach i zgodnie całą rodziną twierdzimy, że jest ona bardzo udana. Pomysł na bajki dla dzieci – genialny! Kto z was nie zastanawiał się bowiem nad tym, jak to się dzieje, że skarpetki giną? I jak temu zaradzić? Być może recepty w tej książce na rozwiązanie problemu nie znajdziecie, ale za to jakie tutaj są historie!

Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite) to już druga część opowieści o podróżujących skarpetkach. Zawiera czternaście historyjek – z których każda ma kilka stron i opowiada o tej jednej z pary, która wymyka się z domu.

dlaczego skarpetki giną w praniu? nowe przygody skarpetek justyna bednarek wydawnictwo poradnia k

Opowieści są przeróżne. Jedna skarpetka (zielona w palmy) chciała wybrać się nad morze, inna chciała odnaleźć sprawiedliwość. Wszystkie łączą nie tylko rezolutne bohaterki, które bardzo szybko zaskarbiają sobie naszą sympatię, ale również fakt, że poruszają trudne tematy w przystępny dla dziecka sposób.

Jest tu na przykład historia o prawej niebieskiej skarpetce, która widziała fantastyczne stwory. Dla innych były one niewidzialne. Z tego powodu ciągle się z niej wyśmiewano. Justyna Bednarek pozornie lekko pisze o wyobcowaniu jednostki i poszukiwaniu tolerancji dla inności. Dziecko nie czuje się tym tematem przytłoczone. Jednak dowiaduje się, jak może czuć się osoba, która wyróżnia się w niezrozumiały dla innych sposób.

dlaczego skarpetki giną w praniu? nowe przygody skarpetek justyna bednarek wydawnictwo poradnia k

Autorka porusza również kwestię bycia szczęśliwym, spełniania własnych marzeń, dążenia do celu czy poświęcenia życia dla innych, a wszystko wplecione w niesamowite przygody odważnych skarpetek. Dzięki temu dziecko doświadcza problemu, poznaje jego istotę i uczy się, jak reagować, a wszystko podane w zabawnej formie. Pisząc o książce, nie wolno zapomnieć o ilustracjach Daniela de Latour, które są piękne.

Książkę można czytać już dzieciom w wieku 3 lat. Górnego limitu nie ma. Zdecydowanie polecam. 

dlaczego skarpetki giną w praniu? nowe przygody skarpetek justyna bednarek wydawnictwo poradnia k

A na koniec taka sytuacja: tata wstawia pranie i nagle okazuje się, że brakuje jego ulubionej malinowej skarpetki. Zaczynają się poszukiwania, ale niestety nic już nie da się zrobić. Małe Be pociesza ojca:
-Tatusiu, to nic nie da […] Ona po prostu odeszła. Widocznie miała powód.

Jestem ciekawa, czy i nasze/wasze skarpetki też mają takie powody do ucieczki, jak bohaterki książki?

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie