Samotni Hakan NesserHakan Nesser uwiódł mnie już kilka razy perypetiami inspektora Gunnara Barbarottiego. I chociaż reprezentuje szwedzki kryminał, tak popularny w ostatnich latach, to jednak coś go moim zdaniem wyróżnia. Wszystkie książki detektywistyczne z rejonu Skandynawii, które miałam okazję przeczytać do tej pory, dotykały w mniejszym lub większym stopniu problemów społecznych. Mam jednak wrażenie, że Hakan Nesser czyni daną kwestię głównym bohaterem, chociaż w pierwszej chwili wydaje się, że to morderstwo i śledztwo grają główną rolę w jego książkach.

Wydawnictwo Czarna Owca

Przykładem takiego właśnie podejścia są Samotni. Jest to już czwarty tom inspektora Gunnara Barbarottiego. Tym razem to swego rodzaju rozwinięcie tematu samotności, który pojawił się już w Drugim życiu Pana Roosa

Na dnie wąwozu zostaje znaleziony martwy mężczyzna. Wszystko wskazywałoby na samobójstwo, gdyby nie fakt, że trzydzieści pięć lat wcześniej dokładnie w tym samym miejscu zginęła kobieta. Wszystko staje się jeszcze bardziej interesujące, kiedy okazuje się, że Maria Winckler była narzeczoną Germunda Grootha. Świadkami jej śmierci  była jeszcze czwórka przyjaciół z Uppsali. Pod koniec lat 60-tych wszyscy oni wybrali się w podróż po Europie Wschodniej…

Po przeczytaniu Samotnych po raz kolejny zastanowiłam się nad faktem bycia samotnym w tłumie. Nad tym, że człowiek ma indywidualne potrzeby, często ma problem, aby się nimi dzielić z innymi. A czasami po prostu szuka wsparcia bez zbędnych słów od drugiej osoby.

Autor porusza tutaj również kwestię zawiłych relacji międzyludzkich. Zastanawia się nad trwałością przyjaźni i zasadach jej powstawania. Czy wystarczą dwie osoby, które mają te same zainteresowania? A może potrzeba ludzi, którzy są przeciwieństwami?

Samotni Hakan Nessera to lektura ponadczasowa i pod granicami państw. Uniwersalna historia, która zmusza do zastanowienia się nad relacjami, które nas otaczają. To jednocześnie doskonały kryminał ze świetnie wykreowanym inspektorem Gunnarem, który inspiracji poszukuje w cytatach z Biblii. To powieść, która trzyma w napięciu do samego końca, a ten zaskakuje.

Komentarze

Popularne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwuj mnie na Instagramie