Nie był jakimś smakoszem czy koneserem piwa, ale wkurzało go w byciu nieumarłym, że nie może korzystać z tych przyziemnych przyjemności… (Kolekcja pośmiertnych portretów - Maciek Jakubski)

Jesteś fanem fantastyki, tak jak ja? Chętnie sięgasz po tego typu literaturę? A może masz partnera, który zaczytuje się w literaturze fantastycznej? To mam dzisiaj propozycję i to z rynku polskiego. Maciek Jakubski w Kolekcji pośmiertnych portretów funduje czytelnikowi niezłą zabawę.Czarodziej Alkkenstan w wyniku powikłań magiczno-chorobowych nie jest w stanie umrzeć. Tak do końca. Ten stan pół-śmierci bardzo go irytuje, ponieważ nie może w pełni korzystać ze swoich ogromnych zdolności magicznych. Zna jednak osobę, która może mu pomóc odzyskać życie. Jego dawny przyjaciel mieszka jednak w oddalonym miejscu, a wizyta u niego zamieni się w wielką wyprawę, która zmusi do połączenia sił tych, którzy normalnie nie spojrzeliby na siebie życzliwie.

Drużyna

Nekromanta, wykluczony ze społeczności czarodziejskiej, półżywy czarodziej, złodziejka i krasnolud to zdecydowanie jedna z najbarwniejszych drużyn, które poznałam czytając fantasy polską i zagraniczną. Maciek Jakubski postawił na ich drodze wiele przeszkód, których pokonanie sprawi im więcej lub mniej kłopotów i zmusi do współpracy na polach, których kompletnie by się nie spodziewali. Postaci tak bardzo dodatkowo różnią się charakterami i podejściem do świata, że zaskakujące jest, że autor postanowił spleść ich losy. 

A jakie drużyny wam zapadły w pamięć? Zapewne wszyscy kojarzą Drużynę pierścienia. A inne?

Sporo śmiechu

Styl pisarski autora sprawia, że historię czyta się lekko i przyjemnie. Można skupić się na śledzeniu wydarzeń oraz trochę pośmiać, bo autor chętnie operuje ironią sytuacyjną. Jeśli chcecie, aby podczas czytania poprawił wam się humor, to tym bardziej warto sięgnąć po Kolekcję pośmiertnych portretów. 

W skrócie


To zaskakująco dojrzała powieść fantastyczna jak na debiut. Pomieszanie wierzeń z technologią  oraz założeniami klasycznej fantasy daje nowoczesną i zabawną lekturę, w której bohaterowie różnych ras oraz stopnia żywotności współpracują, żeby osiągnąć jeden cel.  Przeczytałam jednym tchem! 

Komentarze

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie