Próbował uzbroić się psychicznie, ale i tak się zachwiał. Najpierw zobaczył rączkę… (Czarownica – Camilla Låckberg)

Losy Eriki i Patricka śledzę od bardzo dawna. Mogę z czystym sumieniem, że z każdym kolejnym tomem Fjållbåcka staje się bardziej realna, a w jej środowisko wchodzę niemal tak, jak do rodzinnego miasteczka. Tym bardziej nie mogłam przejść obojętnie wobec nowej książki napisanej przez Camillę Låckberg.

kryminał szwedzki seria o fjallbace camilla lackberg czarna owcaFabuła

Z gospodarstwa przy lesie ginie czteroletnia jasnowłosa dziewczynka. Społeczeństwo we Fjalbace przypomina sobie, że wiele lat temu z tego samego domu uprowadzono i zamordowano jej równolatkę. O popełnienie zbrodni oskarżono dwie młode dziewczyny, które się nią opiekowały. Pomimo że nie udowodniono im winy, a one wycofały swoje oświadczenia, łatka morderczyń do nich przylgnęła. Jedna z nich została oddana do rodziny zastępczej, a następnie jako dorosła osoba stała się znaną aktorką w Hollywood. Jej ponowny przyjazd do miasteczka zaskakująco zbiega się w czasie z zaginięciem dziewczynki.

Czarownica

Polowania na czarownice zawsze mnie fascynowały. To, jak w dawnych czasach ludzie oceniali innych i z czystej zawiści potrafili donosić na sąsiadów, tak naprawdę niewiele się różni od zachowań w czasach współczesnych. Daleko nie trzeba sięgać wstecz, patrząc na historię Polski – okres PRL-u. A jak wyglądały czasy inkwizycji w Szwecji? Camilia Låckberg równolegle do fabuły wprowadza historię Elin, która w 1671 traci męża i wraz z córką przenosi się do swojej siostry na plebanię. Mądra, znająca się na ziołach kobieta stara się nie rzucać w oczy.  Czy to wystarczy, aby uchronić ją i jej córkę?

Imigrancji z Syrii

Autorka porusza aktualny temat przyjmowania imigrantów z Syrii. Przedstawia cały wachlarz odczuć szwedzkich obywateli, jak i syryjskich przybyszów. Demaskuje ludzkie obawy, łamie stereotypy, próbuje tłumaczyć czytelnikowi przymusowy wyjazd z rodzinnego kraju. Z jednej strony temat jest bardzo istotnym elementem powieści, z drugiej strony kompletnie w sposób subtelny przybliża życie w obozie dla uchodźców, pokazuje uczucie wyobcowania i traumy, jaką przeżyli nowi mieszkańcy Szwecji.

Po tak popularny w ostatnich latach szwedzki kryminał bardzo lubię sięgać, nie tylko na charakterystyczny skandynawski klimat zbrodni, pewne oddalenia geograficzne, ale przede wszystkim  ze względu na poruszane w niej problemy społeczne. Okazują się one na tyle uniwersalne, że choć opisane w krajobrazie surowej północy, doskonale wpisują się również w polskie realia.

Zawiść ludzka

Ten element spaja wydarzenia opisane w Czarownicy – zarówno te z roku 1671, jak i w czasach współczesnych. Niepojęte jest dla mnie, jak wiele krzywdy i do jak wielu tragedii doprowadziła zazdrość drugiego człowieka. Przykłady na to możecie znaleźć zapewne również w swoim otoczeniu, nie trzeba wyjeżdżać do Szwecji ani innego kraju. To takie niezrozumiałe…

Dzieci

Kwestia dzieci pozostawionych samym sobie przez rodziców, prześladowanych przez rówieśników to kolejny temat poruszony przez autorkę, którego nie sposób ominąć w Czarownicy. Być może fakt, że sama jestem mamą, sprawił, że zwróciłam na to uwagę. Te negatywne emocje (często w jakiś sposób wyniesione z domu, od rodziców), które pobudzają młodzież do odreagowywania na innych, a w rezultacie mogą doprowadzić do tragedii, wzbudzają mój niepokój.

W skrócie

Camilia Låckberg po raz dziesiąty stworzyła interesującą historię kryminalną, w której kluczową rolę odgrywa przedsiębiorcza Erica i jej mąż Patrick. Jednocześnie wykorzystała opowieść do edukacji czytelnika w kwestii sytuacji uchodźców z Syrii. Zrobiła to w sposób subtelny, przedstawiając różne postawy szwedzkich obywateli, które możemy również obserwować w Polsce.

Przyjemnością było czytanie tego kryminału, chociaż trochę naciągane wydaje mi się powiązanie historii Elin wraz z bohaterami współczesnych wydarzeń. Pomijając oczywiście kwestię zawiści ludzkiej i strachu przed czymś nieznanym jako wspólnego elementu. To idealnie spaja całość, a mnie zmusiło po raz kolejny do zastanowienia się nad ludzkimi motywacjami oraz łatwością rzucania oskarżeń. 

Legimi


Wpis bierze udział w wyzwaniu WyPożyczone.Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie